NASA: Rok 2015 byl globálně nejteplejším od doby, kdy probíhá měření

ČTK ČTK
20. 1. 2016 18:03
Loňský rok byl dosud nejteplejším v historii měření, uvedl americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) a Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Průměrná teplota na Zemi byla o 0,9 stupně Celsia vyšší než v minulých letech. Odborníci věří, že tato informace posílí tlak na boj proti globálnímu oteplování. Na nedávném klimatickém summitu v Paříži se většina států zavázala udržet nárůst průměrné globální teploty do dvou stupňů Celsia v porovnání s úrovní před druhou průmyslovou revolucí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington - Loňský rok byl globálně nejteplejší za dobu měření, tedy od roku 1880. Průměrná teplota na planetě byla 0,9 stupně Celsia nad průměrem 20. století. Informovaly o tom dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) a Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Podle agentury Reuters zveřejněné informace přispějí k tlaku na omezení emisí skleníkových plynů, které je podle vědců nutné k zastavení globálního oteplování a narušení globálního klimatu.

Data obou amerických úřadů ukazují, že průměrné teploty napříč světovými oceány a pevninou byla o 0,9 stupně Celsia vyšší, než byl průměr minulého století. Předchozí rekord přitom držel rok 2014, který byl loni překonán o dalších 0,16 stupně Celsia.

V tomto století byl globální teplotní rekord překonán už počtvrté. "Rok 2015 byl pozoruhodný dokonce i v kontextu širšího, dlouhodobého trendu oteplování," řekl Gavin Schmidt, ředitel Goddardova institutu pro vesmírná studia (GISS) při americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Prudký nárůst teplot v loňském roce částečně zapříčinil cyklický klimatický jev El Niňo, který v dvouletých až sedmiletých periodách otepluje povrch Tichého oceánu. Vědci se však domnívají, že hlavní příčinou oteplování je lidská činnost, zejména spalování fosilních paliv.

Dnešní údaje podtrhují nutnost snižování emisí skleníkových plynů, jestliže svět hodlá dostát svému závazku udržet nárůst průměrné globální teploty do dvou stupňů Celsia v porovnání s úrovní před druhou průmyslovou revolucí, jak se více než 190 zemí dohodlo na prosincovém klimatickém summitu v Paříži. Právě loňský prosinec byl přitom vůbec nejteplejší zaznamenaný měsíc v dějinách soustavného měření.

 

Právě se děje

Další zprávy