Otcovská dovolená: Týden volna za 70 procent platu, návrh míří do vlády

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
9. 12. 2015 6:27
Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo návrh zákona, který má zavést novou dávku ze systému nemocenského pojištění. Otcové by si v prvních šesti týdnech po porodu mohli vzít týden volna v práci. Stát by jim ho zaplatil stejně jako peněžitou pomoc v mateřství. Dávka funguje ve většině zemí EU, argumentuje ministerstvo práce a sociálních věcí, které tím chce muže více zapojit do péče o děti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Liga otevřených mužů

Praha – Čerství otcové mají už za několik měsíců dostat novou možnost, jak pomoci matce svého dítěte během šestinedělí. Ministerstvo práce a sociálních věcí prakticky dokončilo konkrétní návrh zákona, který má zavést novou dávku ze systému nemocenského pojištění – otcovskou poporodní péči.

"Otcovská" má trvat jeden týden a muži si ji budou moci vybrat v prvních šesti týdnech po porodu. Stát by jim během tohoto týdne vyplatil dávku, která se bude počítat stejně jako peněžitá pomoc v mateřství, tedy takzvaná mateřská. Na tuto dávku by měli nárok zaměstnanci a také podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění.

Tato dávka by podle ministerských výpočtů zhruba nahrazovala ušlou čistou mzdu lidem, kteří si vydělají přibližně od 15 do 25 tisíc korun hrubého měsíčně. "Při příjmu vyšším, než je průměrná mzda, by podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesal," uvádí ministerstvo v návrhu. Dávka by byla v praxi nižší než čistá mzda i pro lidi, kteří si vydělají zhruba 10 tisíc korun, což je podle úřadu způsobeno konstrukcí daně z příjmu.

Při průměrné mzdě 26 tisíc korun by "otcovská" za jeden týden volna činila 4193 korun, při hrubé mzdě 15 tisíc korun by dosáhla 2422 korun a naopak při nadprůměrném výdělku 40 tisíc hrubého by otec dostal od státu 5607 korun. Obecně by tato dávka dosahovala - stejně jako u peněžité pomoci v mateřství - sedmdesáti procent takzvaného denního vyměřovacího základu (v zásadě hrubé mzdy, která je u vyšších hodnot omezena redukcí a stropem).

Posílení vazby, podpora a motivace

"Účelem této novinky je především posílení vazby mezi dítětem a jeho oběma rodiči v raných týdnech života dítěte, podpora a motivace otců k zapojení se do rané péče o dítě a následně rozvoj vztahů v rámci rodiny," vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě.

Většina otců dosud v případě narození dítěte čerpá klasickou dovolenou nebo si berou neplacené volno. Podle zákoníku práce má otec nárok na placené pracovní volno jen na nezbytně nutnou dobu při odvozu ženy do porodnice nebo při odvozu domů. Pokud by chtěl být při porodu, má nárok na neplacené volno. (Dodejme, že i podle dosavadních pravidel může otec čerpat peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, vždy však místo matky dítěte, nikoliv tedy oba současně.)

Návrh ministryně Michaely Marksové z ČSSD podporuje i nejmenší vládní strana. "Otcovskou poporodní péči považujeme za dobrý nástroj. Jednalo by se v podstatě o dobrovolnou záležitost, o jednoznačně prorodinný krok, se kterým souhlasíme," potvrdil online deníku Aktuálně.cz místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Až 800 milionů ročně ze státního rozpočtu

Zástupci hnutí ANO se zatím nevyjádřili, přitom jeho šéf Andrej Babiš se bude vyjadřovat k dopadu na státní rozpočet.

Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo, že nová dávka by měla vyjít na 630 až 800 milionů korun ročně - podle toho, kolik otců novinku skutečně využije. Marksová přitom odkazuje na Evropskou unii, kde tuto dávku nabízí dvacet zemí a ve většině z nich funguje velmi podobně, jak to nyní ministerstvo navrhuje v Česku.

"Návrh na zavedení otcovské je velmi dobře zpracován, dává smysl a nevidím v něm žádné problematické místo," říká například Klára Kalíšková z think-tanku IDEA při CERGE-EI.

Kritičtější jsou zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR. Varují před nárůstem administrativy pro firmy i před nárůstem výdajů státního rozpočtu. "Jsme zásadně proti jakémukoliv případnému zvýšení pojistného, a tedy ceny práce," říká Milan Mostýn, mluvčí svazu. Ministerstvo práce ale s ničím takovým v návrhu nepočítá.

Návrh nyní míří do připomínkového řízení, na program vlády se dostane zřejmě na začátku příštího roku, pak jej posoudí poslanci. Pokud se novinku podaří prosadit, měla by začít platit v průběhu roku 2017. Návrh totiž zatím počítá se začátkem účinnosti devět měsíců poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy