Špatná zpráva pro úspory: Klesá další důležitá sazba

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 4. 2013 6:30
Po spořicích účtech či penzijních fondech se sníží výnosy také u životního pojištění
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Po spořicích účtech či penzijních fondech se pád úrokových sazeb dotkne také prostředků vložených na životním pojištění, pokud funguje zároveň jako spoření s garantovaným výnosem.

Česká národní banka totiž snížila takzvanou technickou úrokovou míru. Její maximum banka omezila z dosavadních 2,5 na 1,9 procenta s tím, že pojišťovny musí výši technické úrokové míry snížit nejpozději v létě. Jde teprve o třetí změnu tohoto ukazatele od roku 2000.

„Nižší technická úroková míra začne platit nejpozději od 21. července 2013. Pokud někdo chce využít vyššího garantovaného zhodnocení, měl by si pospíšit, protože nikde není psáno, že pojišťovny nepřistoupí ke snížení dříve," říká k tomu Jiří Klaban, člen představenstva poradenské společnosti Kapitol.

Změna technické úrokové míry přitom nemusí ovlivnit jen výnosy, ale může zdražit i samotnou cenu samotného pojištění nezávisle na tom, zda obsahuje "spořicí" složku.

Pojišťovny: jsme nad garancí

Podle zjištění online deníku Aktuálně.cz zatím pojišťovny drží sazbu technické úrokové míry nad výší nového maxima. Nejčastěji se pohybují na maximální úrovni technické sazby ve výši 2,4 procenta, která platila před poslední změnou v roce 2010 (tehdy se maximum zvýšilo na 2,5 procenta).

Zástupci pojišťoven se shodují, že se pravidelně - o několik desetin procentního bodu - dostanou nad úroveň garantovaného zhodnocení, takže samotná výše technické úrokové míry ještě neprozrazuje konkrétní zhodnocení. Na druhou stranu ale platí, že pokles garantované sazby dává jasný signál, jakým směrem se finální zhodnocení u garantovaných pojistek posune.

Výše garantované sazby většinou platí pro celou dobu pojistné smlouvy. Kdo tedy uzavře smlouvu nyní, může si v případě dalších propadů zajistit až o 0,6 procentního bodu vyšší zhodnocení úspor.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Potvrzeno. Penzijní fond Allianz už nemá nejvyšší výnos
Spoření v České spořitelně? Největší banka snižuje úrok
Risk s pohyblivou sazbou hypotéky ušetřil desítky tisíc

Zájem o životní pojištění se spořicí složkou, kde je garantován minimální výnos, se liší podle jednotlivých pojišťoven. „V rámci životního pojištění produkt s garantovaným zhodnocením v portfoliu nemáme," říká například za Allianz pojišťovnu její mluvčí Václav Bálek. „V rámci nového obchodu zhruba 90 procent klientových investic směřuje do garantovaného fondu," odhaluje statistiku ČSOB Pojišťovny mluvčí Petr Milata.

Tato dvě vyjádření tak ukazují, jak rozdílně k prodeji životního pojištění přistupují jednotlivé tuzemské pojišťovny. Každopádně ale platí, že kdo si chce sjednat životní pojištění se spořicí složkou a mít garantovaný výnos, ten si zatím ještě spolehlivě na trhu vybere tak, aby se dostal přes dvě procenta.

Může se i zdražovat

Změna technické úrokové míry přitom nemusí ovlivnit jen výnosy, ale může mít vliv i na cenu samotného pojištění. „Technická úroková míra je jedním z parametrů, které vstupují do výpočtu pojistného a pojistných částek u všech smluv životního pojištění, včetně čistě rizikových, bez 'spořicí' složky," říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Jaký je tedy vztah mezi cenou pojištění a výší technické sazby? „Technická úroková míra se používá u čistě rizikových pojištění tehdy, je-li pojistné konstantní, ale skutečné riziko v době roste. Typickým příkladem může být riziko smrti, kde klient sice platí stále stejně, ale skutečné rizikové pojistné v čase roste," vysvětluje Jiří Klaban z poradenské společnosti Kapitol.

"Zpočátku tedy klient předplácí, přeplatek je úročen technickou úrokovou mírou a tento výnos je pak spotřebován ke konci pojištění, kdy už klient platí reálně méně, než kolik riziko v jeho věku stojí. Teoreticky by to mohlo mít za následek zdražení, ale tento vliv není významný," upřesňuje Klaban.

Maximální výši technické úrokové sazby stanovila vyhláška poprvé v roce 2000 - tehdy na čtyři procenta. Od té doby zasáhla Česká národní banka pouze dvakrát. V roce 2003 snížením na 2,4 procenta, v roce 2010 pak zvýšením na 2,5 procenta. Současné snížení na 1,9 procenta je tedy teprve třetí změnou.

Pojišťovny musí aplikovat rozhodnutí centrální banky do šesti měsíců od zveřejnění ve věstníku ČNB. Rozhodnutí vyšlo už 21. ledna 2013, což znamená, že pojišťovny musí přestat nabízet produkty s vyšším garantovaným zhodnocením nejpozději 20. července.

Úspor v penzijních fondech, které jsou blízko před výplatou, se změna technické úrokové míry nijak negativně nedotkne. "Na penzijní připojištění to mít vliv nebude, penzijní fondy se řídí jinými pravidly," uzavírá Klaban.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

Další zprávy