První očkování proti malárii je konečně na dosah

Jakub Novák
19. 10. 2011 22:15
Vakcína během testování na lidech ochránila asi polovinu dětí

Wavre (Belgie) - Testy jedné z nejslibnějších antimalarických vakcín dopadly podle vědců výborně. Ukazují totiž, že látka je schopna snížit počet nakažených asi na polovinu.

Během třetí fáze zkoušek se na velkém počtu lidí zjišťuje účinnost testované látky. V tomto případě se jednalo asi o patnáct tisíc dětí ve dvou skupinách - jedna ve věku šesti až dvanácti týdnů, druhá pěti až sedmnácti měsíců.

A "RTS,S" (či Mosquirix), jak se vakcína nazývá, vykazuje velmi optimistické výsledky.

To znamená další dobrou zprávu pro boj s malárií, o jehož slibném vývoji nedávno informovala Světová zdravotnická organizace (WHO).

I přes pokroky, jakých ve své snaze dosahuje světové společenství, se však přesto každý rok nakazí kolem 225 milionů lidí po celém světě, z nichž potom asi 781 tisíc v důsledku nemoci umírá. Mezi oběťmi malárie jsou zejména děti z chudých afrických regionů.

Kompletní výsledky klinických studií by měly být k dispozici v průběhu roku 2014 a "zelenou" od Světové zdravotnické organizace by tak vakcína mohla dostat už v roce 2015.

Právě tento rok si WHO zároveň vytyčila jako cílový v získání celosvětové kontroly nad touto nemocí.

Dostupné výsledky si můžete projít v článku publikovaném časopisem The New England Journal of Medicine.

Hlavní podíl na této vakcíně mají zejména společnost GlaxoSmithKline, v jejíž laboratořích byla látka téměř po čtvrt století vyvíjena, a PATH Malaria Vaccine Initiative.

Malárií trpí zejména africké děti
Malárií trpí zejména africké děti | Foto: WHO/Benoist Carpentier

Výhodou vakcíny je mimo jiné i skutečnost, že u očkovaných dětí nevykazovala oproti kontrolní skupině výraznější vedlejší účinky. Problémem tak zůstává zejména otázka trvanlivosti jejích účinků - jelikož během klinických zkoušek byl pozorován pokles účinnosti na konci sledovaného období.

Ačkoliv se nejedná o definitivní "ránu do vazu" této nemoci, je šance, že by vakcína mohla, spolu s dalšími prostředky obrany proti malárii (například využití moskytiér s insekticidy), mohla alespoň výrazně pomoci dostat nemoc pod kontrolu.

 

Právě se děje

Další zprávy