Nová móda: Odloučení snoubenci uzavírají sňatky přes Skype

Zahraničí Zahraničí
3. 8. 2015 11:10
Ke svatbě přes videochat většinou snoubence nutí vzdálenost a finanční důvody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Dušanbe - Sedmadvacetiletá ekonomka Šahnúza Idrisovová z táždické metropole Dušanbe pyšně ukazuje své svatební fotografie.

Je na nich celá v bílém a od čerstvé tchyně si bere bílou misku s vodou, což je tradiční tádžický rituál, jehož se účastní nevěsta i ženich. Ten ale na snímku chybí, ačkoliv byl pořízen jen několik minut poté, co si oba vyměnili manželské sliby.

Přes komunikační program Skype.

Nejde přitom o výjimečný případ, poznamenává na svém webu Rádio Svobodná Evropa.

Rozvody přes SMS

Tádžikistán sice nepatří k technologicky nejvyspělejším zemím, ovšem pokud jde o rodinné záležitosti, jsou Šahnúza a další mladí Tádžikové velmi přizpůsobiví a využívají všech výdobytků moderních technologií.

Země tak nedávno zažila vlnu rozvodů přes SMS zprávy, což islámské vůdce podnítilo k tomu, aby na neplatné rozvody uvalili fatvu. I proto se náboženští konzervativci obávají dalšího trendu: manželství přes Skype.

V případě Šahnúzy, která byla obklopená svými i ženichovými rodiči a svědky doma v Dušanbe, šlo o islámský obřad nikah "se vším všudy". Tedy až na to, že ženich byl přítomen pouze prostřednictvím internetu.

"Byla to normální svatba se svatebními šaty, svatebčany a pečlivě připraveným jídlem," líčí Šahnúza svoji červnovou svatbu. "Jediný rozdíl byl v tom, že Parvíz byl v té době v Tunisku."

Prstýnky si pár vyměnil o měsíc později v Tunisku, kam se Šahnúza za svým manželem přestěhovala.

Parvíz má v severoafrické zemi pětiletou smlouvu jako překladatel. "Chodili jsme spolu deset let, když Parvíz dostal pracovní nabídku v Tunisku a na začátku roku náhle odešel do ciziny," vypráví Šahnúza. "Můj otec mi nedovolil jít s ním, dokud nebudeme manželé. Nechtěli jsme čekat dalších pět let, než se vrátí, takže sňatek přes Skype byl pro nás řešením."

Statisíce Tádžiků v cizině

Tádžikistán je převážně muslimská, sociálně konzervativní země, kde je soužití mimo manželství odsuzováno.

Středoasijský stát je ale zároveň hlavním zdrojem levné pracovní síly v zemích, jako je Kazachstán či Rusko. Podle oficiálních statistik žije a pracuje v Rusku téměř 1,2 milionu z celkového počtu 8,5 milionu Tádžiků.

Sňatky přes internet probíhají i na tádžickém venkově, kde jsou obyvatelé ještě konzervativnější. Tádžická vláda přitom sňatky přes Skype oficiálně neuznává, stejně jako islámské náboženské sňatky. Snoubenci tak obřad nikaz podstupují až po civilním obřadu.

Platnost manželství uzavřených přes Skype zpochybňují i někteří islámští duchovní. Přesto řada mladých Tádžiků tomuto způsobu věří.

"Pokud se ženich s nevěstou k sobě hodí, manželství bude fungovat dobře. Nezáleží na tom, jak se seznámili a jak se vzali - jestli na internetu, nebo ve městě," myslí si vedoucí Centra pro rodinu a manželství v Dušanbe Marhabo Zununovová.

 

Právě se děje

Další zprávy