Změna pro tisíce živnostníků: Daně musí přiznat elektronicky

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 9. 7. 2014 13:14
Kdo má datovou schránku, bude od příštího roku daňové přiznání povinně odevzdávat elektronicky.
Papírové daňové přiznání. Za rok pro mnohé už jen nostalgie.
Papírové daňové přiznání. Za rok pro mnohé už jen nostalgie. | Foto: Jan Langer

Praha - Živnostníci, kteří mají datovou schránku, budou od příštího roku povinně podávat daňové přiznání elektronicky. Nová povinnost, která plyne z již schválené novely daňového řádu, se tak dotkne 68 tisíc živnostníků, kteří datovou schránku mají.

"Bude se to týkat řádného i dodatečného daňového přiznání, dále podání přihlášky k registraci a oznámení o změně registračních údajů," popsal změny v Hospodářských novinách šéf Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.

Stejně tak se nová povinnost od příštího roku dotkne zhruba půl milionu firem, které datovou schránku ke komunikaci se státní správou mají povinně. Povinně firmy vykazují od tohoto roku zatím jen přiznání k DPH. Přiznání k dani z příjmů elektronicky finančním úřadům letos poslala podle statistiky finanční správy jen zhruba desetina firem, celkově 34 tisíc.

Nová povinnost se dotkne i zaměstnanců, kteří si daňové přiznání podávají sami a mají datovou schránku. Naopak se nedotkne zaměstnanců, kteří si datovou schránku zřídili, ale daňové přiznání nechávají na účetní svého zaměstnavatele.

"Na zaměstnance, kterým provede roční zúčtování daně zaměstnavatel a kteří si nebudou podávat sami daňové přiznání, se tato povinnost nevztahuje," potvrdila online deníku Aktuálně.cz Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Fyzické osoby, které nepodnikají, mají zhruba 50 tisíc datových schránek, celkově - i se živnostníky - tak datovou schránku má zhruba 118 tisíc lidí. Dobrovolně elektronické daňové přiznání už v letošním roce podala podle statistiky finanční správy zhruba polovina z nich (více jak 60 tisíc).

Záchrana z MPSV

Deník Insider dodává, že přiznání není nutné odesílat ze své datové schránky, ale dají se poslat i jinými - méně obvyklými - dostupnými kanály pro elektronickou komunikaci s finanční správou. Musí ale být opatřena uznávaným elektronickým podpisem.

"Podstatné je to, že veřejná správa zde někomu – svým klientům z privátního sektoru – ukládá povinnost elektronické komunikace. A to kvůli tomu, že je to výhodné pro ni. Protože ona zpracovává velké objemy dat, a tak je pro ni výhodnější, když je dostává rovnou v elektronické podobě, a tedy již připravené pro strojové zpracování," komentuje novinku v Insideru Jiří Peterka, nezávislý publicista a konzultant.

Důležitou zprávou pro živnostníky je pak v této souvislosti fakt, že si nebudou muset datové schránky zřizovat kvůli tomu, že původně měli také od roku 2015 přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení podávat elektronicky. To by znamenalo, že by si zřizovali datové schránky, což by jim zároveň přineslo povinnost odevzdat elektronicky také daňové přiznání.

Ministerstvo práce ale nakonec podle informací Hospodářských novin tuto povinnost zrušilo – takže pokud ve Sněmovně projde novela zákona o daních z příjmů, v níž je tato změna zapracovaná, osoby samostatně výdělečně činné budou moct i příští rok zůstat u papíru. A zároveň tedy i daně dál vykazovat postaru.

Zároveň platí, že podmínky pro povinnou elektronickou komunikaci s finanční správou se mohou ještě do konce roku mírně změnit. „Nyní je ještě navrhovaná úprava v tom smyslu, že by se zúžil okruh povinných osob a namísto slova 'zřízenu' datovou schránku by byl výraz 'zpřístupněnu', jelikož ne všichni, kdo mají datovou schránku zřízenu, ji mají i zpřístupněnu (aktivovánu). Tato změna je však zatím v legislativním procesu,“ dodává Petlachová.

 

Právě se děje

Další zprávy