Nejlepší spořicí účty: Letos můžete přijít o peníze, ani nová jednička neodolá růstu cen

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 6. 1. 2017 10:31
Sazby na spořicích účtech jen tak neporostou. Nově navíc proti úsporám působí rostoucí inflace. S trhem nezahýbá ani nabídka nové banky Creditas, která má nejvyšší sazbu. Banky mají peněz dost a navíc jsme stále v době rekordně nízkých sazeb.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Peníze na spořicích účtech nečeká dobrý rok. Přestože na trh vstoupila Banka Creditas s novou nejvýhodnější nabídkou, konkurence ji následovat nebude a sazby pravděpodobně zůstanou na dlouholetých minimech. Do hry navíc po delší době vstupuje rostoucí inflace.

Creditas láká klienty na sazbu 1,1 procenta a strhla velký zájem. Lidem, kteří si o spořicí účet zažádali online, volají pracovníci nové banky a omlouvají se za zpoždění s vyřízením žádosti.

"Zvýšený zájem jsme čekali. Nicméně téměř tři tisíce nově založených produktů, především spořicích a běžných účtů, už po třech dnech, to jsou skutečně výrazná čísla," říká předseda představenstva Vladimír Hořejší.

Dosud největší družstevní záložna Creditas se změnila na banku od Nového roku. Se svou nabídkou předběhla Air Bank, která láká na spořicí účet s jednoprocentní sazbou.

Situace se ale mění i proto, že inflace v listopadu vystoupala na 1,5 procenta a v letošním roce například ČNB předpokládá její růst ke dvěma procentům. Dosud platilo, že i když sazby spořicích účtů stále klesaly, ty nejlepší stále dokázaly hodnotu peněz reálně zvednout, nebo ji alespoň zachovat. Ceny totiž v poslední době prakticky nerostly a inflace se od ledna 2014 až do říjnu 2016 držela pod hranicí jednoho procenta. V roce 2017 už peníze, které budou ležet na spořicích účtech, budou přicházet o svou hodnotu.

Vývoj inflace od roku 2014
Vývoj inflace od roku 2014 | Foto: Český statistický úřad

Spořicí účty s nejvýhodnějšími sazbami navíc od banky nedostanete úplně "zadarmo". Například Creditas dává v základu 0,5 procenta ročně a bonusových 0,6 procenta k tomu získají klienti jen tehdy, když v předchozím čtvrtletí ze spořicícho účtu neodešlou peníze. V Air Bank je zase sazba jen pro "aktivní" klienty, kteří mají v bance i běžný účet a k nákupům používají platební kartu. Podrobné podmínky najdete v následující tabulce.

Pět spořicích účtů s nejvyšší sazbou při uložení 100 000 Kč:

Banka Roční úroková sazba Čistý výnos za rok Podmínky získání sazby
Creditas 1,1 % 935 Kč Základní úroková sazba je 0,5 procenta. Bonus 0,6 procenta banka připisuje za každé čtvrtletí, kdy ze spořicího účtu neodešla platba.
Air Bank 1 % 853 Kč Sazba je jen pro "aktivní" klienty, kteří mají v Air Bank i běžný účet (stačí účet zdarma) a měsíčně alespoň pětkrát zaplatí kartou u obchodníka. I při splnění podmínek platí sazba jen na vklady do 250 tisíc, vyšší částky jsou úročeny sazbou 0,2 procenta.
Sberbank 0,83 % 708 Kč Sazba je jen pro klienty, kteří mají v bance i běžný účet ve verzi, za kterou buď platí minimálně 99 korun měsíčně, nebo ji mají zdarma, pokud na účet přijde alespoň 15 tisíc korun v měsíci. V praxi je tak sazba jen pro klienty, kteří nevyužívají jen spořicí účet. I při splnění podmínek platí sazba jen na vklady do 300 tisíc, vyšší částky jsou úročeny sazbou 0,23 procenta, nad milion korun pak jen 0,01 procenta.
Equa bank 0,8 % 682 Kč I tato sazba na spořicím účtu Hit je jen pro "aktivní" klienty, kteří mají v Equa bank i běžný účet (ten je zdarma) a za měsíc jim na něj přijde alespoň 10 tisíc korun nebo provedou tři platby kartou. Sazba pak platí na vklady do 200 tisíc. Vyšší částky jsou úročeny sazbou 0,2 procenta. Stejnou dostanou i ti, kdo nesplní podmínky. Částky nad tři miliony korun jsou úročeny jen sazbou 0,01 procenta.
Raiffeisenbank 0,75 % 639 Kč I v tomto případě platí, že sazbu získají jen ti, kteří v bance využívají i další služby. Spořicí účet eKonto Flexi totiž nejde zřídit bez běžného účtu.

Zdroje dat: Finparáda.cz a weby bank

Nejlepší sazby bez plnění podmínek se pohybují kolem půl procenta. Sberbank dává 0,53 procenta, Creditas a ING Bank 0,5 procenta.

Není důvod k vyšším úrokům

A růst sazeb se čekat nedá. Například zmíněná Air Bank od 1. ledna naopak spořicí účet znevýhodnila. Ještě v loňském roce totiž úročila peníze i těm, kteří nesplňovali podmínky pro vyšší sazbu, a dávala jim 0,3 procenta. Od Nového roku už o klienty, kteří u ní jen spoří, nemá zájem a peníze jim neúročí vůbec.

Banky se totiž stále zjednodušeně řečeno topí v penězích od klientů (mají dostatek likvidity) a navíc, i když mezibankovní sazby začínají mírně růst, stále žijeme v době rekordně nízkých sazeb. Banky tedy nemohou peníze od klientů zhodnocovat tak jednoduše jako dříve.

"Nepředpokládáme, že by se tato situace měla nějak skokově změnit v průběhu roku, přestože nevylučujeme, že v závislosti na vývoji měnové politiky, respektive tržních úrokových sazeb může k určité mírné změně dojít," říká například Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky. Ta na spořicích účtech zhodnocuje peníze sazbou nižší než 0,1 procenta.

"Letošní rok bude charakteristický spíše zastavením poklesu úroků na spořicích účtech než jejich růstem," říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus. Podle něj se sice zvyšuje ve světě i u nás tlak na růst mezibankovních sazeb, ze kterých pak banky odvozují i sazby pro klienty, k výraznému růstu těchto sazeb ale zatím nedochází.

Zkuste podílové fondy

Banky tak lidem, kteří nechtějí přihlížet, jak peníze přicházejí o hodnotu na spořicích účtech, doporučují, aby zkusili třeba podílové fondy. Samozřejmě jen na peníze, o nichž vědí, že je v příštích měsících či několika nejbližších letech nebudou potřebovat. Peníze určené například na rekonstrukci bydlení nebo na splacení hypotéky v nejbližších letech patří na spořicí účty a nemá se s nimi riskovat.

Naopak peníze určené na vzdálenější budoucnost mají čas vydělávat právě třeba v podílových fondech nebo ve spoření na důchod se státním příspěvkem. Vždy ale u nich platí, že je třeba být připraven na částečné ztráty. Výměnou za to fondy nabízejí možnost vyššího výnosu. "I velmi konzervativní investice do dluhopisových fondů dokázaly za posledních dvanáct měsíců zhodnotit peníze o více než čtyři procenta," říká Zúbek.

ČSOB například láká na kombinaci spořicího účtu a podílového fondu. Duo Profit Plus láká na sazbu na spořicím účtu ve výši 1,3 procenta. Sazba je ale jen na rok a dostane ji jen ten, kdo dá minimálně stejnou částku právě i do podílových fondů. Na klasickém spořicím účtu ČSOB nabízí sazbu 0,2 procenta.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy