Sobotka v Plzeňském kraji: Chválil úspěšnou fabriku a slíbil peníze policii i zdravotníkům

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 19. 7. 2016 16:09
Bohuslav Sobotka navštívil v doprovodu ministrů vnitra a zdravotnictví Plzeňský kraj. První zastávkou premiéra byl podnik Kion Stříbro, který označil za čítankový příklad úspěšné investice. V dalším průběhu návštěvy premiér slíbil dostatek financí pro policejní ředitelství i obě plzeňské fakultní nemocnice. Ve městě Stod se ale premiér nedočkal příliš vřelého přijetí, když navštívil tamější krajskou nemocnici. "Kdykoliv se říkalo, že se bude přidávat, tak jsme to na výplatě nepoznali," ozvalo se z davu asi padesáti lékařů a sester.
Bohuslav Sobotka v KION Stříbro.
Bohuslav Sobotka v KION Stříbro. | Foto: KION Stříbro

Plzeň - Premiér Bohuslav Sobotka se během své návštěvy Plzeňského kraje zajímal o širokou škálu témat počínaje situací v tamním průmyslu a konče platy policistů, učitelů a zdravotníků. Těm řekl, že kromě platů musí vláda posílit také investice ve zdravotnictví. Premiér si našel čas i na debatu s hasiči v divadle v Dobřanech. Během návštěvy mu asistovali ministři vnitra Milan Chovanec a zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Návštěvu začal Sobotka spolu s Chovancem v podniku Kion Stříbro, což je nová výrobní společnost v průmyslové zóně Panattoni park v Ostrově u Stříbra. Továrnu na vysokozdvižné vozíky premiér označil za čítankový příklad úspěšné investice v České republice. "Vzniklo tady 150 pracovních míst, a to i díky investiční pobídce od státu v podobě slevy na dani, která bude v následujících letech činit šedesát milionů korun," uvedl Sobotka po prohlídce závodu.

Bohuslav Sobotka v KION Stříbro.
Bohuslav Sobotka v KION Stříbro. | Foto: KION Stříbro

Podle ředitele podniku Kion Radka Čermáka však má nový zaměstnavatel spíše opačný problém, než je vytvoření nových pracovních míst. "Je nízká nezaměstnanost a stále chybí technické pozice. Proto jsme se s panem premiérem bavili také o možnostech vzdělávání, aby se situace zlepšila," uvedl výkonný ředitel Kionu.

Během dalších setkání v Plzeňském kraji, na policejním ředitelství a ve dvou fakultních nemocnicích už byla řeč také o penězích, zejména těch, které tečou ze státního rozpočtu. Sobotka slíbil dostatečné prostředky jak pro vedení krajské policie, tak i pro obě nemocnice. Zároveň pochválil plzeňské policisty za úspěchy v boji s kriminalitou.

"Dnes a denně se ukazuje, že bylo velmi dobře, když vláda změnila bezpečnostní politiku a rozhodla, že to bude jedna z rozpočtových priorit," řekl premiér a slíbil, že i v příštím rozpočtovém období bude usilovat o zajištění dostatku peněz na bezpečnost.

Krajský policejní ředitel Pavel Krákora měl stejné starosti, jako ředitel Kionu - nedostatek lidí. "Prioritou je pro nás doplnění tabulkových stavů, momentálně můžeme přijmout 89 policistů," řekl Krákora. Sobotka ještě vyzdvihl, že vláda schválila zvýšení platu policistů pro příští rok, a zdůraznil, že se to týká také učitelů, zdravotníků a dalších státních zaměstnanců.

Na finanční přísliby došlo i ve Fakultní nemocnici Plzeň - Lochotín, kde ministra Chovance v premiérově doprovodu vystřídal Svatopluk Němeček." Zdravotnictví je pod tlakem a je řada faktorů, které zvyšují napětí. Je potřeba mít dostatek kvalitních lékařů a sester. Chceme proto vyslat výrazný signál a tím bude zvýšení tarifních platů lékařů a sester o deset procent," uvedl Sobotka před novináři a zaměstnanci nemocnice. Nezůstalo ale jen u platů, premiér uvedl, že vláda musí také posílit investice do zdravotnictví, zejména peníze na investiční rozvoj a podporu přístrojové modernizace.

"To, kde jsme, je díky tomu, že máme špičkové týmy odborníků, v některých oborech jsme na evropské úrovni, například v péči o dětské onkologické pacienty. Jsem moc rád, že máme podporu vlády," řekl ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Zdravotníky ve městě Stod Sobotka nepřesvědčil

Do ospalého, uprostřed prázdnin vylidněného městečka Stod pak Sobotka příliš rozruchu nevnesl. O návštěvě premiéra původně nevěděl ani starosta Jiří Vlk, alespoň ne oficiální cestou. "Jinak jsem se před chvílí samozřejmě dozvěděl, že jede do naší nemocnice, je to krajská nemocnice, kde byla některá oddělení na zavření, ale teď se do ní hodně investovalo, jsou tam nové sály nebo CT," řekl starosta.

Zatímco starosta Stodu o návštěvě premiéra nevěděl, jiní vlivní sociální demokraté o ní věděli tak dobře, že se dokonce zúčastnili debaty se zaměstnanci nemocnice. Přijela senátorka za ČSSD a zastupitelka Dobřan Dagmar Terelmešová, krajský lídr Josef Bernard a stejně jako v plzeňské nemocnici i hejtman Václav Šlajs.

Rozhodně však neslavili úspěch, byť se Sobotka už potřetí vytasil s tím, jak jeho vláda zdravotníkům zvyšuje platy. Zaměstnanci mu dokázali, že jednak úplně všemu nevěří a že o tom také něco vědí. "Kdykoliv se říkalo, že se bude přidávat, tak jsme to na výplatě nepoznali," ozvalo se z davu asi padesáti lékařů a sester.

Navíc se ukázalo, že je zajímá něco zcela jiného než premiérovy sliby. "Pracuji tady osmnáct let a ráda bych vám oznámila, jak je tady kritická situace. Jsme vyčerpané, nejedna sestra má více úvazků, tím my si zvedáme mzdu. Mám tuhle nemocnici ráda, ale uvažuji o odchodu," uvedla sestra Radana Johánková.

Svoje si schytal i hejtman, když řekl, že přes to všechno máme lepší zdravotnictví než v Anglii, Itálii nebo Španělsku. "A díky komu, vám? To je demagogie," zněla reakce davu.

Premiér nakonec naštval i novináře, když po návštěvě nemocnice ve Stodu zrušil i slibovanou tiskovku, ačkoliv se na debatě se zaměstnanci omluvil se slovy, že právě tu musí stihnout.

 

Právě se děje

Další zprávy