Stát prodlouží dotace hypoték, lidem už dal 10 milionů

Petr Kučera Petr Kučera
15. 1. 2010 11:50
Na státní podporu mají nárok lidé do 36 let věku, kteří si kupují alespoň dva roky starý byt či dům

Praha - Lidé do 36 let věku mohou také letos žádat o státní dotaci k hypotéce na nákup staršího bytu nebo domu. Průměrná úroková sazba hypoték v roce 2009, která je pro pokračování státní podpory rozhodující, totiž překročila hranici pěti procent, stanovenou příslušným nařízením vlády. Informaci, kterou přinesl online deník Aktuálně.cz už na začátku ledna, dnes oficiálně potvrdilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Úrokovou dotaci hypoték začalo ministerstvo pro místní rozvoj poskytovat po čtyřleté přestávce od února 2009 právě kvůli růstu úrokových sazeb.

Stát vloni přispěl na hypotéku celkem 2388 žadatelům, z toho 1162 smluv bylo nově uzavřeno po únorovém obnovení podpory (zbytek v předchozích letech).

"V roce 2009 jsme na úrokových dotacích vyplatili celkem 9,495 milionu korun. Průměrná výše příspěvku na jednu hypotéku činila 397 korun měsíčně," sdělila online deníku Aktuálně.cz Jiřina Peřinová z ministerstva pro místní rozvoj.

Letošní rozpočtové škrty by se systému dotací hypoték neměly dotknout. "Očekáváme, že pro letošní rok bude přidělen objem finančních prostředků v obdobné výši jako loni," dodává Peřinová.

Na novostavby podporu nedostanete

Stejně jako dosud budou moci o státní příspěvek žádat jen lidé do 36 let věku nezávisle na rodinném stavu, u manželů však věkovou podmínku musejí splnit oba partneři.

Úroková dotace činí jeden procentní bod z úrokové sazby. Je však poskytována jen k hypotečnímu úvěru nebo jeho části, která nepřekročí 800 000 korun v případě koupě bytu nebo 1,5 milionu korun v případě rodinného domu s jedním bytem.

Byt či dům musí být starý nejméně dva roky. Kromě nemovitosti, na kterou požaduje dotaci, nesmí žadatel vlastnit žádný jiný byt či dům. Podpora hypotečních úvěrů poskytovaných na novou výstavbu zůstává i nadále nulová.

O dotaci budou moci žádat jen lidé, kteří zahájí čerpání hypotéky v období od 1. února 2010 do 31. ledna 2011, nebo kterým v tomto období skončí fixační období. O příspěvek je však nutné žádat hned při sjednání nebo změně hypotéky, ne později.

Písemnou žádost o podporu lze předkládat jednotlivým hypotečním bankám, nikoliv přímo ministerstvu.

Výše dotace platí vždy po dobu platnosti úrokové sazby sjednané mezi klientem a hypoteční bankou ve smlouvě o úvěru, maximálně však po dobu pěti let. Po uplynutí této doby bude výše dotace nově stanovena. Státní podpora je poskytována maximálně po dobu deseti let, neskončí-li splácení hypotéky dříve.

Přestože procentní úroková dotace vypadá na první pohled lákavě, šéfredaktor webu Hypoindex.cz Petr Zámečník upozorňuje, že státní dotace znemožní klientům případný přechod k jiné, levnější bance. "Chce-li zájemce čerpat dotaci k úrokové sazbě i po změně fixace úrokové sazby, nesmí opustit svou původní banku," upozorňuje.

Ve sporu o vlastnictví jde i o další objekty - městský bazén, některé budovy střední školy a učiliště nebo budovu bývalé polikliniky (na snímku).
Ve sporu o vlastnictví jde i o další objekty - městský bazén, některé budovy střední školy a učiliště nebo budovu bývalé polikliniky (na snímku). | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Hypotéka se státní podporou: Stanete se nevolníky banky

ČSSD chce masivnější podporu

Nehledě na už existující systém dotací hypoték pro mladé lidi chce ČSSD prosadit mnohem rozsáhlejší podporu ze státního rozpočtu.

Skupina sociálnědemokratických poslanců totiž navrhuje, aby si lidé, kteří přijdou o zaměstnání, mohli na splátky hypotéky nebo stavebního spoření půjčit od Státního fondu rozvoje bydlení.

Žádost by mohl podat každý, kdo je bez práce alespoň tři měsíce a současně evidovaný na úřadu práce. Stát by mohl takovému člověku mohl půjčit maximálně 150 tisíc korun s jednoprocentním ročním úrokem a nejvýše desetiletou splatností.

I kdyby návrh prošel, začaly by se půjčky poskytovat až od ledna 2011, plánují poslanci Stanislav Křeček, Jan Hamáček a Jiří Petrů.

Navrhovatelé předpokládají, že o půjčku by požádalo zhruba 10 tisíc žadatelů ročně, což podle nich představuje roční výdaje z rozpočtu fondu do jedné miliardy korun.

Podle předsedkyně dozorčí rady fondu a poslankyně ODS Zdeňky Horníkové však stát nemá na takové půjčky peníze. Navíc by musel zaměstnat další úředníky na kontrolu celého procesu. Schválení návrhu nedoporučila tento týden ani vláda Jana Fischera.

Ještě velkorysejší podporu hypoték slibovala ČSSD vloni před nakonec odloženými volbami. Systém měl fungovat od letošního dubna, sociální demokraté však nakonec ani nepřišli s konkrétním legislativním návrhem a na předvolební lákadlo v tichosti zapomněli.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Pomoc při splácení hypoték? Jen volební lákadlo ČSSD
Hypotéky konečně zlevňují, potvrzuje čerstvá statistika
 

Právě se děje

Další zprávy