Lobbista Dědic je ve vazbě kvůli obvinění z korupce

ČTK ČTK
28. 3. 2014 15:30
Obviněno bylo dalších sedm lidí, ty soud ponechal na svobodě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ostrava - Lobbista Martin Dědic, který byl společně s dalšími sedmi lidmi obviněn z korupčních praktik při městských zakázkách v Ostravě, skončil ve vazbě.

Rozhodl o tom Okresní soud v Ostravě, uvedl mluvčí soudu Alexandr Dadam. Toto rozhodnutí ale není pravomocné. Obviněný si proti němu podal stížnost. Rozhodovat tak ještě bude Krajský soud v Ostravě.

Podle soudu v případě Dědice platí hned všechny tři důvody, které pro uvalení vazby přicházejí v úvahu. Jednak hrozí, že by se mohl útěkem vyhýbat trestnímu řízení, soud se také obává ovlivňování svědků či toho, že by v trestné činnosti pokračoval.

Ostatní obvinění jsou na svobodě

Dozorující státní zástupce Vít Koupil v pátek řekl, že argumenty, které soudu předložil, nechce veřejně rozebírat.

"Soud vyhověl mému návrhu, u ostatních obviněných jsme důvody vazby neshledali. Hrozí jim výrazně nižší tresty. Navíc nebyli v minulosti soudně trestáni," řekl.

Dodal, že policie nyní bude ve vyšetřování pokračovat. A nevyloučil obvinění dalších osob.

Už ve čtvrtek uvedl, že společně s policií zahájil trestní stíhání osmi fyzických a čtyř právnických osob v souvislosti s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice.

V případě dopravce se jedná o nákup tramvají. U nemocnice pak jde o zakázky na stavební práce či dodávky zdravotnického materiálu.

Policisté zasahovali v budově magistrátu

"Nejprve jsme prováděli skryté prověřování. Následovaly domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor," řekl.

Během prohlídek policisté zasahovali v budově magistrátu. "Nyní jsme dospěli k tomu, že je vhodné zahájit trestní stíhání odpovědných osob," vysvětlil Koupil.

Dědic podle Koupila díky svým vazbám na regionální politiky získal neformální vliv na chod a řízení Dopravního podniku Ostrava, akciové společnosti ovládané městem, a Městské nemocnice Ostrava, příspěvkové společnosti města.

"Prostřednictvím tohoto vlivu dokázal zajistit některým uchazečům o veřejné zakázky podmínky pro to, aby uspěli. Ale vítězné firmy za to následně dávaly úplatky a zastíraly je smlouvami o údajné poradenské a jiné činnosti," řekl žalobce už dříve.

Podle pátečního vydání Deníku si takto na úplatcích vydělal až 30 milionů korun.

Dědicovi hrozí až 12 let

Tři ze čtyř právnických osob mají podle Koupila sídlo v Ostravě, jedna v Praze. Policie je viní z jednoho až dvou trestných činů, obviněným lidem hrozí stíhání až pro tři trestné činy.

Nejhůř je na tom právě Dědic, kterému hrozí trest odnětí svobody od 5 do 12 let.

Obviněn byl z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a dále ze zločinu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Šest dalších lidí policie viní ze stejných trestných činů, ale s výjimkou přijímání úplatku.

Úplatek měli totiž odevzdávat, jsou proto obviněni ze zločinu podplácení. Poslední z osmi lidí je prý obviněný jen z legalizace výnosu z trestné činnosti.

Spolupracuje i dopravní podnik

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská řekla, že radnice v této chvíli nemá k dispozici žádné detailnější informace o vyšetřování.

"Za hospodaření městských společností je zodpovědný management firem. Ve vztahu k jejich vedení vyvodíme závěry, až budeme policií konkrétněji informováni. Pokud nás požádají o součinnost, samozřejmě budeme spolupracovat," řekla.

I ostravský dopravní podnik s policií podle svého mluvčího Miroslava Albrechta spolupracuje. Podnik podle něj prošel několika audity. Neodhalily žádné nesrovnalosti.

"Dopravní podnik nemá a neměl s panem Dědicem uzavřenu smlouvu. O jeho údajném napojení na dopravní podnik se management společnosti dověděl až z médií," uvedl Albrecht.

 

Právě se děje

Další zprávy