Příspěvek na dojíždění má první stovka lidí. Nejvíc dostává muž, který do práce jezdí 255 kilometrů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 9. 2016 15:05
Novinka funguje od dubna a zatím si o ni zažádalo 299 lidí, z toho 98 uspělo a čerpají nejčastěji 1500 korun měsíčně. O příspěvek, který lze pobírat maximálně 12 měsíců, můžou lidé žádat v šesti krajích, které mají v Česku nejvyšší podíl dlouhodobě nezaměstnaných. Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí 1000 korun až 3500 korun, a to podle vzdálenosti dojezdu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Archiv Českých drah

Praha – První stovka lidí už v Česku pobírá příspěvek na dojíždění. O příspěvek, který lze čerpat maximálně 12 měsíců, mohou lidé od začátku dubna žádat v pěti krajích, které mají v Česku nejvyšší podíl dlouhodobě nezaměstnaných.

Jde o Ústecký, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj. V červenci, kdy úřad práce zároveň výrazně zjednodušil podmínky pro čerpání příspěvku, k nim přibyl ještě Královéhradecký kraj.

Do konce srpna podalo žádost o příspěvek celkem 299 zájemců, úřad práce zatím příspěvek přiznal v 98 případech.

Nejvíce lidí zatím zažádalo v Moravskoslezském (101) a Olomouckém (98) kraji. "Mezi žadateli jsou lidé různých profesí, například administrativní pracovníci (asistentky, účetní), dělníci ve výrobě, pokojské, pokladní, učitelky, pracovníci ve strojírenství, v sociálních službách nebo třeba údržbář," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

"Počet téměř 300 podaných žádostí ukazuje, že lidé začínají mít o tento druh podpory státu při hledání zaměstnání zájem. Jedná se o nástroj, který zejména v regionech s vysokým podílem nezaměstnaných může pomoci najít práci lidem, kterým se to dlouhodobě nedařilo," říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Kritici ale oponují, že opatření je v době, kdy je v Česku rekordní zaměstnanost a druhá nejnižší míra nezaměstnanosti v EU, nadbytečné.

Od července na příspěvek dosáhnou ti lidé, kteří jsou v evidenci Úřadu práce alespoň pět měsíců. Dříve byl třeba rok a stejná doba platila i pro délku smlouvy. Nově stačí uchazečům o příspěvek na dopravu alespoň šestiměsíční pracovní smlouva nebo smlouva na dobu neurčitou.

Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí 1000 korun až 3500 korun, a to podle vzdálenosti dojezdu. Přitom minimální je vzdálenost dlouhá 10 kilometrů. Výjimkou je případ, kdy mezi bydlištěm a prací prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou. 

Nejčastěji úřady přiznávají lidem příspěvek ve výši 1500 korun měsíčně. Nejvyšší částku, 3500 korun, dostal například muž z Karlovarského kraje, který nastoupil jako vedoucí autobusové dopravy a do práce dojíždí 255 kilometrů, nebo učitelka na jižní Moravě, která to má do práce 211 kilometrů daleko.

Dojezdová vzdálenost Výše měsíčního příspěvku
do 10 km v případě, že není spojení veřejnou dopravou 1000 korun
10 - 25 km 1 500 korun
25 - 50 km 2 500 korun
nad 50 km 3 000 korun

Dále o příspěvek může požádat člověk, který je bez práce i kratší dobu, ale kvůli jeho zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě mu nelze najít práci v místě bydliště. Platí také výjimka pro pracovníky, kteří byli nebo budou propuštěni v rámci hromadného propouštění. Žadatel navíc musí ve všech případech potvrdit, že je bez dluhů.

Příspěvek naopak nedostane ten, kdo u nového zaměstnavatele už v předchozích 24 měsících pracoval nebo pracuje v místě svého bydliště. A nedostanou ho ani ti, jejichž hrubá mzda přesáhne v daném měsíci 1,5násobek průměrné mzdy. Kromě Moravskoslezského kraje Úřad práce neposkytuje příspěvek na dojíždění ani do zahraničí. 

Žádost musí být podána ještě v době, kdy je nezaměstnaný zaevidován na Úřadu práce. O příspěvek tedy nemohou žádat zpětně lidé, kteří už jsou v novém zaměstnání. Částku úřad vyplácí až po předložení výplatního listu od zaměstnavatele. Právě na jeho základě se rozhodne, zda příspěvek úřad vyplatí. Například za dobu nemocenské totiž žadatel finance neobdrží.

 

Právě se děje

Další zprávy