Primátor Thoma čelí obžalobě kvůli sporné IT zakázce

ČTK ČTK
6. 3. 2014 13:32
Thoma měl neoprávněně podepsat dodatek ke smlouvě. Policie ho viní z devítimilionové škody.
Českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Českobudějovický primátor Juraj Thoma. | Foto: Město České Budějovice

České Budějovice - Státní zástupce podal obžalobu na českobudějovického primátora Juraje Thomu (OPB).

Policie ho viní z toho, že v roce 2010 podepsal pro město nevýhodný dodatek smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu, čímž městu údajně způsobil škodu až devět milionů korun.

O podání žaloby informovala vedoucí trestní kanceláře krajského soudu v Českých Budějovicích Věra Michalová. Primátor v minulosti vinu popíral.

Případ dozorovalo plzeňské státní zastupitelství, ale řešit jej nakonec bude soud v Českých Budějovicích. "Zatím jen mohu potvrdit to, že spis jsme obdrželi, ale více k tomu neřeknu, protože se jím teprve budeme podrobněji zabývat," uvedla Michalová.

Předseda soudního senátu, který bude kauzu řešit, by měl určit termín začátku řízení ve lhůtě do tří měsíců.

Přidělení zakázky bez zadávacího řízení

Policie už kvůli tomuto případu primátora v minulosti obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Plzeňské státní zastupitelství případ řešilo předloni. V prosinci 2012 primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však loni k vyšetřování vrátila.

"Podstatou stíhání je skutečnost, že obviněný měl jako úřední osoba neoprávněně uzavřít dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis," řekl k prošetřované kauze před několika dny jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

"Společnost tak zvýhodnil přidělením této nadlimitní zakázky bez řádného zadávacího řízení, a tím překročil svoji pravomoc. Podpis dodatku měl být projednán a schválen radou města," uvedl mluvčí.

Podle znaleckého posudku by tato zakázka, pokud by byla transparentně zadána, stála město o devět milionů korun méně, dodal.

Thoma v minulosti několikrát postup policie zpochybnil. Za naprosto účelové a zlovolné považoval například vyčíslení domnělé škody, která měla městu vzniknout uzavřením takzvaného dodatku číslo dva, tedy pokračováním smluvního vztahu, o němž rozhodla celá rada města.

"Před podpisem onoho nešťastného dokumentu jsem měl k dispozici písemné ubezpečení tří pracovníků magistrátu, že je vše v pořádku. Podobnou 'košilku' s podpisovou garancí příslušného odboru a magistrátního právníka musí mít každá smlouva, která se mi dostane do rukou," uvedl dříve Thoma.

 

Právě se děje

Další zprávy