Policie navrhla obžalobu sedmi členů Březinovy lihové mafie

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2014 15:26
Škoda na nezdaněném lihu je více než tři miliardy.
Radek Březina u soudu.
Radek Březina u soudu. | Foto: ČTK

Olomouc - Policisté ukončili vyšetřování v kauze takzvané lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou. Sedm lidí navrhují obžalovat z účasti na organizované zločinecké skupině a z krácení daní, žalobce jejich návrh obdrží v pondělí.

Škoda na nezdaněném lihu je podle žalobce vyšší než tři miliardy korun. Tři obvinění požádali o status spolupracujícího obviněného, řekl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Miroslav Stoklásek.

Obviněný zemřel během vyšetřování

"Návrh na podání obžaloby u sedmi osob mi bude doručen v pondělí. Předpokládám, že bude obžaloba podána. Osmý obviněný zemřel během vyšetřování, u něj bude rozhodnuto o zastavení trestního stíhání," uvedl státní zástupce Stoklásek.

Doplnil, že po podání obžaloby bude žádat o spojení kauzy s případem nelegálních skladů s lihem, který projednává olomoucký soud.

Policisté po lednovém rozsáhlém zatýkání na Moravě v souvislosti s nezdaněným lihem obvinili původně 16 lidí. Podle žalobce se však kauza kvůli důkazní situaci nakonec rozdělila na dvě větve. Jedna mapovala daňové úniky, druhá rozsáhlé ovlivňování svědků. Vyšetřování druhé části tak stále pokračuje.

Škoda přes tři miliardy

Případ lihové mafie
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Případ lihové mafie

  • Hlavou moravské lihové mafie je podle policie obviněný Radek Březina. Policie říká, že se kromě pokusu uplatit detektiva  Miroslava K. pokusil převést další desítky až stovky milionů i na případné svědky, kteří by mohli v jeho kauze vypovídat.
  • Policie také říká, že Březina z vazby úkoloval i konkrétní lidi. Obviněný podnikatel se podle ČT snažil podplatit i státního zástupce, případně i soudce, kteří rozhodovali o vazbě pro jeho bratra Tomáše. "Neměl problém sáhnout i k tomu nejhrubšímu násilí, k vyhrožování, úplatkům, tedy k tomu, aby byl schopen si tu skupinu řídit a podřídit," dodávají policisté.
  • Radek Březina je obviněn pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby ve stadiu přípravy a pro zločin podplácení. Hrozí mu až 16 let vězení.
  • Spolu s Březinou je až dosud obviněno 15 lidí. Detektivové dosud zajistili celkem 2 miliony 295 tisíc litrů nelegálního lihu, při jehož prodeji by stát tratil na daních přes 650 milionů korun.
  • Podle žalobce Petra Šeredy však z výpovědí obviněných i svědků vyplývá, že skupina krátila daň v mnohem větším rozsahu. Lihová mafie mohla podle jejich odhadu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.
  • Zátah na obchodníky s nelegálním lihem odstartovala v září 2012 metanolová kauza. Na otravu v následujících měsících zemřelo 48 lidí a okolo 80 skončilo s doživotními následky. V hlavní kauze je obviněno 31 lidí.

Přesnou výši škody, kterou měla skupina státu při nelegálních obchodech s lihem způsobit, žalobce zatím upřesnit nechtěl. Překročí podle něj však tři miliardy korun. "Je to částka pro mne nepředstavitelná. Jde přitom o úzký okruh osob, které se na tom podílely. Jejich činnost jsme mapovali od roku 1998. O to komplikovanější bylo pro nás dokazování," uvedl Stoklásek.

Žalobci kvůli této trestné činnosti zajistili majetek, který byl evidován na Radka Březinu a jeho bratra Tomáše, ale i majetek, který na ně evidován nebyl a sloužil k páchání trestné činnosti. Především to byly sklady, kde byl líh ukrýván.

Podle žalobce jsou tři z obviněných stále ve vazbě. Kromě Radka Březiny tam po zásahu policie skončil bývalý šéf společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka, její jednatel Radek Menšík i jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, který byl již propuštěn na svobodu. Z vazby se již dostal také Březinův bratr Tomáš.

Spolupracovat chtějí tři lidé

Podle státního zástupce v souvislosti s odkrýváním této kauzy požádali o statut spolupracujícího obviněného tři lidé. Již u olomouckého soudu to avizoval Tomáš Březina, který podrobně vypovídal o zákulisí lihové mafie. Spolupráci přiznal u soudu i Lubomír Kaláč, který byl hlavním řidičem navážejícím nelegální sklady.

Zda tento status, který by se měl odrazit na zmírnění trestu, obvinění získají, bude záležet na žalobci při podání obžaloby a na soudci. U krajského soudu se nakonec ke svým aktivitám přiznal i Radek Březina. Podle žalobců to však vyšetřování neurychlilo. "Prohlášení učinil v době, kdy byla důkazní situace již silná," dodal státní zástupce Stoklásek.

Vyšetřování druhé části, která mapuje rozsáhlé ovlivňování svědků, potrvá zřejmě ještě několik měsíců. Důvodem je podle žalobce množství materiálů zajištěných při domovních prohlídkách včetně výpočetní techniky. Lidé v této skupině čelí rovněž účasti na organizované zločinecké skupině a nadržování.

 

Právě se děje

Další zprávy