Univerzita v Brně chce pomáhat uprchlíkům, zjišťuje možnosti

Barbora Roubalová
21. 8. 2015 19:00
Lékařská či právní pomoc nebo vzdělávací kurzy. Rektor Masarykovy univerzity vyzývá své kolegy, aby se zamysleli nad možnostmi, jakými by společně mohli pomoci uprchlíkům na území Česka.
Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.
Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. | Foto: Masarykova univerzita

Brno - Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek vyzval na Facebooku své kolegy, aby zapřemýšleli nad konkrétní pomocí pro uprchlíky. V zařízeních jako Zastávka u Brna by tak studenti pedagogiky, práv či medicíny mohli bezprostředně pomáhat běžencům. Bekův příspěvek na sociální síti doprovází řada pozitivních ohlasů a objevují se i první návrhy.

Pro univerzitu už teď není spolupráce s uprchlickými tábory či ministerstvem vnitra novinkou. Rektor chce ale stav zlepšit. "Byl bych rád, kdyby univerzita udělala inventuru všech aktivit na jednotlivých fakultách a vytvořila nabídku pro stát," nastiňuje svou představu Bek.

Podpora aktivit směrem k uprchlíkům prostřednictvím stipendijních programů je podle Beka jednou z cest, jak studenty motivovat. Rovněž by mohli v zařízeních vykonávat povinnou praxi studenti sociální práce či různých oborů z pedagogické fakulty. Kromě právního servisu a vzdělávání by měla univerzita podle něj najít cesty, jak zajistit hmotné zabezpečení běženců.

"Konkrétní podoba bude zřetelná až koncem září, dříve to nepůjde, neboť studenti mají stále prázdniny. Rád bych debatoval se studentskou komorou akademického senátu i dalšími kolegy. Přál bych si, aby nyní zapřemýšleli, jak pomáhat ve spolupráci se státem i neziskovými organizacemi," řekl Bek Aktuálně.cz.

První nápady

Na Facebooku už například zahraniční student Nikola Kožuljević navrhuje, jak využít volné kapacity kolejí nebo menz. To bude podle Beka nutné zvážit, neboť univerzita jako veřejná instituce nemůže volně zacházet se svým majetkem.

Nápady diskutujících na kurzy češtiny pro běžence už reálné jsou. Pedagogická fakulta navíc se Zastávkou u Brna dlouhodobě spolupracuje. "Náš projekt volnočasových aktivit pro obyvatele zařízení skončil v květnu, ale už nyní jednáme o tom, že  se v novém semestru do Zastávky se studenty vrátíme," říká Martina Kurowski z katedry sociální pedagogiky. Má informace také o studentce, která by ráda v táboře poskytovala psychoterapeutickou pomoc.

Negativních reakcí se rektor brněnské univerzity neobává. "Jde o zcela věcný návrh, kterým se nepouštíme do debaty o celostátním řešení problému," myslí si Bek. Současná politická a mediální debata o uprchlících je podle jeho názoru spíše bizarní a ideologická než věcná a produktivní.

Výzvu Vědci proti strachu a lhostejni ale nepodepsal, ačkoliv s jejím obsahem z velké části souhlasí. "Mám ve svém úřadu zásadu, že nepodepisuji žádná kolektivní prohlášení, petice. Mluvím sám za sebe. Nechci se dostat do situace, kdy za mě, jako za rektora, mluví jiní mluvčí. To by nebylo fér vůči naší akademické obci,“ vysvětluje Bek.

Zároveň ho však zneklidňují pokusy okřikování signatářů výzvy mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem a některými politiky. "Připadají mi nemístné řeči o propasti mezi akademiky a normální společností. Akademici jsou přeci součástí společenského života a jsou to normální lidé," dodává rektor.

 

Právě se děje

Další zprávy