Blesk láká na peněženku, platební kartu chystá i COOP

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 10. 2014 15:25
Vydavatel nejčtenějšího bulváru chce v Česku zpopularizovat předplacené karty, za rok jich chce prodat desítky tisíc. Přečtěte si, co umí a kolik to stojí.
Foto: Czech News Center

Praha – Češi mají novou možnost, jak platit v obchodech nebo na internetu. Hned dvě známé značky začnou prodávat takzvané předplacené platební karty s bezkontaktní funkcí. Jedna se jmenuje Blesk peněženka, druhá Coop Dobrá karta.

V obou případech jde o klasickou plastovou platební kartu, jakou vydávají banky. S tím rozdílem, že tato předplacená karta není spojena s žádným konkrétním bankovním účtem (tak jako karty debetní), ani vám přes ni banka nepůjčuje (jako přes kartu kreditní).

Předplacená karta je - podobně jako dobíjecí karta od telefonního operátora - určena lidem, kteří se nechtějí vázat smlouvami, preferují více anonymity a dávají přednost platbě kartou před platbou v hotovosti. Karta je určena také lidem, kteří klasickou platební kartu nemohou používat - například cizincům žádajícím o azyl. Dá se používat i jako netradiční forma kapesného pro děti.

Anonymita je zajištěná tím, že k aktivaci karty stačí pouze její spojení s telefonním číslem. To se používá - kromě další identifikace - také k potvrzování plateb na internetu. Obě předplacené karty, které nově vstupují na trh, používají k platbám na internetu takzvané 3D Secure zabezpečení. Každá internetová platba kartou se tedy potvrzuje unikátním kódem, který je doručen v SMS (podobný systém už běžně používají ČSOB, Citibank, Česká spořitelna, Raiffeisenbank, GE Money Bank či UniCredit). Právě bezpečné platby na internetu mají být jedním z taháků těchto nových karet.

Blesk už má vše připraveno

Výrazně vepředu s celým projektem je Blesk, respektive vydavatelství Czech News Center (bývalý Ringier), které nejčtenější český bulvár vydává. Blesk už má celý produkt kompletně přichystaný a od čtvrtka 16. října ho začíná prodávat po trafikách v celé zemi.

Cena za samotnou kartu je 125 korun. Ale pozor: Tyto peníze nejsou na kartě nabité, jak je to běžné u stejně prodávaných telefonních předplacených karet.

Karta se následně aktivuje přes zákaznickou linku s běžně zpoplatněným telefonním číslem. Aktivace je zdarma a nastavuje se při ní vlastní PIN kód. Na kartu lze nabít až deset tisíc korun, více se přes ni dá utratit jen po navýšení limitu přes zákaznickou linku. Navýšení limitu je bez poplatku a maximálně do výše 20 tisíc korun utracených za den nebo 55 tisíc korun za rok.

Aktivace vyššího limitu je spojená s identifikací klienta přes zákaznickou linku. Ten nahlásí jméno, adresu a e-mail. Kdo chce i po této identifikaci zůstat v anonymitě, musel by lhát.  Blesk v propozicích připouští, že informace sdělené držitelem karty nijak neověřuje.

Zpoplatněno není jen samotné pořízení karty (125 korun), ale i každé dobití. Přes bankovní převod a na terminálech Sazky, která je spolu s karetní společností MasterCard a firmou Mopet partnerem Blesk peněženky, vyjde dobití na 25 korun. Kdo k tomu použije jinou platební kartu, zaplatí minimálně 25 korun, poplatek se u vyšších částek dobití počítá jako 1,5 procenta z převáděné částky. Dodejme, že právě Mopet má jako dceřiná společnost České spořitelny platební licenci od ČNB.

Pohyby na kartě je možné sledovat zdarma v "internetové samoobsluze". Například u kapesného pro děti tak lze dobře kontrolovat, za co peníze utrácí. Zůstatek na kartě je možné za pět korun zjistit také přes SMS a za deset korun v bankomatu.

Karta má platnost tak jako klasické platební karty, poté lze zbylé peníze převést jen na novou kartu od Blesku. Platnost dobitých peněz není nijak omezena, ceník ale pamatuje na situaci, kdy by peníze na kartě zůstaly příliš dlouho. Po dvanácti měsících bez platby na kartě si firma účtuje 39 korun za každý měsíc, kdy peníze musí „spravovat“. Nehrozí však, že by vás tento poplatek přivedl do minusu, ceník to výslovně zmiňuje.

S kartou je možné také vybírat z bankomatů, i když jen v Česku. Aktivace této služby vyjde na 25 korun, výběr z jakéhokoli bankomatu pak je za 30 korun. Možné je peníze z platné Blesk peněženky převést také na účet, tento převod vyjde na 30 korun.

V případě ztráty karty se postupuje stejně jako u běžných platebních karet. Je nutné zavolat na zákaznickou linku a kartu zablokovat, následně lze peníze převést na novou kartu od Blesku nebo na bankovní účet.

Společnost Czech News Center si od nové služby slibuje, že bude podobně úspěšná jako Blesk mobil, tedy virtuální operátor, kterého vydavatelství provozuje společně s O2. Za první rok působení na trhu tak chce Blesk peněženka získat desítky tisíc uživatelů, čemuž má pomoci i propagace v médiích této skupiny.

Coop ještě nezná detaily

Blesk peněženku připravoval tehdejší Ringier přinejmenším od začátku roku 2013, kdy si nechal zaregistrovat ochrannou známku. O chystaném spuštění projektu pak informoval média v minulém týdnu.

S prvenstvím se ale chlubí ČSOB, která o svém konkurenčním projektu informovala včera - den před chystaným oficiálním představením Blesk peněženky. Společná karta ČSOB a řetězce družstevních prodejen COOP přitom ještě není zcela připravena. COOP zatím nemá přesný termín zahájení prodeje ani ceník.

Foto: ČSOB

ČSOB nicméně hlásí, že takové předplacené karty umí dodávat a hledá nyní další partnery. „Probíhají další jednání,“ říká mluvčí Martina Slavíková. Podle banky nemá stále pětina lidí v Česku bankovní účet a právě na ně s předplacenými kartami míří.

Z konkrétních parametrů COOP Dobré karty jsou tak zatím známy jen limity. Po aktivaci karty je základní nastaven na 3500 korun, lze jej zvýšit na 60 tisíc korun stejně jako u Blesk peněženky nahlášením osobních údajů přes telefon. ČSOB umožní i navýšení limitu až na 600 tisíc korun, nutné však bude zajít na poštu pro ověření totožnosti.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy