Kotrouš postupoval na vlastní pěst, tvrdí jeho náměstci

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
27. 11. 2012 13:40
Také magistrátní úředníci a poradci primátora popřeli, že o úplatcích věděli

Praha - U pražského městského soudu v úterý pokračoval proces s bývalým šéfem strážníků hlavního města Vladimírem Kotroušem.

Soudce Kamil Kydalka vyslechl výpovědi dvou Kotroušových podřízených - náměstka pro ekonomiku Jaroslava Bláhu a náměstka pro výkon služby Ludvíka Klemu. Oba u městské policie na rozdíl od Kotrouše i nadále pracují, Klema je dokonce pověřen jejím řízením.

Obžaloba Kotrouše viní z toho, že loni v listopadu převzal úplatky ve výši 200 a 150 tisíc korun. Za to měl slíbit majiteli autoservisu Jíša, že mu zařídí, aby se bez výběrového řízení mohl dál starat o vozy městské policie.

V pondělí u soudu Kotrouš přiznal, že od Jíši převzal částku 150 tisíc korun, se kterou ho zadržela policie. Odmítl ovšem, že by chtěl zmanipulovat zakázku. Údajně si vše vymyslel, aby z Jíši vylákal peníze.

Náměstek Ludvík Klema přiznal, že v době, kdy se uzavírala první smlouva s autoservisem, byl již ve vedení městské policie. "Předpokládám, že jsem se zúčastnil nějakého setkání, ale nemohu to tvrdit určitě," uvedl Klema.

Byl i účastníkem přípravy nové zakázky v roce 2010, která ale byla nakonec zrušena po stížnostech antimonopolního úřadu. Popřel ale, že by cokoli věděl o tom, že Kotrouš po Jíšovi vyžadoval úplatek.

Stejně vypovídal i náměstek Jaroslav Bláha a ředitelka kanceláře primátora Martina Děvěrová. Jejich výpovědi ale načrtly způsob, jak se na městské policii rozhodovalo o zakázkách.

Do 6 milionů rozhodoval sám ředitel

Podle obou svědků mohl ředitel podepisovat smlouvy, jejichž výše plnění nebyla nijak omezena. Pouze zakázky nad 6 milionů musela schválit rada hlavního města, na stůl ji ale dostala až poté, kdy byl vybrán uchazeč.

Výběrová řízení nad 2 miliony navíc organizovala externí právní kancelář. "Tyto větší zakázky šly mimo mě," uvedl ekonomický náměstek Bláha.

Vypovídal i jeden z asistentů primátora Bohuslava Svobody, jakoukoli svou roli na případu popřel. Tajemník primátora Marek Hanč k soudu nedorazil, omluvil se s tím, že je v Bulharsku. Jejich jmény se podle státní zástupkyně Jany Hercogové Kotrouš zaštiťoval při jednání s majitelem autoservisu.

Sám Kotrouš k tomu v pondělí před soudním senátem řekl, že si spolupráci s nimi vymyslel. "Chtěl jsem podpořit zdání, že mohu zakázku zařídit," uvedl bývalý ředitel městské policie.

K činu se Kotrouš podle svých slov odhodlal poté, co se jeho rodina dostala do finančních potíží. Jeho manželka prý měla  problémy v podnikání a dcera otěhotněla. Kotroušova tchýně pak vypověděla, že nějaké problémy rodina měla, označila je ale za "mírné".

"Vím, že jsem udělal velkou hloupost. Je mi to velmi líto a jsem připraven nést následky," řekl se slzami na krajíčku soudci.

Kotroušovo doznání ale neznamená, že má obžaloba vyhráno. Přiznal se totiž pouze k pokusu o podvod, za který mu hrozí maximálně tři roky vězení. Hercogová ho ale viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za to může Kotrouš skončit za mřížemi až na dvanáct let.

 

Právě se děje

Další zprávy