Auta, domy i akcie O2. Starostové z Prahy odkryli majetek

Radek Nohl Radek Nohl
5. 1. 2015 5:30
Deník Aktuálně.cz zmapoval majetky starostů dvaadvaceti městských částí hlavního města.
Starostové městských částí Prahy
Starostové městských částí Prahy | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Starostům pražských městských částí patří vedle rodinných domů či automobilů i sbírka poštovních známek, cenné obrazy nebo akcie bankovní společnosti Erste Group či operátora O2.

Starosta Prahy 22 Martin Turnovský (Hnutí Pro Prahu) rovněž přiznal, že je vlastníkem celé řady pozemků a budov, v nichž je restaurace, obchod a sportovní hala.

Deník Aktuálně.cz to zjistil při mapování majetku starostů všech dvaadvaceti městských částí Prahy. Z odpovědí nových vládců radnic, které zaslali redakci (najdete je v grafice), přitom zároveň vyplývá, že někteří z nich budou mít nyní nižší příjem než doposud.

Například starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Strana zelených) v dotazníku uvedl, že pobíral ročně až jeden milion korun. Teď si pohorší zhruba o dvě stě tisíc - bude totiž měsíčně brát okolo 67 tisíc korun, což je mimochodem díky vysokému počtu obyvatel v této městské části vůbec nejvyšší plat ze všech pražských starostů.

Platy jako primátoři

Okolo 65 tisíc korun pak budou na výplatní pásce vídat každý měsíc Ondřej Kolář (TOP 09 - Praha 6), Roman Petrus (ČSSD - Praha 8) nebo Radmila Kleslová (ANO - Praha 10). Všichni tak zároveň budou mít srovnatelné platy s primátory největších tuzemských měst. 

Deník Aktuálně.cz se na majetky starostů pražských částí zaměřil poté, co obdobně zmapoval i nové primátory. Redakce přitom mapuje majetky politiků systematicky a pomáhá tak k jejich lepší veřejné kontrole. Volení zástupci sice mají podle zákona o střetu zájmů povinnost odevzdávat majetkové přiznání, do něj ale musí zapsat jen jmění, které nabyli během výkonu veřejné funkce.

Zmíněný starosta Prahy 4 Petr Štěpánek v dotazníku pro Aktuálně.cz uvedl, že je majitelem bytu 1+1 v Nuslích, s manželkou vlastní řadový dům 5+1 v Podolí a pronajímá pozemek v zahrádkářské osadě. Má i několik akcií z doby kupónové privatizace. "Příjem mám pouze z akcií O2, jsou to stokoruny ročně," upřesnil Štěpánek.  

Vlastní kupónové knížky i akcie

Vlastníkem knížky z kupónové privatizace je také starosta Prahy 11 Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11). Ivan Kabický (ODS - Praha 18) odpověděl, že již řadu let vlastní akcie Erste Group. "V současné době je to cca 200 kusů akcií," doplnil Kabický.

Majiteli státních dluhopisů v hodnotě 350 tisíc a 300 tisíc jsou pak Oldřich Lomecký (TOP 09 - Praha 1) a Jitka Synková (ODS - Praha 17). Lomecký mimo jiné uvedl, že vlastní i sbírku poštovních známek po otci, jejíž hodnotu nedokáže odhadnout.

Naopak starosta jihovýchodního cípu Prahy Martin Turnovský přiznal rozsáhlý seznam movitého majetku. Je spolumajitelem celkem deseti pozemků.

Jde o stavební parcelu v Uhříněvsi, je také jedním z majitelů rodinného domu či hospodářského areálu. Turnovský však vlastní i čtvrtinu z budovy, v níž jsou restaurace, kanceláře či obchody, a také polovinu sportovní haly. Ta je v Uhříněvsi a jsou v ní čtyři zrekonstruované kurty s umělou antukou a čtyři hřiště na badminton.

"Vlastním automobil Peugeot 207 SW z roku 2007, využívám však i automobily firmy, ve které jsem společníkem. A polovinu souboru movitých věcí souvisejících s provozem tělovýchovného areálu, jehož jsem spoluvlastníkem," dodal Turnovský.

O příjmu mluví starostové neradi

Zatímco starostové o svém majetku mluví poměrně otevřeně, když se jich deník Aktuálně.cz začal dotazovat na dosavadní výši platu, řada z nich se odpovědi vyhnula.

"Můj příjem byl a je dostačující na to, abych své partnerce a synovi mohl dopřát kvalitní živobytí," prohlásil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

"Jaký byl můj příjem za celý život, nevím," uvedla starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. Aktuálně.cz přitom v říjnu zjistilo, že Kleslové, která se na začátku loňského roku stala hlavní personalistkou ANO v hlavním městě, platí České dráhy 40 tisíc korun měsíčně. Další peníze inkasuje od jiných firem se stoprocentní nebo částečnou účastí státu - například od ČEZ nebo Čepra.

Redakce se před několika týdny zaměřila také na majetky primátorů. Z průzkumů po letošních volbách například vyplynulo, že někteří investovali do cenných obrazů a jeden dokonce do starožitného nábytku za milion korun. Jinak průměrný český primátor bere okolo 60 tisíc korun hrubého, vlastní rodinný dům a alespoň jeden automobil.

Z analýzy také vyplynulo, že nejbohatší primátoři jsou z hnutí ANO. Do politiky většinou přišli z byznysu, kde měli i vyšší příjem než na magistrátu.

 

Právě se děje

Další zprávy