Firmy odhalí, kolik vás skutečně stojí životní pojištění

Miroslava Jirsová, HN
Aktualizováno 28. 3. 2014 19:31
Pojišťovny a poradci začnou zveřejňovat takzvaný index nákladovosti pro lepší porovnání nabídek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Lidé, kteří si chtějí sjednat životní pojištění, by se v budoucnu měli snadno dozvědět, na kolik je to skutečně přijde. Pojišťovny a jejich poradci totiž budou muset už před podpisem smlouvy uvádět jednotné číslo, které ukáže, kolik procent z investované částky půjde na poplatky.

„Jde nám o to, aby klienti věděli, co platí, a mohli jednoduše porovnat jednotlivé nabídky,“ vysvětluje Tomáš Síkora z České asociace pojišťoven. Konečný návrh takzvaného indexu nákladovosti má být hotov v polovině letošního roku.

Pojišťovny tak mimo jiné reagují na tlak ministerstva financí i České národní banky, která zaznamenává stále větší počet stížností na pojišťovny a jejich poradce kvůli nepřesným informacím a nefér prodejům.

Předčasná výpověď přijde draho

Index má lidem také pomoci uvědomit si, že je velmi nevýhodné vypovídat životní pojištění předčasně. A také zabránit nepoctivým poradcům, aby klienty nutili sjednávat pojištění jinde krátce po podpisu předchozí smlouvy.

V případě investičního životního pojištění totiž klient hradí nejvyšší poplatky v prvních dvou až třech letech – v té době platí vysoké provize za sjednání smlouvy. Až potom poplatky výrazně klesnou a peníze se začnou zhodnocovat. To však poradci při lákání na pojistku neříkají.

Například člověk, který si u Pojišťovny České spořitelny ukládá tisíc korun měsíčně, zaplatí v prvních třech letech na poplatcích zhruba 25 500 korun. To je nákladovost přesahující 70 procent. Potom už je většina poplatků uhrazena a za třicet let klesnou náklady na 14 procent. Češi se ale dnes ve svých pojistkách nevyznají a vypovídají smlouvy průměrně zhruba po pěti letech. Asi pětina smluv končí už do roka po jejich uzavření.

Prostor pro snížení cen

Po rozkrytí poplatků by mohly klesnout ceny. Díky snazšímu srovnání a lepší konkurenci i proto, že někteří klienti nebudou ochotni platit tak vysoké provize poradcům.

Podle analýzy ministerstva financí jsou ceny pojistek v Česku oproti zemím OECD výrazně vyšší.

Otázka však je, zda ke snižování cen budou mít pojišťovny prostor. Jsou totiž pod tlakem kvůli stagnujícímu prodeji. Vloni tuzemské pojišťovny vybraly na pojistném necelých 114 miliard korun, což je o pouhou desetinu procenta více než předloni.

Více se dočtěte v pátečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy