Zapomeňte na banky, půjčte si mezi sebou. PPF má nový plán

Václav Trejbal
24. 6. 2015 17:30
Nový projekt na trhu půjček bez bank chce být velký jako Home Credit, který je investorem. Nabízí i příležitost pro zhodnocení peněz.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Největší tuzemská finanční skupina PPF vstupuje s velkými ambicemi na trh půjček bez bank, na němž si lidé prostřednictvím internetu půjčují peníze mezi sebou. Odstartoval zkušební provoz platformy Zonky.com spojující žadatele o úvěr s investory ochotnými prostředky poskytnout. Investorem je poskytovatel spotřebitelských půjček Home Credit spadající pod PPF.

Takzvané P2P půjčování bez asistence finančních ústavů má pro žadatele několik výhod. Přístup k penězům mohou získat i lidé, kteří kvůli svému občanskému postavení na běžnou bankovní půjčku nedosáhnou, ačkoliv jsou schopni bez problémů splácet. Jde třeba o živnostníky, studenty či matky na mateřské dovolené, kteří často neprochází rigidními mustry bank.

"Zonky jsme spustili kvůli vlastní zkušenosti s bankami. Nelíbí se nám neosobní přístup, jakým filtrují lidi, mnohdy na základě nerelevantních kritérií," říká šéfka projektu Lucie Tvarůžková. Sama prý po přechodu z dobře placené pozice na živnostenské podnikání měla potíž získat úvěr na auto.

Využívá i data ze sociálních sítí

Platforma Zonky při posuzování schopnosti žadatelů splácet využívá nejen tradičních skóringových metod založených na sociodemografických údajích a výpisech z dlužnických registrů (zde vypomáhají kapacity Home Creditu), ale přidává i koktejl informací ze sociálních sítí jako Facebook či LinkedIn. "Čerpáme i z profilů na webech jako AirBnB či eBay, kde o sobě lidé zanechávají cenné informace," říká Jan Zbirovský ze Zonky.

Další velkou předností nové platformy by měly být nízké úroky, na něž mají žadatelé o půjčky díky propracovanějšímu skóringu dosáhnout. "Podle našich odhadů bude úrok v průměru o čtyři procenta nižší než v bankách," říká Tvarůžková. Podle dat ČNB se průměrná sazba spotřebitelských úvěrů na bankovním trhu pohybuje těsně pod 14 procenty.

Přestože úroky by se měly pohybovat v nižším pásmu, měla by platforma nabídnout investorům zajímavé zhodnocení. Platforma si bere jako poplatek dvě procenta z půjčené sumy od žadatele a jedno procento proinvestovaných prostředků od vkladatelů.

"Šikovný investor by si mohl přijít na 6,5 procenta ročně," odhaduje Zbirovský.

Investoři musí rozkládat riziko

Aby byli investoři chráněni před rizikem nesplácení, zavádí Zonky pravidlo, podle něhož nikomu nemohou půjčit víc než 5000 korun. Na půjčku ve výši 20 tisíc se tak budou muset složit minimálně čtyři investoři. Vložit peníze budou ale moci do libovolného množství projektů.

Tím se platforma zásadně liší od již zavedené P2P konkurence, jakou je například Bankerat. Na něm mohou investoři poskytnout jednotlivcům mnohem více, což je ale spojeno s vyšším rizikem. Bankerat zájemce o půjčku nezkoumá tak zevrubně, a kvůli vyšší rizikovosti se tak úrok zpravidla šplhá k desítkám procent. Tučnější výnos je kompenzován vysokou pravděpodobností nesplácení.

P2P úvěry jsou součástí širšího trendu tzv. sdílené ekonomiky, jejímž jádrem půjčování či pronájem věcí či služeb mezi jednotlivci.

"Vzájemné půjčování chápeme jako chybějící alternativu k zavedeným způsobům poskytování půjček a také příležitost stát se klíčovým hráčem sdílené ekonomiky v Česku," tvrdí akcionář Home Creditu Jiří Šmejc. Firma do vývoje Zonky investovala desítky milionů korun. S návratností počítá v řádu několika let, než platforma přitáhne takové množství lidí, nejméně desítky tisíc, aby poplatky přinášely dostatečný příjem.

"Do pěti let by mohli dorovnat náš podíl na trhu," říká o Zonky ředitel tuzemské divize Home Creditu David Bystrzycki. To by znamenalo mít rozpůjčovány miliardy korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy