Úroky u hypoték klesly na nový rekord. Zřejmě naposledy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 7. 2013 9:42
Hypoindex: Průměrná sazba v červnu klesla o setinu procentního bodu na 2,95 procenta
Ilustrační foto (Modřanský Háj). Autor: Avestus Real Estate
Ilustrační foto (Modřanský Háj). Autor: Avestus Real Estate | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Úrokové sazby u hypotečních úvěrů klesly v červnu na nové historické minimum. Podle analytiků ale zároveň končí období, během kterého sazby padaly i o desetiny procentního bodu.

V květnu poprvé hypotéky prolomily hranici tří procent, když průměrná sazba dosáhla 2,96 procenta. V červnu se průměrná sazba dostala ještě o setinu procentního bodu níže na 2,95 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

Měsíční splátka průměrné hypotéky ve výši 1,6 milionu korun, pokud si zájemce zvolí dvacetiletou splatnost, tak nyní činí 8834 korun. Noví klienti tak „ušetří" 2200 korun měsíčně oproti těm, kteří si stejnou hypotéku vzali například před pěti lety s úrokem 5,53 procenta.

Další růst oproti květnu zaznamenaly počty i objemy nově sjednaných hypotečních úvěrů. Přesto 10 613 hypoték v celkovém objemu 17,266 miliardy korun zůstává stále za rekordním červnem roku 2007.

Čtvrtinu až třetinu nových smluv přitom podle expertních odhadů tvoří refinancované hypotéky, které banky zatím nereportují odděleně od hypoték skutečně nových (čtěte více).

V červnu mírně vzrostla také průměrná výše hypotéky - aktuálně činí 1 626 826 korun.

Další pády v nedohlednu

Analytici se shodují v tom, že úrokové sazby hypotečních úvěrů nyní našly své minimum a další pád sazeb by přišel, jen pokud by banky byly i nadále ochotné ztenčovat si své marže. Důvodem je ukončení některých jarních akcí bank a také překvapivý vývoj na mezibankovním trhu.

„Úrokové swapy, které vyjadřují, za kolik si mohou banky obstarávat na mezibankovním trhu likviditu, během května prudce vzrostly a během krátké chvíle se dostaly na úroveň července 2012. Ačkoliv tato změna se přímo dotýká spíše poskytovatelů s menším objemem vlastních zdrojů (vkladů), z dlouhodobého pohledu trh musí na tuto situaci reagovat a bankéři nyní vyčkávají," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

„Z našeho pohledu se tímto vývojem prostor pro další snížení sazeb uzavřel. Pokud některá z bank bude snižovat sazby u tří a pětiletých fixací, bude to pouze na úkor marže. Proto v následujících měsících očekáváme spíše stagnaci úrokových sazeb s možností růstu v řádu jedné až dvou desetin procenta. Určitý zlom mohou ještě přinést letní kampaně, ale další prolamování historických zápisů je podle našeho názoru v tuto chvíli v nedohlednu," dodává Ostatek.

Ve shodě s ním je také vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. „Je již znát, že ačkoliv mají banky nadále přebytky likvidity, do dalšího osekávání svých marží se jim příliš nechce a v principu jen dorovnávají cenové pozice konkurence. Propady sazeb o desetiny procentního bodu, jež byly k vidění od března do května, se tak již zdají být minulostí," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy