Hladiny řek klesají, deště bude postupně méně

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 5. 2014 8:32
Potvrzují to zprávy ze zasažených krajů. Povodňová aktivita klesla maximálně na první stupeň.
Stoupání hladin se včas zastavilo.
Stoupání hladin se včas zastavilo. | Foto: ČTK

Liberec/Hradec Králové/Olomouc – Hladiny řek, na kterých byl v předcházejích dnech a hodinách vyhlášen některý z povodňových stupňů, klesají. Potvrzují to zprávy z Jesenicka, Olomouckého, Libereckého i Královehradeckého kraje. Povodňová aktivita klesla maximálně na první stupeň, tedy bdělost. V Moravskoslezském kraji se řeky vrátily do normálního stavu.

Tu vodohospodáři v Libereckém a Královéhradeckém kraji drží ještě na Jizeře v Železném Brodě. Dnes by hladiny řek už stoupat neměly. ČTK to sdělil vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

"Registrujeme již pouze několik prvních stupňů a předpokládáme, že voda bude dále klesat, protože předpověď počasí hovoří o srážkách pouze v řádu milimetrů," řekl dispečer.

V sobotu byla nejhorší situace na horním toku Labe v Královéhradeckém kraji, kde voda na několika místech dosáhla až třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení.

V Libereckém kraji byla nejvýše Smědá v části obce Višňová Předlánce na Liberecku, která dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Během noci klesla a neplatí už na ní žádný povodňový stupeň.

Na Jizeře v Jablonci nad Jizerou vodohospodáři večer vyhlásili druhý stupeň, tedy stav pohotovosti. I tam už se situace uklidnila a hladina klesla pod první stupeň. "Voda postupně odtéká dolů, kde by ale neměla způsobit žádnou povodňovou aktivitu," dodal Petr.

I Jesenicko hlásí pokles hladiny

Klesly také hladiny toků na Jesenicku, kde v sobotu platil první povodňový stupeň a v případě jednoho na chvíli i stupeň druhý. První povodňový stupeň, tedy bdělost, platí už jen na Stříbrném potoce v Žulové, i zde však jeho hladina pomalu klesá, vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Více vody bylo v sobotu také ve Vidnavce ve Vidnavě a Černém potoce v obci Velká Kraš.

Ve Stříbrném potoce bylo dnes v 06:00 118 centimetrů vody, hladina se snižuje jen postupně, oproti půlnoci klesla o pět centimetrů. Běžně v potoce bývá kolem 80 centimetrů vody, první povodňový stupeň platí od 110 centimetrů.

Vidnavka měla dnes ráno 148 centimetrů vody, pod první povodňový stupeň, tedy 160 centimetrů, klesla po půlnoci. V sobotu vystoupala hladina až k 184 centimetrům. Hladina běžně dosahuje výše kolem 80 centimetrů.

V Černém potoce, který v sobotu na chvíli překročil i hranici druhého povodňového stupně, se hladina snížila k dnešnímu ránu na 146 centimetrů. O půlnoci se dostala pod hranici prvního povodňového stupně, tedy 170 centimetrů. Nejvíce, 213 centimetrů vody, v něm bylo v sobotu odpoledne.

Hladiny ostatních toků v Olomouckém kraji jsou klidné, postupně klesá i Bečva, kde v v Teplicích nad Bečvou a Dluhonicích na Přerovsku v pátek platil první povodňový stupeň. Kraj v pátek potrápil silný vítr, hasiči řešili více než stovku případů, zejména popadané stromy, uvolněné střechy, stromy také zastavily provoz na železnici. O víkendu již vítr zeslábl.

V kraji má být dnes podle meteorologů oblačno až zataženo, během dne na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Srážky by měly k večeru ustávat. Teploty se budou pohybovat mezi 13 až 16 stupni Celsia. Povane mírný vítr.

Moravskoslezský kraj už je bez ohrožení

Ještě v sobotu večer se první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti, držel také v Moravskoslezském kraji například na Ostravici ve Frýdku-Místku nebo Odře v Bohumíně na Karvinsku, během noci ale voda opadla i tam. Vyplývá to z informací na internetových stránkách podniku Povodí Odry.

Rozvodněná Olše v Českém Těšíně
Rozvodněná Olše v Českém Těšíně | Foto: Aktuálně.cz

Hladiny řek ve Slezsku a na severní Moravě se zvedly po vydatných deštích v noci na pátek. V Českém Těšíně na Karvinsku, kde řeka Olše dosáhla třetího stupně povodňové aktivity (stav ohrožení), průtok měl hodnotu desetileté vody. Kvůli větru a vodě absolvovali moravskoslezští hasiči více než 400 výjezdů, zejména kvůli spadaným stromům, větvím či uvolněné střešní krytině.

Už během pátku se ale situace začala uklidňovat a hladiny většiny řek klesat. V sobotu byly hladiny zvýšené jen na několika málo místech. 

 

Právě se děje

Další zprávy