Přeháňky a ochlazení houbám pomohly, nejvíc rostou na Šumavě

ČTK ČTK
14. 8. 2014 10:31
Lidé najdou hlavně hřiby, lišky, holubinky nebo ryzce, pozor je třeba dávat na jedovaté muchomůrky.
Foto: Zdeněk Pelda

Praha - Přeháňky a ochlazení houbám pomohly, nejvíc teď rostou na Šumavě a jihozápadě Čech vůbec. Daří se jim ale i jinde v Čechách a na Moravě, třeba v trojúhelníku vymezeném Zlínem, Vsetínem a Valašským Meziříčím. Sucho a málo hub je v Polabí, řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Také výhled je podle něj pro houbaře pozitivní.

Lidé najdou hlavně hřiby, lišky, holubinky, ryzce. Pozor je třeba dávat na jedovaté muchomůrky, například známé muchomůrku zelenou a tygrovanou, ale v lese lze nyní narazit i na muchomůrku jízlivou.

Naopak muchomůrka růžovka neboli masák nejenže není jedovatá, ale je naopak velmi chutná, nyní se v lesích také hojně vyskytuje. Rostou i bedly.

Maximální počty

Na některých místech republiky už podle Landy rostou houby "prakticky maximálně", platí to právě pro Šumavu a Pošumaví a západní část jižních Čech. Také na Moravě začaly houby růst, jde podle něj o pohoří u východních hranic státu, pásmo, kde houby rostou, se táhne až k Ostravsku.

Poměrně dost hub je v Krušných horách a na Karlovarsku vůbec. Na své si naopak houbaři stále nepřijdou na severovýchod od Prahy, třeba v Polabí. "Krkonoše už jsou zase dobré," dodal Landa.

 

Právě se děje

Další zprávy