Peněženka v mobilu startuje. Vyřeší i dluh mezi přáteli

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 9. 2012 11:10
Banky spolu s operátory spouštějí novou službu Mobito. Funguje i pro "hloupé" mobily
Platba přes aplikaci Mobito.
Platba přes aplikaci Mobito. | Foto: Mopet CZ

Praha - Budete platit hotově, kartou, nebo mobilem? Tak se již dnes mohou ptát v obchodech, které se rozhodly být na startu nové platební metody, vyvinuté podle svých tvůrců v Česku a pro český trh.

Společnost Mopet CZ oficiálně spustila službu Mobito, tedy peněženku v mobilu. Zatím s ní lze platit u zhruba 40 obchodníků, většinu přitom tvoří internetové obchody. Do roka od spuštění plánuje firma získat minimálně 1000 obchodníků a 150 tisíc uživatelů.

Mobitem lze nyní zaplatit například v e-shopech Kosmas.cz či Lékárna.cz, v rezervačním portále Ticketstream.cz, sázkové kanceláři Tipsport, slevovém portálu Zapakatel.cz a brzy také u taxislužeb Profitaxi a Sedop.

Podle spoluzakladatele společnosti Mopet Tomáše Salomona nyní probíhají jednání se stovkami dalších obchodníků. V ideálním případě služba zamíří i do velkých obchodů. Salomon konkrétně zmínil například jednání se společností Tesco.

I pro „hloupé" mobily

Vedle placení u obchodníků lze už nyní s Mobitem dobít také kredit u předplacených karet všech tří mobilních operátorů. Ti jako jedni z akcionářů společnosti Mopet podporují novinku při jejím startu i bonusovou nabídku: T-Mobile svým zákazníkům při dobití kreditu přes Mobito připíše navíc polovinu z dobité částky (akce bude platit od 19. září), Telefónica již připisuje 50 korun a Vodafone také již nyní nabízí SMS zprávy do vlastní sítě na sedm dnů zdarma.

Další možností, a pro mnohé tou nejlákavější, bude možnost přeposílat si během chvíle peníze z telefonu na telefon. Půjde tím například rychle řešit dluh mezi kamarády.

Mobito je dostupné takřka na všech mobilech s výjimkou operačního systému Windows Phone (například nové Nokie). Mohou ho tedy používat i ti, kdo nemají chytrý telefon.

Kdo má takzvaný smartphone, ten si může bezplatně stáhnout aplikaci (ať už pro iPhone či mobily fungující na platformě Android). Kdo takový telefon nemá, může Mobito využívat přes systém USSD, tedy zjednodušeně řečeno přes systém velice podobný SMS zprávám.

Jak nabít Mobito

Základní podmínkou pro využívání služby je registrace. Jednodušší situaci mají majitelé chytrých telefonů, kteří se mohou zaregistrovat přímo přes mobil. Zároveň ovšem nemusejí automaticky službu využívat přes aplikaci, ale mohou zvolit systém USSD. Nelze však oba systémy na jednom telefonu kombinovat.

Kdo nemá chytrý telefon a chce Mobito, ten se může zaregistrovat na webu www.mobitoplatito.cz (jednodušší doména totiž společnosti nepatří).

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Revoluce v placení: Bezkontaktní karty má už půlka bank
Máte eKonto? Banka vám zablokovala platby v e-shopech
Ušetřete tisícovku ročně. Neplaťte za účet v bance

Klienti jedné ze čtveřice bank Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank, které jsou rovněž akcionáři společnosti Mopet CZ, se mohou zaregistrovat i přes internetové bankovnictví.

Do systému se může zaregistrovat kdokoliv, tedy nejen klient zmíněných čtyř bank.

Peněženku si zájemce "nabije" buď tím, že na ni pošle platbu ze svého běžného bankovního účtu, za takto přijatou platbu Mobito neúčtuje žádný poplatek (klient tedy hradí jen případný poplatek za standardní odchozí platbu podle sazebníku své banky).

Jednodušší to mají klienti Česká spořitelna, GE Money Bank a UniCredit Bank. Ti si nemusí peněženku předem nabíjet (a čekat na převod), mohou si ji přímo propojit s bankovním účtem, takže platby se pak strhávají z účtu stejně jako při použití karty.

Další možností je nabít peněženku na zmíněném webu s využitím platební karty. S výjimkou klientů Raiffeisenbank ale musí všichni ostatní počítat s poplatkem, který si Mobito za tento způsob nabití účtuje - jde o tři koruny plus 1,5 procenta z výše platby.

Černý pasažér se prý nesveze

Poplatky za uskutečněné platby z peněženky pak budou - podobně jako u platebních karet - hradit obchodníci. Standardní výše poplatku činí 2,5 procenta z transakce (minimálně dvě koruny), podle zástupců společnosti Mopet CZ ale jde o strop. Konečná výše má záležet na možnostech obchodníka a individuální dohodě. Pro srovnání: za klasickou platbu kartou přes terminály obchodníci platí zhruba 1,5 až 3 procenta z výše transakce.

K přijímání plateb obchodníci přitom nepotřebují žádné speciální zařízení, Mobito lze nainstalovat na stávající systémy. Menší obchodníci pak k placení mohou sami využívat mobil.

Možná někoho napadne, že třeba taxikář bude moci fungovat v rámci Mobita, ale mimo jeho placenou část. Na takovou situaci ale myslí obchodní podmínky, které zapovídají provozování výdělečné činnosti mimo placený mód. Podle dalšího ze spoluzakladatelů, Viktora Pešky, navíc má firma připravený sofistikovaný monitorovací program, který by dokázal takového „černého pasažéra" rozpoznat.

Telefonní, nebo Mobito číslo?

Peníze z telefonu na telefon se posílají jednoduše zadáním telefonního čísla příjemce peněz. Kdo ale nechce v obchodech rozdávat své telefonní číslo, ten může zvolit takzvané Mobito číslo, které odesílatel zadá stejně jako telefonní číslo.

Obě čísla přitom fungují paralelně a Mobito číslo nevyruší v mobilní peněžence klasické telefonní číslo.

Každou platbu přes Mobito je nutné potvrzovat pomocí PIN kódu, který si uživatel zvolí při registraci sám.

Konkurence na konci roku

Placení přes Mobito patří do bezkontaktních plateb. Zároveň jde ale o jinou technologii, než jakou představují platby bezkontaktními kartami, nálepkami či mobily na terminálech s bezkontaktní funkcí. Ty totiž ke zprocesování platby potřebují platební terminály a k placení využívají technologii NFC (near field communication).

Chystané spuštění mobilních plateb v Česku již dříve společně oznámili zástupci MasterCard, ČSOB a Wincor Nixdorf. Služba MasterCard Mobile má být v Česku spuštěna na konci roku 2012. Tuto aplikaci budou moci využít majitelé chytrých telefonů s platformami iOs a Android.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Revoluce v placení: Bezkontaktní karty má už půlka bank
Máte eKonto? Banka vám zablokovala platby v e-shopech
Ušetřete tisícovku ročně. Neplaťte za účet v bance
 

Právě se děje

Další zprávy