Policie zasahovala v islámském centru kvůli rasistické knize

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2014 18:43
Podle policie kniha s xenofobním a rasistickým obsahem nabádala k násilí proti "méněcenným rasám".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha -  Policisté v pátek zasahovali v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové.

Důvodem zásahu je podezření z vydání a distribuce knihy, která šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám, sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Policie neuvedla, kolik lidí zadržela. Média jejich počet odhadují mezi deseti a dvaceti. Zásah v centru Prahy skončil po čtyřech a půl hodinách. Někteří přímí účastníci, mezi nimiž byli i indonéští diplomaté, si na postup policie stěžovali. 

Domovní prohlídky a zadržení podezřelých

"Úkony spočívající v zadržení podezřelé osoby a provedení domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor probíhají na několika místech v Praze. Detektivové mají při provádění samotných úkonů na zřeteli především fakt, že prohlídky probíhají v místech pravidelného shromažďování většího počtu nábožensky orientovaných osob," uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Hanták odmítl komentovat počet zatčených. Policisté při zásahu v islámské nadaci v centru Prahy odvezli v antonu pět spoutaných mužů, pak ovšem odváželi další zadržené. Jejich počet se tak celkem pohyboval kolem deseti. Není však jasné, zda byli zadrženi kvůli podezření policie, nebo zda třeba u sebe neměli doklady.

Podle zpravodajů jsou desítky policistů také v Islámské nadaci v Praze v ulici Politických vězňů nedaleko Václavského náměstí.

Jedním z prohledávaných míst je islámská nadace, kde se nachází modlitebna a konají se přednášky, kurzy arabštiny i kázání v arabštině a češtině. Návštěvníci si na zásah policie stěžovali, prý je vyrušili při modlitbách. Po druhé odpoledne detektivové vyvedli z objektu pětici spoutaných mužů.

Počet zatčených však mohl dále růst, protože uvnitř budovy bylo stále několik desítek lidí.

Jedním z účastníků zásahu byl první tajemník indonéského velvyslanectví, který popsal, že dovnitř vešli ozbrojení policisté a řekli lidem v mešitě, aby si lehli na zem.

Tajemník: Nechtěli s námi diskutovat

"Někteří lidé s nimi chtěli diskutovat, oni ale diskutovat nechtěli," řekl novinářům diplomat, kterého do mešity provázeli další členové ambasády. Podobně situaci popisovali i další lidé, které policisté propustili.

"Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval zásah novinářům jeden z mužů poté, co byl z mešity propuštěn.

Podle dalších svědků byli nejprve z mešity propuštěni nemocní lidé a lidé s dětmi, pak diplomaté.

Podle Yuliana byli zástupci ambasády propuštěni až po hodině a půl, přestože se chtěli prokázat diplomatickými dokumenty. Policie to prý odmítla.

"Nikdo nám nic neřekl"

"Žádáme české úřady, aby respektovaly ambasádu, diplomaty a jejich doprovod," řekla novinářům pracovnice indonéského konzulátu, která před mešitou čekala na své kolegy.

Poměrně rozezleni vycházeli ven z mešity i další propuštění lidé, kteří většinou zásah nechápali a neznali podrobnosti. Někteří tvrdili, že jsou turisté na dovolené a šli se pouze pomodlit.

Před mešitou také čekala řada příbuzných na rodinné příslušníky, kteří byli uvnitř. Jako jeden z prvních vyšel ven otec v doprovodu dvou malých dětí, které plakaly. "Nikdo nám vůbec nic neřekl," řekl novinářům.

Policejní akci podle Hantáka dozoruje obvodní zastupitelství pro Prahu 1.

Nejznámějším případem, kdy se policie a poté i soudy zabývaly prodejem kontroverzní knihy, bylo vydání nekomentovaného českého překladu díla Adolfa Hitlera Mein Kampf. S tím přišlo na trh v březnu 2000 nakladatelství Otakar II. vedené Michalem Zítkem, na kterého byla v listopadu 2000 podána obžaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva.

Soudy nejprve Zítka odsoudily k podmínce, v březnu 2005 jej ale Nejvyšší soud zprostil viny. V platnosti ale zůstala pokuta 60 tisíc korun, kterou vyměřil pražský městský soud internetovému prodejci Zítkem vydané knihy Vítu Vařákovi.

 

Právě se děje

Další zprávy