Jak na souseda, který vám otravuje vzduch? Expert odpovídal na otázky k novým kontrolám komínů

Petr Kučera Adéla Skoupá Jiří Hovorka Petr Kučera, Adéla Skoupá, Jiří Hovorka
Aktualizováno 20. 10. 2016 14:27
Senát schválil zákon, který od příštího roku umožní kontrolu kotle přímo v domácnosti. Na detaily jste se ptali Pavla Gadase z ministerstva životního prostředí, který stál u zrodu nového předpisu.
Jak na souseda, který vám otravuje vzduch. Expert odpovídal
Rozhovor skončil
Odpovídal Pavel Gadas
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor – Úředníci od příštího roku získají právo vstoupit do domácnosti, odkud vychází "podezřelý" kouř, a zkontrolovat, zda netopí v kotli odpadky. Návrh zákona o ochraně ovzduší z dílny ministerstva životního prostředí včera schválili senátoř a nyní čeká už jen na podpis prezidenta.

Sousedé či starostové dostanou s novým zákonem do rukou možnost, jak zabránit lidem v pálení PET lahví nebo jiných zdraví nebezpečných odpadů v domácích kotlích. To je sice protizákonné i nyní, ale postihovat lidi, kteří takto otravují vzduch, se zatím nedaří.

Od roku 2017 má hrozit až padesátitisícová pokuta, jestliže pálení odpadků úředníci a experti lidem prokážou. Ta by následovala i v případě, že je člověk do domácnosti odmítne pustit.

Opoziční poslanci, ale i koaliční lidovci kritizují, že jde o zásah do domovní svobody. Zastánci však argumentují, že ochrana zdraví musí mít přednost před narušením soukromí člověka, který dokáže jediným komínem zamořit vzduch v celé čtvrti či obci.

Jak budou kontroly v praxi vypadat? Proč ministerstvo zvolilo právě takové řešení? Lze se inspirovat v zahraničí? Na tyto i další otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal Pavel Gadas, vedoucí oddělení spalovacích zdrojů a paliv na ministerstvu životního prostředí.

Jak na souseda, který vám otravuje vzduch. Expert odpovídal

Rozhovor skončil
20. 10. 2016
Ptá se: Jarda

Proc si myslite, ze je skodlive paleni PET lahvi. Polyetylen se horenim rozklada na oxid uhlicity a vodu. Stejne jako drevo nebo zemni plyn. Navic je to velmi neefektivni. Vite kolik petek byste musel mit, abyste tim vytopil dum ?

Odpovídá: Pavel Gadas

Spalování odpadního plastu je problémem jak z hlediska nemožnosti řízení spalování a nedostatku spalovacího vzduchu, tak s ohledem na další látky obsažené ve výrobcích (např. změkčovadla apod.). Souhlasím, že množství tepla získaného spalováním odpadu je malé, nicméně emise jsou značně vysoké a především nebezpečné pro lidské zdraví.

20. 10. 2016
Ptá se: Hanka

Především děkuji za to, že s tímhle problémem něco děláte. Je to strašný pocit, když kvůli jednomu bezohlednému sousedovi nemůže celá čtvrť otevřít okno nebo pustit děti na zahradu. Mimochodem slova "pravice" o omezování svobody jsou mne přesvědčila, že tyhle strany bohužel nelze volit. Svoboda přece končí tam, kde omezuji svobodu druhých - a ochrana života a zdraví je přece důležitější než to, že soused, který nereaguje na x proseb a stížností, musí na pár minut strpět kontrolu (a ta mu určitě nepůjde zkoumat ložnici :) A teď otázka: Co konkrétně si představit pod tím věrohodným podnětem, důkazem, který máme poslat? Kam a jak?

Odpovídá: Pavel Gadas

Děkujeme za podporu. Především je potřeba pořídit například videonahrávku kouře z komína v déle ideálně alespoň půl hodiny (aby bylo zřejmé, že nejde pouze o roztápění), případně doplnit fotografiemi, dále zajistit svědectví sousedů apod. Podnět je možné podat u úřadu obce s rozšířenou působností. Úřad vyhodnotí podání a může provozovatele kotle nebo kamen písemně upozornit na povinnosti plynoucí ze zákona o ochraně ovzduší. Pokud dojde do jednoho roku k opakované stížnosti a úřad ji opět vyhodnotí jako důvodnou, tedy dojde k tzv. důvodnému podezření, může provést kontrolu na místě.

20. 10. 2016
Ptá se: Novák

Jak je to u kamen s kterýma se jen přitápí a s palivem jako dřevotříska, sololit atd.Děkuji

Odpovídá: Pavel Gadas

Možnost kontroly se bude týká všech spalovacích spalovacích zdrojů, tedy nejen kotlů, ale i kamen či krbových vložek, i když nejsou napojeny na teplovodní soustavu ústředního vytápění. Spalování dřevotřísky, překližky a jiného lisovaného dřeva je možné pouze u zdrojů k tomu povolených podle zákona.

20. 10. 2016
Ptá se: Martin

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda se povinná kontrola lokálního topeniště vztahuje i např. na krbové kamna, krby, nebo jen (jak je většinou prezentováno) na kotle ?
Pokud by se jednalo jen o kotle na tuhé paliva, tak by tímto vznikla zajímavá situace... kdy majitel kotle si bude muset revizi pořídit, ale dejme tomu při pálení odpadu v krbových kamnech tomu by tak nebylo...
Na tuto otázku mi nebyl schopen odpovědět certifikovaný technik při kontrole kotle.
Děkuji.

Odpovídá: Pavel Gadas

Možnost kontroly úřadníky obce s rozšířenou působností podle aktuálně projednávané novely zákona se vztahuje na všechny spalovací zdroje, tedy jak na kotle, tak na topidla (krby, kamna apod.).

20. 10. 2016
Ptá se: LA

Jak se budou uředníci prokazovat. Aby to nebyla obhlídka před vykradenim a podobně.
Jak chtějí provadět kontrolu ve večerních a rannich hodinách. A dokazovat že jim nikdo neotevřel přesto že byl doma pokud byl a nahodou nespal.

Odpovídá: Pavel Gadas

Aby bylo vůbec možné zahájit kontrolu na místě, musí dojít v průběhu předchozího roku k opakovanému podezření na porušení zákona a úřad obce s rozšířenou působností musí provozovateli zaslat dopis, kde ho poučí o povinností podle zákona o ochraně ovzduší. Kontrolu na místě je možné zahájit jak po předchozím ohlášení, tak případně i neohlášeně. Kontrolující osoba se musí prokázat doklady dle zákona o kontrole (tzv. kontrolního řádu).

20. 10. 2016
Ptá se: Radek Sychra

Dobrý den,

v rodinném domku topím krbovými kamny, které jsou umístěny v obytných prostorách.
Má kontrola oprávnění přístupu i do obytných prostor? Nebo můžu požadavek přístupu do obytných prostor odmítnou?

Děkuji

Odpovídá: Pavel Gadas

Kontrolující osoba má přístup jen ke spalovacímu zdroji, jeho příslušenství, případně palivu.

20. 10. 2016
Ptá se: Jan Horálek

Dobrý den, rád bych se zeptal: Pokud úředník přijde zkontrolovat, čím dotyčný topí, jak bude kontrola probíhat? Co bude kontrolovat? Přijde sám nebo budou kontroly chodit ve dvou či více lidech? Jak brzo bude kontrolovaný občan informován o výsledku kontroly? Děkuji.

Odpovídá: Pavel Gadas

Kontrolující úředník si k provedení kontroly může přizvat odborně způsobilou osobu pověřenou výrobcem kotle k provádění pravidelných kontrol technického stavu a provozu. Kontrola bude v zásadě podobná postupu pravidelných kontrol a bude se zaměřovat především na technický stav kotle, na kvalitu paliva a to, zda jde o palivo určené výrobcem zdroje, případně bude hledat důkazy o spalování odpadu, přičemž může odebrat vzorky popela. Doba vyhodnocení kontroly bude záviset například na době potřebné pro analýzu odebraných vzorků.

20. 10. 2016
Ptá se: Josef Koubek

Bydlíme v areálu rodinných domků postavených zhruba před deseti lety. Všechny domky mají kotel na zemní plyn, ale stavební společnost, která domky stavěla, nabízela i možnost krbového komína. Někteří objednatelé domků toho využili a pořídili se nejen krb, ale zřejmě i normální kamna či sporák a snaží se šetřit na platbách za plyn tím, že topí a pravděpodobně i vaří tak, že spalují pevná paliva. Zamořují okolí kouřem a zápachem nejen v průběhu topného období, ale i mimo ně. Někdy se nedá větrat či sušit prádlo venku, nehledě na to, že se nedá venku ani sedět. Stává se, že nám poté, co zatopí, vpadne kouř a zápach do domu dříve, než stačíme zavřít okna. Co se s tím dá dělat?

Odpovídá: Pavel Gadas

I na krbová kamna se vztahují určité povinnosti podle zákona o ochraně ovzduší plynoucí především z pokynů výrobce. Problém zvýšeného kouře u těchto typů zdrojů může být způsoben vysokým obsahem vody ve spalovaném dřevu, výrobce kamen a krbových vložek nicméně zpravidla předepisují maximální vlhkost použitého paliva.
V případě, že byste měl podezření na spalování odpadu doporučujeme pořídit například videonahrávku kouře z komína v déle ideálně alespoň půl hodiny (aby bylo zřejmé, že nejde pouze o roztápění), případně doplnit fotografiemi, dále zajistit svědectví sousedů apod. Následně je možné podat podnět u úřadu obce s rozšířenou působností. Úřad vyhodnotí podání a může provozovatele kotle nebo kamen písemně upozornit na povinnosti plynoucí ze zákona o ochraně ovzduší. Pokud dojde do jednoho roku k opakované stížnosti a úřad ji opět vyhodnotí jako důvodnou, tedy dojde k tzv. důvodnému podezření, může provést kontrolu na místě.

20. 10. 2016
Ptá se: Jiří

Bude se kontrola vztahovat na topení uhlím v předimenzovaných kotlích za minimálního přistupu vzduchu? V takovém případě se v podstatě jedná o suchou destilaci uhlí, jejímž produktem je generátorový plyn.
Uhlí se za sezonu v RD spálí kolem 10 tun, což daleko převyšuje množství evelntuelních
petlahví a odpadu..Efekt, t.j. kouř,, jje stejný

Odpovídá: Pavel Gadas

V zásadě v případě naddimenzování kotle nejde o porušení zákona, regulace výkonu však musí probíhat podle pokynů výrobce kotle.

20. 10. 2016
Ptá se: Petr Tichý

Náš RD se zahradou začíná být díky drobným až středním jednopodlažním přístavbám typu zahradních (grilovacích a pod.) domků či chatek - často bohužel opatřených komínem - se začátkem chladných dnů docela silně atakován různými pachy, čmoudy a čmoudíky z komínů
těchto staveb, nedosahujících u RD obvyklé výše nad zemí - existuje závazný předpis či zákon, který by upravoval nezbytnou výšku komínu nad zemí právě z tohoto hlediska ?
Jak postupovat v případě, když denně cítíme na zahradě "vůni" nafty z jakéhosi nedalekého
(zatím nezjištěného) topeniště ?

Děkuji za odpověď

Odpovídá: Pavel Gadas

Pokud jde o nově umisťované zdroje a komíny, musí výška a umístění komína odpovídat příslušné technické normě a posouzení souladu je v kompetenci stavebního úřadu. Tyto požadavky jsou relativně přísné a mají za cíl zabránit právě obtěžování kouřem, přičemž při umístění komína se bere v potaz i okolní zástavba.
V případě podezření na spalování odpadu je možné podat podnět u úřadu obce s rozšířenou působností.

20. 10. 2016
Ptá se: Tomas

Podle ceho kontrola pozna, ze ma opravneni neco kontrolovat ? Pokud nekdo topi kotlem do 10kW, tak se na nej kontroly nevztahuji, takze kontrolori ani nemaji sanci zjistit jestli tomu tak je nebo ne. A pozadovat doklad o koupi je asi blbost, co. Obcan nema povinnost mit je. Nebo ji alespon nemel, kdyz kotel kupoval.

Odpovídá: Pavel Gadas

Jelikož povinnost provozovatele poskytovat informace o zdroji znečišťování se vztahuje na všechny zdroje, tedy i na kamna, může si vyžádat například doklad o provedení kontroly (pravidelné) nebo revize (při instalaci nebo změně) spalinové cesty podle vyhlášky č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty.
Oba tyto dokumenty obsahují informace o palivu, druhu, typu a provedení spalovacího zdroje.
V ideálním případě bude mít podrobnou informaci o typu instalovaného zdroje i stavební úřad.
Po schválení novely zákona navíc, zvláště pokud bude mít obec s rozšířenou působností podezření, že informace podaná provozovatelem není pravdivá, nebo jsou porušovány jiné povinnosti podle zákona, může provést kontrolu zdroje na místě (ta se opět vztahuje na všechny typy zdrojů).

20. 10. 2016
Ptá se: Tazatel

Dobrý den,

pokud na domu, vyjma komínu z plynového kotle a výdechu digestoře, nemám žádné jiné komíny a ani nemám jiný druh vytápění, může se někdo za účelem kontroly topeniště domáhat vstupu do mého domu?
Děkuji

Odpovídá: Pavel Gadas

Úředníci obce s rozšířenou působností by museli dojít k důvodnému podezření na porušování povinností podle zákona o ochraně ovzduší, což při absenci komínu a zdroje na pevná paliva je možné vyloučit.

20. 10. 2016
Ptá se: Jarmila Kosíková

Sousedé mají na hranici pozemku postavenou garáž a na ní se tyčí komín s nastavenou trubkou.
Občas se z komína line černý dým a zápach, zejména, když u nás platí takzv. paličský den
to je čtvrtek
Stěžovat si nemohu, jsme tu tkzv. náplava, vše by se obrátilo proti nám..

Odpovídá: Pavel Gadas

Právě s cílem zamezení sousedských sporů a případné neochoty obecního úřadu problémové provozovatele postihovat jsme pravomoc řešit přestupky u těchto zdrojů přenesli na úřady obcí s rozšířenou působností, aby byla zajištěna co nejmenší zainteresovanost úředníků.
V případě podezření na spalování odpadu je možné podat podnět u úřadu obce s rozšířenou působností.

20. 10. 2016
Ptá se: Pan Jan

Jak je možné, že předpisů už bylo doteď dost, ale v praxi je nešlo vymáhat?

Odpovídá: Pavel Gadas

Zákon o ochraně ovzduší v současné podobě sice dává provoz ovatelům určité povinnosti, neobsahuje však účinné nástroje pro jejich vymáhání. Na podnět desítek obcí, které měly při řešení problémových provozovatelů "svázané ruce", jsme navrhli řešení, které je obsahem novely zákona.

20. 10. 2016
Ptá se: Mirka

Jak zabráníte tomu, aby se člověk na kontrolu včas připravil? Tj. zametl stopy, prošel kontrolou, a pak začal sousedům ničit zdraví znova?

Odpovídá: Pavel Gadas

Kontrola může být dle kontrolního řádu zahájena i na místě, tedy bez předchozího ohlášení, tak aby se předešlo vámi uváděnému zametání stop.

20. 10. 2016
Ptá se: Herr fon Šmelchajzl z Gestupída

Já jen doufám, že případní udavači budou časem potrestáni. Např. se dostanou do tíživé finanční situace a budou se muset uchýlit také k něčemu neschválenému. Je to bezprecedentní zásah do domovní svobody a doufám, že bude soudem zrušen. V civilizovaných zemích se zásah proti příliš kouřícímu komínu provádí bez zásahu do domovní svobody, tj. např. odběrem vzorku vzduchu stanovenou metodou.

Odpovídá: Pavel Gadas

Při přípravě novely zákona jsme prozkoumali všechny dostupné možnosti řešení a technologie včetně dronů a dalších dálkových metod, nicméně v současné chvíli neumožňují získat dostatečné průkazné materiály pro doložení spalování odpadu, připadně využití metod naráží na jiná legislativní omezení (provoz dronů). Inspirovali jsme se i postupy v zahraničí.

20. 10. 2016
Ptá se: PK

jak to funguje v zahraničí?

Odpovídá: Pavel Gadas

V minulých letech se ministerstvo opakovaně dotazovalo úřadů zemí EU na způsoby řešení této problematiky a ze získaných informací vyplývá, že v minimálně 13 zemí EU je možné provádět kontroly těchto zdrojů i v domácnostech, nicméně v řadě případech jde o možnost, kterou ani není nutné využívat, neboť zde kultura v těchto zemích je taková, že ke spalování odpadu tam plošně nedochází.

20. 10. 2016
Ptá se: Barbora

Jsem před sedmdesátkou s důchodem 6,700,-. Kotel mám 2 roky nový, na uhlí. Děsí mě revize cca 1.700,- kotle, revize komína 1.000,- .Kvalitní uhlí je drahé. Kde na to ti staří mají brát ? Chovám se velmi ekologicky, ale uhlí je nekvalitní a při zatápění člověk nezabrání kouři z komína.

Odpovídá: Pavel Gadas

Ve fázi zatápění se nelze zcela vyhnout tmavšímu kouři, proto je stanovená tmavost kouře ověřována až minimálně po půl hodině po zatopení. Stejně tak pro případné podání podnětu je vyžadován videozáznam alespoň v délce půl hodiny.

20. 10. 2016
Ptá se: Jarmila

Prosím o uvedení čísla zákona včetně příslušného paragrafu upravujícího daný problém kontroly.

Odpovídá: Pavel Gadas

Jedná se o novelu § 17 odst. 2 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Novela dostane své číslo po vydání ve sbírce zákonů, až poté, co ji podepíše prezident.

20. 10. 2016
Ptá se: Karel Nový

Jak úředníci zjistí, kde se v domě topí? Když je člověk ve svém domě zavede ke krbovým kamnům a bude tvrdit, že jiný zdroj tepla nemá a přitom ve sklepě bude mít kotel? Mohou úředníci "prolézt" celý dům včetně půdy?

Odpovídá: Pavel Gadas

Jelikož povinnost provozovatele poskytovat informace o zdroji znečišťování se vztahuje na všechny zdroje, tedy i na kamna, může si obec vyžádat například doklad o provedení kontroly (pravidelné) nebo revize (při instalaci nebo změně) spalinové cesty podle vyhlášky č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty.
Oba tyto dokumenty obsahují informace o palivu, druhu, typu a provedení spalovacího zdroje a jednotlivých komínech, pokud je jich v domě více.
V ideálním případě bude mít podrobnou informaci o typu a uspořádání instalovaných zdrojů i stavební úřad.

20. 10. 2016
Ptá se: Jaroslav Cigánek

Dobrý den,
deset let nám souset v období topné sezóny téměř neumožńuje větrat v domě. Jeho komín máme asi pět metrů od oken. Kryt nad komínem situaci zhoršuje a rozptyluje zapáchající kouř do celého okolí. O pomoc jsme v září požádali městskou policii ve Znojmě. Navštívili souseda a oznámili mi, že topí briketami a moje stížnost je neoprávněná.
V období topné sezóny máme opakované zdravotní problémy spojené s kašlem. Naše malé děti opět začaly pokašlávat, když se objevil kouř.
Mám na úřadě ŽP záruku anonymity ?
Prosím o radu. Děkuji.
J.C.

Odpovídá: Pavel Gadas

Neuvádíte o jak starou zástavbu jde, pokud jde o nově umisťované zdroje a komíny, musí výška a umístění komína odpovídat příslušné technické normě a posouzení souladu je v kompetenci stavebního úřadu. Tyto požadavky jsou relativně přísné a mají za cíl zabránit právě obtěžování kouřem, přičemž při umístění komína se bere v potaz i okolní zástavba.
V případě podezření na spalování odpadu je možné podat podnět u úřadu obce s rozšířenou působností.

20. 10. 2016
Ptá se: Petr Sláva

Dobrý den, předpokládám že toto souvisí s 201/2012 sb. §17 a kontrolou kotle na tuhá paliva. Pokud to spávně chápu je to zaměřeno pouze na zdroje o příkonu 10kW - 300kW a to ještě připojené na teplovodní soustavu. V případě, že budu mít takový zdroj, kterým dokáži vytopit obytné mistnosti a nebude spadat do výše uvedeného a budu pálit odpad dále, mohu být také postižen? Nebo se zde jendá o jakýkoliv zdroj kde lze spalovat? Děkuji

Odpovídá: Pavel Gadas

Kontrola, která je předmětem novely zákona, má širší rozsah, než povinnost pravidelných kontrol technického stavu a provozu, tzv. revizí. Zatímco kontroly ze strany úřadu obce s rozšířenou působností se vztahují na všechny spalovací zdroje bez rozdílu, pravidelné kontroly prováděné každé dva roky odborně způsobilou osobou se vztahují na zdroje na pevná paliva o příkonu 10 - 300 kW napojené na teplovodní soustavu vytápění.

20. 10. 2016
Ptá se: Tomáš

dobrý den, mohu v kamnech tzv petrech v garáži spálit dřevo z pořezaného plotu,spálit karton z krabice od vysavače,nebo rozřezanou kuchyňskou linku? soused nadává jakmile se začne kouřit z komína

Odpovídá: Pavel Gadas

Odpadní dřevo je možné spalovat pouze pokud nebylo chemicky ošetřeno. Ostatní Vámi vyjmenované materiály rozhodně není povoleno spalovat.

 

Právě se děje

Další zprávy