Muzeum s pivní duší. Jediné svého druhu na světě

Jana Patková
3. 8. 2015 7:00
Letní seriál Aktuálně.cz o nevšedních turistických cílech v Česku vás tentokrát zavede do "hlavního města piva" - Plzně. Najdete tam mimo jiné i ojedinělé pivovarské muzeum s podzemním labyrintem.
Sbírky plzeňského pivovarského muzea nemají co do rozsahu a zaměření ve světě konkurenci.
Sbírky plzeňského pivovarského muzea nemají co do rozsahu a zaměření ve světě konkurenci. | Foto: Archiv Pivovarského muzea v Plzni

Plzeň - Plzeňské pivovarské muzeum je jediné svého druhu na světě, které sídlí v původním právovárečném domě. Z něj se dostanete do podzemního labyrintu chodeb a sklepů. Návštěvu města piva pak můžete korunovat plným půllitrem v pivnici Parkán v těsném sousedství muzea.

"Nejzajímavějším exponátem pivovarského muzea je bezesporu budova sama," vysvětluje Vendula Hnojská, historička Pivovarského muzea. "Ke svému účelu sladovna sloužila již od středověku. Svým rozsahem jsou zajímavé také zbytky opevnění města, přístupné právě z areálu muzea."

Nejzajímavějším exponátem pivovarského muzea je budova sama.
Nejzajímavějším exponátem pivovarského muzea je budova sama. | Foto: Archiv Pivovarského muzea v Plzni

Dům stojí v historickém centru Plzně, a to už od roku 1492. Následujících tři sta let jej vlastnilo čtrnáct různých sladovníků, až se z něj po rekonstrukci v roce 1814 stala pivnice. Dům se zachoval v původní podobě, takže v muzeu uvidíte například gotickou sladovnu, jejíž důležitou součástí jsou takzvaný náduvník, hvozd a valečka.

Že netušíte, oč jde? Detaily vám vysvětlí v muzeu, pokud si zvolíte vydat se na trasu s průvodcem, nebo si můžete muzeum prohlédnout sami s pomocí textového průvodce, aplikace Muzeum piva pro chytré telefony nebo hlasového audio guide.

"V expozici máme stroje určené pro stáčení a plnění lahví, vybavenou laboratoř, prohlídku návštěvníci zakončí pivovarskými sklepy," láká Dominika Lenthárová, specialistka destinačního marketingu z Plzeňského Prazdroje.

Exponáty v plzeňském muzeu.
Exponáty v plzeňském muzeu. | Foto: Archiv Pivovarského muzea v Plzni

Sbírky muzea nemají ve svém rozsahu a zaměření ve světě konkurenci. Mapují historii piva a jeho konzumace od nejdávnějších dob až do současnosti, mnohdy za pomoci kuriózních exponátů - k nim se řadí třeba funkční model varny parního pivovaru či minidžbáneček na pivo o velikosti jednoho centimetru. Protipólem mu je obří džbán ze Sibiře.

Labyrint sklepů, chodeb a studní byl pod Plzní budován po čtrnáct století.
Labyrint sklepů, chodeb a studní byl pod Plzní budován po čtrnáct století. | Foto: Archiv Pivovarského muzea v Plzni

Z budovy Pivovarského muzea se můžete rovnou vydat do labyrintu sklepů, chodeb a studní, které byly pod Plzní budovány plných čtrnáct století. Dvou až tříúrovňové sklepy sloužily hlavně jako zásobárna potravin a sudů s pivem. Dnes patří se svou délkou téměř dvacet kilometrů k nejrozsáhlejším historickým podzemím ve střední Evropě.

"Návštěvníci projdou podzemím v hloubce devět až dvanáct metrů, několika desítkami původních studen a dostanou se až do vodárenské věže z 16. století, přesněji do jejích suterénních prostor s vodním kolem," láká Dominika Lenthárová. Cestou si můžete prohlédnout upomínky na středověký život, jako je keramika či dřevěné potrubí, které vedlo vodu z vodárny do kašen na náměstí.

Expozice historických lahví.
Expozice historických lahví. | Foto: Archiv Pivovarského muzea v Plzni

Jak velkou část z rozsáhlého podzemí vlastně návštěvníci vidí? "V současnosti provádíme trasu dlouhou osm set metrů a nepočítáme s jejím rozšířením. I tak vychází prohlídka na hodinu," s pochopením pro unavené turisty uzavírá Lenthárová.

Za úsilí, které uchopení pivní duše Plzně věnujete, obdržíte po skončení prohlídky "pivenku". Za zlatý mok ji můžete vyměnit v některých zdejších hospodách.

Další netypický turistický cíl v tuzemsku vám letní speciál Aktuálně.cz představí zase příští pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy