Slevové servery vytvořily černou listinu prodejců

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
18. 6. 2012 18:17
Lídr trhu se zatím nepřipojil, vzniklou situaci ale monitoruje
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Slevovým serverům došla trpělivost s pochybnými prodejci zboží a služeb. Daly dohromady první seznam nedůvěryhodných obchodníků, pomocí něhož chtějí zlepšit situaci na tomto prudce rostoucím trhu.

Zákazníci si totiž často stěžují, že kvalita poskytnutých služeb či zboží neodpovídala tomu, co jim prodejci v nabídce zveřejněné na slevových portálech slibovali. Některé případy hraničí s podvodem.

"Začínáme se čím dál více setkávat s prodejci služeb či produktů, kteří neplní podstatu nabízení zlevněných nabídek. Rozhodli jsme se proto vytvořit takzvanou černou listinu, dostupnou dalším slevovým serverům, které se budou moci rozhodnout, zda s takovým partnerem navázat spolupráci," říká majitel portálu Lotmat.cz Martin Bareš, který stál u zrodu projektu.

Na černé listině Bloklist.cz se ocitlo prvních deset firem, na které byly od zákazníků slevových portálů největší stížnosti. Internetové stránky Bloklist.cz jsou zatím uzavřeny pro veřejnost a slouží pouze pro výměnu informací mezi slevovými portály. V budoucnu by ale měly být údaje přístupné i zákazníkům slevových portálů.

Slevomat se nebrání

"Zároveň jednáme o spolupráci s dalšími slevovými servery a chceme oslovit i slovenské portály," dodává Bareš.

Prodejce se na černou listinu může dostat například kvůli tomu, že nedodal zboží zákazníkovi, dlouho otálel s objednáním klienta na zakoupenou službu či zvýšil cenu nabídky před slevou, aby na portálu vykázal větší slevu.

Do projektu se zapojily portály Nakupvakci.cz, Republikaslev.cz, Lotmat.cz, Slevto.cz, SlevaDne.cz, Slever.cz, AAAslevy.cz, Capnito.cz, Kralovnaslev.cz, Berslevu.cz, Slevy.cz a pojišťovna AXA assistance.

Foto: AHOLD Retail Slovakia
Čtěte také:
Pobyty z portálu Hyperslevy.cz čelí podezření z podvodu
Pozor na slevy z Helbea.cz. Zaplatíte a nic nedostanete
Na stopě podvodů. Testovali jsme e-shop. Náhle skončil

Lídr na trhu slevových portálů - Slevomat.cz - zatím novinku zkoumá. „V souvislosti s iniciativou jsme byli kontaktováni v průběhu dnešního dne a spolupráci se nebráníme, naše míra zapojení bude záviset na konkrétních podmínkách. Děláme si vlastní monitoring, máme méně než procento problémových partnerů a průměrné hodnocení kvality slevových akcí přes 84 procent," říká Tomáš Čupr, zakladatel a ředitel portálu Slevomat.

Dvě miliardy na tržbách

Počet nespokojených zákazníků slevových serverů podle sdružení Spotřebitel.net roste. Jejich výtky se týkají hlavně restaurací. Potraviny a služby poskytované majitelům slevových kuponů jsou prý často nekvalitní či ošizené.

Lidé si například koupili slevový kupon na pizzu, která ve skutečnosti ale měla menší gramáž, než bylo inzerováno. Obsluha restaurací se k majitelům poukázek často chová neochotně.

První slevové servery začaly v Česku fungovat na jaře 2010. Loni jejich obrat podle údajů statistik slevového vyhledávače Skrz.cz prudce vzrostl a za celý rok 2011 utržily rekordních 1,95 miliardy korun. Předloni Češi na slevových serverech podle dřívějších odhadů utratili několik stovek milionů korun.

Skrz.cz nyní eviduje zhruba 140 slevových portálů. Systém hromadných slev funguje tak, že snížení ceny obchodníci či poskytovatelé služeb dají poté, co si produkt zakoupí stanovený počet zákazníků. Lidé získají výrazné slevy a podnikatelé zase zaplní volné kapacity svých služeb nebo prodají zboží starších kolekcí.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Co nabízí slevové portály?

 

Právě se děje

Další zprávy