Detektivové šli po veřejných zakázkách, při razii našli vycpaného tygra, varana a karety

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 12. 2015 13:21
Při domovní prohlídce na Blanensku, kvůli případu souvisejícím s veřejnými zakázkami, našli kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality tygří kůži, vycpaniny varana i mořských želv karet. Všechny tyto druhy jsou přísně chráněné Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Majitel preparovaných zvířat zatím nedoložil jejich původ.
Zabavené předměty
Zabavené předměty | Foto: Policie ČR

Rájec-Jestřebí (Blanensko) - Policisté, kteří vyšetřují případ kolem podezřelých veřejných zakázek, našli při domovní prohlídce v rodinném domě na Blanensku tygří kůži a vycpaniny varana i mořských želv karet. Všechny tyto druhy jsou přitom přísně chráněné Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) provedli domovní prohlídku na začátku prosince v obci Rájec na Blanensku.

Preparovaná zvířata a tygří kůže s hlavou spadají pod mezinárodní úmluvu CITES, a proto policisté z protikorupčního oddělení kontaktovali Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), která se případem začala zabývat.

Vlastník však podle ředitele ČIZP Erika Geusse nemá k exemplářům žádné doklady. "Dotyčného jsme vyzvali k prokázání původu exemplářů. Pokud jejich nabytí nebude věrohodně doloženo, zahájí inspekce řízení o zabavení,“ řekl Geuss. Mořské želvy a tygr jsou přitom druhy přímo ohrožené vyhubením, patří tedy do nejpřísněji chráněné skupiny.

Bližší informace k samotnému případu policie zatím nechce sdělit. "Případ je ve fázi prověřování a zatím nikdo nebyl obviněn," řekl Aktuálně.cz mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

Kareta obrovská je kriticky ohrožena, a to hlavně kvůli znečištění oceánů a nadměrnému rybolovu. Želvy se také často zamotávají do rybářských sítí a jsou loveny kvůli suvenýrům a želvovině.

Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí dodala, že kareta je navíc pochoutkou v mnoha zemích. "Také populace tygrů se za posledních 100 let zmenšila o 90 procent. Dnes už žije v přírodě jen zhruba 3500 tygrů a jejich stav je kritický. Hlavním důvodem úbytku těchto šelem je pytlačení pro kůže a tygří kosti," řekla Říhová.

 

Právě se děje

Další zprávy