Sociální pohřeb je výrazně levnější, volí ho stále více lidí

ČTK ČTK
5. 11. 2014 12:45
Stát loni proplatil obcím na pohřby lidí bez dědiců o půl milionu korun více než v roce 2012. Sociální pohřby pozůstalí volí i z finančních důvodů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Sociálních pohřbů v Česku stále přibývá, stát na pohřbení lidí bez dědiců ročně vynakládá miliony korun. Jen loni obcím proplatil 9,4 milionu korun, což bylo o půl milionu korun více než v roce 2012. Uvedla to Veronika Vároši z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj, které agendu zajišťuje.
    
Trend potvrzují čísla za prvních šest měsíců letošního roku, kdy ministerstvo kladně vyřídilo 562 žádostí obcí o proplacení nákladů na sociální pohřeb. "Žádosti zahrnovaly náklady na pohřbení v celkové částce 4 215 037 korun pro celkem 645 osob, které byly českými občany zemřelými bez dědiců, cizinci nebo osobami bez zjištěné totožnosti," prohlásila Vároši s tím, že podle vývoje v předcházejících letech lze dovozovat, že ve druhé polovině roku žádostí přibude.

Obce musí zajistit důstojnost a pietu

Obcím zákon nařizuje rozhodnout také o slušném pohřbu nemajetného bezdomovce podle místních zvyklostí. Samosprávy tak musí zajistit důstojnost a pietu k jakýmkoliv lidským ostatkům. "Musí obstarat například omytí a úpravu těla, dřevěnou rakev, přírodní rubáš, chlazení těla v márnici, transport ve speciálním vozidle a podobně," vyjmenovala povinnosti obcí Vároši.

Tyto účelně vynaložené náklady jim pak na základě žádosti proplatí právě ministerstvo pro místní rozvoj.
    
Pohřeb zesnulých příbuzných v režii obce však volí pozůstalí také z ekonomických důvodů. Cenu sociálních pohřbů totiž reguluje ministerstvo financí a jsou výrazně levnější, než je nejobyčejnější základní "komerční" pohřeb.

Pohřeb za třetinovou cenu

Cena takového pohřbu včetně obřadu většinou neklesne pod 25 tisíc korun, zatímco ministerstvo obcím za jednoho pohřbeného zesnulého loni platilo průměrně 6500 korun.
    
"Negativně se zde projevuje klasická otázka trhu, tedy nabídky a poptávky. Čím nižší budou náklady obcí na vypravení sociálních pohřbů, tím jich bude více. Lépe je pro dědice dlužit obci okolo šesti tisíc korun za vypravení sociálního pohřbu než vypravit ten stejný pohřeb bez obřadu sám za dvojnásobnou cenu podle jiného ceníku stejného provozovatele pohřební služby," podotkla Vároši.
    
Některé obce nabízí pohřeb ve vlastní režii všem pozůstalým bez rozdílu. Výhodou je právě nižší cena než u pohřební služby. Počty těchto pohřbů zajištěných obcemi na náklady dědiců resort neeviduje. Ve statistice nejsou zahrnuty ani pohřby opuštěných mrtvě narozených dětí, kterým náklady na pohřbení hradí obce ze svého rozpočtu ve své samostatné působnosti nebo různá občanská sdružení.

 

Právě se děje

Další zprávy