Placení kartou musí být všude zadarmo, příplatky zakáže zákon. Při ztrátě zaplatíte méně

Olga Skalková Olga Skalková
13. 6. 2016 13:30
V cestovní kanceláři nebo na státním úřadě dnes zaplatíte za platbu kartou poplatek. Od roku 2018 už ale obchodníci ani úřady nebudou smět platbu kartou zpoplatnit. Nová evropská pravidla reagují na dřívější novinku, která obchodníkům výrazně snížila poplatky, které si z platby kartou od obchodníků berou banky.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Za platbu kartou nebudou obchodníci smět účtovat poplatky. Majitelům karet se také výrazně sníží spoluúčast v případě ztráty či krádeže karty. Změny přinese nový zákon o platebním styku nejpozději od poloviny ledna 2018.

Podle evropské směrnice, schválené loni v listopadu, musí členské státy zajistit, aby obchodník nepožadoval poplatky za transakci uskutečněnou spotřebitelskou debetní kartou nebo kreditní kartou. V případě ostatních typů karet ponechává Evropská unie rozhodnutí na národní legislativě.

České a evropské zákony obchodníkům zatím umožňují, aby lidem příplatek za platbu kartou naúčtovali. Jedinou podmínkou je, že na to musí předem upozornit.

Lidé se s těmito přirážkami setkají například u některých cestovních kanceláří, nebo nízkonákladových leteckých společností. Třeba CK Fischer za platbu zájezdu kartou na svých pobočkách přičte klientovi poplatek až 0,5 procenta k prodejní ceně. Jinak ale poplatky za platbu kreditní nebo debetní kartou nejsou v Česku rozšířené, protože obchodníci se obávají negativní reakce zákazníků.

"Setkáváme se s nimi nyní okrajově, ale jejich zákaz vítáme. Myslím, že to pomůže dále rozšiřovat platby kartou," míní generální ředitel MasterCard Europe Miroslav Lukeš. "Některé nízkonákladové letecké společnosti jako EasyJet to ale vyřešily šalamounsky, protože je nazvaly jinak, a tím pádem pod nová pravidla evropské směrnice jednoznačně nespadají. Podle mě bude záviset na zákaznících, jak si na tento postup budou stěžovat u České obchodní inspekce a nebo Evropského soudního dvora," říká Lukeš.

Návrh zákona, který zakáže přirážky k platbám na spotřebitelské karty, plánuje ministerstvo financí předložit vládě do konce letošního roku.

Češi karty používají stále častěji. Jen v loňském roce jimi zaplatili za zboží v hodnotě 409 miliard korun, tedy o 182 miliard víc než před pěti lety.

Komplikace pro státní úřady

Příplatek ve výši 15 korun platí i lidé na některých katastrálních úřadech, když chtějí správní poplatek jeden tisíc korun za vklad nemovitosti uhradit na místě kartou. Úřady ho začaly zavádět před dvěma roky v rámci pilotního projektu. Podle nové direktivy EU ho však také nebudou smět lidem naúčtovat.

Jde o to, že z pohledu evropské legislativy má katastr stejné postavení jako jakýkoliv jiný obchodník, který bere karty. Až začne nový zákon platit, náklady na transakci s kartou tak nebude moct přenášet na spotřebitele ani katastr.

Stát chce přitom v rámci novely zákona o daňových změnách zavést platební terminály i na dalších institucích, jako jsou finanční úřady, soudy nebo celní úřady. Bude proto muset najít řešení, jak na úřadech placení kartami zařídit. Z každé platby kartou obchodník musí bance odvést provizi. Ale inkasované peníze za různé správní poplatky musí státu odvádět v plné výši. Stát tak bude muset domluvit s bankami nějakou výrazně sníženou platbu za používání platebních terminálů a tu pak vzít na sebe.

K prosazení nového pravidla se Unie rozhodla kvůli tomu, že už obchodníkům zlevnila poplatky, které platí bankám z transakcí s kartami. Unijní regulace od loňského prosince zastropovala poplatek, který obchodník platí bance, s jejíž kartou zákazník platil, na 0,2 procenta z nákupu debetní kartou. Maximální poplatek 0,3 procenta je u transakce na kreditní kartu. Předtím se tento poplatek v Česku pohyboval kolem jednoho procenta. Jde přitom o hlavní náklad, který obchodník platí bankám a karetním asociacím za platby kartami.

Nižší spoluúčast při ztrátě karty

Zákaz přirážky k platbě kartou není jedinou novinkou připravovaného zákona o platebním styku. Ten bude zároveň více chránit spotřebitele při ztrátě či ukradení platební karty. Nově majitel karty bude riskovat mnohem menší finanční ztrátu než dosud – maximálně v hodnotě 50 eur, což je 1350 korun. Doposud je to 150 eur, tedy zhruba čtyři tisíce korun.

Tato spoluúčast klienta na ztrátě z odsátých peněz podvodníkem platí jen pro období, než bance ztrátu karty nahlásil. Od okamžiku nahlášení banka musí celou škodu klientovi nahradit. Podmínkou je, že nešlo o podvod ze strany majitele karty či jeho nedbalost, například že PIN měl napsaný na kartě či v peněžence.

Podle Lukeše snížení spoluúčasti přispěje k pocitu většího bezpečí při placení kartami. "Část lidí má z využívání platebních karet na internetu strach kvůli obavám z krádeže identity a hesel, přestože banky zavedly silnou autorizaci zákazníků. Když budou vědět, že jim hrozí mnohem nižší finanční ztráta než nyní, tak by je to mohlo víc motivovat k placení kartou v e-shopech," dodal Lukeš.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy