V padělaných špercích jsou nebezpečné kovy, varuje úřad

David Kohout
14. 8. 2015 14:10
Český trh stále častěji zaplavují padělky z Asie, hlavně z Číny a Thajska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Nejen padělky, ale i nebezpečné toxické kovy ve špercích odhalila velká kontrolní akce Puncovního úřadu, která minulý týden proběhla v Karlových Varech. Alarmující výsledky měla i předvánoční kontrola internetových prodejen. O výsledcích dnes informovali zástupci úřadu a ministerstva průmyslu a obchodu.

Český trh stále častěji zaplavují padělky z Asie, hlavně z Číny a Thajska. „Zjistili jsme, že šperky často obsahují těžké kovy, jakými jsou olovo nebo kadmium. Toxické kovy mohou vážně ohrozit zdraví spotřebitelů,“ varuje ředitel Odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný.

Kontroloři našli například šperk ve tvaru lva o váze více než jeden kilogram, který obsahoval vysoké množství toxického kadmia. Kadmium pak obsahovala i kabelka s řetízkem přes ruku.

Tyto případy jsou podle Puncovního úřadu časté. Kontrolní akce ukázaly, že problémy mají nejen kamenné obchody, ale především prodeje drahých kovů na internetu, kde jejich prodej prudce roste. „Polovina procent zboží zakoupeného přes internet obsahovala toxické olovo či kadmium,“ dodává Šťastný.

Častým nešvarem u prodejců bylo špatné vystavování šperků a klamavé značení, kdy zákazník nerozeznal, o jaký typ kovu se jednalo. Pokuty mohou dosáhnout až 1,5 milionu korun, v praxi ale bývají nižší. Jména konkrétních firem úřad neuvedl, protože ještě neskončilo správní řízení a případné sankce nenabyly právní moci.

Šťastný radí, aby si spotřebitelé před každým nákupem ověřili, jestli je prodejce registrovaný u Puncovního úřadu. Při návštěvě konkrétní prodejny by pak spotřebitel měl zkontrolovat, jestli je viditelná tabulka puncovních značek.

„Nejzásadnější je však kontrola puncu. Pouze ten dá zákazníkovi jasný důkaz o pravosti deklarovaného kovu,“ doporučuje Šťastný. Na paragonu by pak neměly chybět údaje o ryzosti, hmotnosti a druhu kovu.

Všechny potřebné informace najdou zájemci na internetových stránkách úřadu. „Při pochybnostech se na nás mohou obrátit, jsme připraveni provést odbornou analýzu šperku,“ dodává Šťastný. Tato základní služba je pro zákazníky, kteří jsou na pochybách, zdarma.

Puncovní úřad aktuálně registruje přibližně 13 tisíc subjektů zabývajících se prodejem drahých kovů. Z nich je skutečně aktivních asi osm tisíc. Zvýšené kontroly mají pokračovat, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

 

Právě se děje

Další zprávy