První tři dny nemoci zůstanou neplacené. ČSSD přiznala, že změny neprosadí

Markéta Šrajbrová Lucie Stuchlíková Markéta Šrajbrová, Lucie Stuchlíková
26. 11. 2015 9:05
Opětovné proplácení prvních tří dnů nemocenské bylo jedním z předvolebních slibů ČSSD. Ministryně Michaela Marksová ale nyní uznala, že se tento plán nepodaří prosadit. Proti jsou totiž koaliční partneři - ti odkazují na slib, podle něhož musí s touto změnou souhlasit zaměstnavatelé. Většina firem se přitom obává zvýšených nákladů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Snaha levice přimět firmy, aby po sedmi letech znovu proplácely první tři dny nemocenské, míří nejméně do příštích voleb k ledu. Sociálním demokratům se totiž nepodařilo přesvědčit zaměstnavatele ani koaliční partnery. „My bychom byli pro, ale jsme v tom sami. Podnikatelům jsem řekla, ať se nebojí, že to tato vláda nemůže bez jejich souhlasu protlačit,“ řekla Hospodářským novinám ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Opětovné proplácení prvních tří dnů nemocenské bylo jedním z předvolebních slibů ČSSD. Do koaliční smlouvy se jej ale podařilo dostat jen s podmínkou – „pokud na tom bude dosaženo dohody v tripartitě“. Proti jsou přitom nejen zaměstnavatelské svazy, ale – právě s odkazem na chybějící souhlas firem – také koaliční ANO a KDU-ČSL.

Podle nedávného průzkumu Svazu průmyslu a dopravy je proti návrhu osmdesát procent jeho členů. Zaměstnavatelé proto začali intenzivně lobbovat u vlády a ministryně musela na schůzkách uklidňovat i investory z Německa a Japonska.

Firmy zneklidnil návrh komunistických poslanců, podle něhož by zaměstnanci dostávali 60 procent mzdy od prvního dne nemoci. Jejich novela zákoníku práce prošla v září do druhého čtení i díky hlasům sociálních demokratů a vláda ji ve svém stanovisku přímo neodmítla.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy