Pro Jägermeister jsou Češi osmí na světě. Za rok vypili 38 milionů panáků

Michal Šenk Michal Šenk
28. 2. 2016 14:00
Druhý rok za sebou vévodí Jägermeister tuzemskému trhu importovaných alkoholových značek. V Česku předběhl vodku Finlandia. Ve světě pak mu patří podle spotřeby osmé místo. Šéf distributorské firmy Rémy Cointreau popisuje, jak se značce podařilo v Česku zakořenit.
Jägermeister
Jägermeister | Foto: Economia

Od roku 2014 vládne Česku v dovozových lihovinách Jägermeister. Bylinný likér, jehož distributorem je společnost Rémy Cointreau, se uchytil jako pití číslo jedna mnoha subkultur od metalistů po fanoušky značky Life is Porno.

Před dvěma lety "černé zlato", jak Jägeru v Rémy Cointreau familiérně přezdívají, porazil do té doby populárnější vodku Finlandia. Podle dat International Wine & Spirits Report (IWSR) se v Česku tehdy v roce 2014 prodalo 132 379 devítilitrových kartonů Jägermeisteru. Finlandia se mezi importovanými lihovinami propadla na druhé místo s 128 700 devítilitrovými kartóny.

V loňském roce se Jägermeisteru vypilo ještě o 27 procent víc, žádná další větší značka nezaznamenala takový růst. Přepočteno na panáky - šlo o 38 milionů. Taková čísla staví český trh do popředí vůbec globálního zájmu o německý likér, který přebral místo domácímu pití - Fernetu či Becherovce.

Česká republika byla v roce 2015 pro Jägermeister osmým největším trhem na světě. "Naší interní ambicí je dostat se do dvou let na páté místo na světě a předstihnout Kanadu, Maďarsko a Itálii a atakovat Španělsko," plánuje ředitel Rémy Cointrea ČR Jiří Štetina.

Pomyslné stupně vítězů zaujímají ve světě USA, Německo a Velká Británie. Globálně podle čísel IWSR prodá firma více než sedm milionů devítilitrových kartonů a značce ve světové spotřebě patří osmé místo. Nejprodávanějším pitím světa je vodka Smirnoff se zhruba čtyřnásobnými prodanými objemy.

Na přední pozicí Jägermeisteru v Česku stojí bezpochyby výrazné investice do reklamy. "Se značkou se začalo aktivněji pracovat v roce 2007. Navazovali jsme spolupráci s alternativními komunitami bikerů nebo snowboardistů. Soustředili jsme se na mladší generaci, která nechce pít to, co pili nebo pijí jejich rodiče," poznamenává Štětina.

V Česku byla kategorie hořkých bylinných likérů, především kvůli tomu, že Češi tíhnou k pivu a hořký chuťový profil je tak Čechům vlastní, vždy populární.

Až do loňského roku pracovala firma s reklamním přídomkem "Volání divočiny". Na podzim jej nahradila mottem "Nepřestávej lovit". Silná pozice značky v Česku umožnila Rémy Cointreau získat od mateřského koncernu prostředky pro natočení lokální televizní kampaně, což u podobných globálních značek nebývá příliš časté.

Přesné částky, kolik Rémy Cointreau vkládá do reklamy, firma prozradit nechce. Podle Štetiny se ale blíží rozpočtům největších značek piva na domácím trhu. Může jít o desítky milionů korun ročně.

Značce pomáhá i to, že je takzvaně "unisex". Podle čerstvého průzkumu společnosti Millward Brown je mezi jejími konzumenty 51 procent mužů a 49 procent žen. "Dál se snažíme cílit na různé subkultury, ještě specifičtější než byli v minulosti příznivci freestyle sportů. Oslovujeme tvrdé metalisty i lidi, kteří utvářejí trendy alternativní módy," popisuje Štětina s tím, že značka sponzoruje a podporuje ročně na 400 kulturních, sportovních či společenských komunitních akcí.

V minulosti měly z dovozových značek alkoholu podobný náběh třeba rum Captain Morgan nebo whisky Tullamore Dew. Jejich růst se však zbrzdil. Mimo jiné i proto, že jim přibyla konkurence v podobě dalších karibských rumů a dalších irských či skotských whisek, které si postupně nacházely své fanoušky.

Obecně ale kategorie dovozových lihovin stále roste na úkor tuzemských značek. Katalyzátorem tohoto trendu byla především metanolová aféra z konce roku 2012. Lidé více důvěřovali pití z ciziny, což se zatím domácím výrobcům nepodařilo otočit.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy