Právo na bankovní účet? Unie chce pomoci milionům Evropanů

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 27. 7. 2014 21:16
Největší podíl populace bez bankovního účtu má Rumunsko. V Česku bez něj žije necelá pětina dospělých. To by se podle Evropské unie mělo změnit.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel - Právo na přístup k základnímu bankovnímu účtu by měl mít každý občan Evropské unie.

Kvůli tomuto záměru přijala Rada EU směrnici, na jejímž základě by měl mít každý člověk v unii přístup k účtu bez ohledu na to, kde bydlí nebo jaká je jeho finanční situace. Členské státy budou mít na změnu dva roky.

Pětina Čechů bez účtu

Podle Eurostatu stále nemá účet na 58 milionů občanů starších patnácti let. Největší část populace bez bankovního účtu žije podle evropských statistik v Rumunsku (55 procent), na druhém místě je Bulharsko (47 procent) a třetí Polsko (zhruba 30 procent).

Nejlépe na tom jsou Dánsko a Finsko, kde je bez účtu méně než procento občanů. Okolo jednoho procenta populace, která nemá bankovní účet, žije také v Nizozemsku a ve Švédsku.

Česká republika má desátý největší podíl obyvatel bez účtu v EU, podle Eurostatu se bez něj obejde 19 procent lidí. Ve srovnání s dalšími postkomunistickými zeměmi je to tedy více než v Lotyšsku (10 procent), Estonsku i Slovinsku (obě 3 procenta).

Dvě třetiny Čechů, kteří nemají účet, přitom uvádí, že ho nechtějí nebo nepotřebují. Zhruba desetina všech Čechů bez účtu tvrdí, že používají účet někoho jiného, dvěma procentům z nich jej banka odmítla otevřít kvůli nedostatečným příjmům.

Co musí základní účet umět

Směrnice nyní čeká na podpis v Evropském parlamentu, následně bude vydána v Úředním věstníku EU. Členské státy pak získají dva roky na to, aby vtělily nová pravidla do národní legislativy.

Základní účet by měl umožnit vkládání i výběry hotovosti, inkaso, platbu kartou a elektronické nákupy. Zároveň ale Evropská komise zdůrazňuje, že by neměl být omezen pouze na online používání – aby neznevýhodňoval spotřebitele bez internetu.

Otevření a používání účtu by také mělo být jednoduché. "Členské státy zajistí, aby výkon tohoto práva nebyl pro spotřebitele příliš obtížný a nadměrně jej nezatěžoval," stojí v návrhu směrnice.

O zpřístupnění bankovních služeb se Komise snaží již několik let. V roce 2011 vydala doporučení, ve kterém vyzvala členské státy, aby byly spotřebitelům do následujících šesti měsíců nabízené platební účty se základními prvky. Loni ale vyhodnotila, že ke splnění těchto zásad má zatím blízko pouze několik zemí EU.

Podmínka pro každodenní život

"V dnešním světě se evropští občané bez bankovního účtu nemohou plně zapojit do chodu společností," uvádí Evropská komise na svém webu. Běžný účet se podle ní stal nezbytnou součástí každodenního života.

"Směrnice pomůže milionu zákazníků, kteří se často setkávají s obtížemi, když chtějí mít v EU přístup k běžnému účtu," dodává eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

 

Právě se děje

Další zprávy