Vstup do druhého pilíře penzí se uzavře, rozhodli poslanci

Petr Kučera Petr Kučera
29. 4. 2015 9:39
Na vstup do hlavního produktu Nečasovy penzijní reformy zbývají poslední dny. Vládní koalice jej pak chce zcela zrušit.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Takzvaný druhý pilíř důchodového systému se zřejmě do měsíce uzavře pro nové zájemce. Příslušnou novelu zákona dnes v Poslanecké sněmovně prosadila vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Nyní ji projednají senátoři. Novela má být účinná hned dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů, k čemuž může dojít ve druhé polovině května.

Poslanci opozičních ODS a TOP 09 ve Sněmovně neumožnili zrychlené schválení návrhu v prvním čtení tak, aby začal platit už zhruba od března, jak původně chtěla vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Druhý pilíř, hlavní část penzijní reformy předchozí vlády Petra Nečase (ODS), plánuje Sobotkův kabinet od ledna 2016 zcela zrušit. Co nejdříve ale chce zamezit spekulativnímu vstupu nových klientů penzijních společností.

Klienti dostanou na výběr

Po schválení novely sice skončí možnost vstupu nových klientů, ale ještě se nezastaví spoření zhruba 83 tisíc lidí, kteří do druhého pilíře vstoupili dříve. Do konce letošního roku tak klienti těchto nových fondů budou dál přispívat na svůj soukromý důchodový účet. Zrušení druhého pilíře od ledna 2016 pak vláda navrhne v samostatné novele.

Po skončení druhého pilíře dostanou lidé podle vlády několik měsíců na rozhodnutí, jak peníze získají zpět. Když si vyberou výplatu v hotovosti (respektive převodem na bankovní účet) včetně tří procent hrubé mzdy, která by jinak odváděli státu, dostanou peníze do konce roku 2016 a v budoucnu se jim zkrátí důchod. Druhou variantou je, že "vyvedenou" sumu, tedy částku odpovídající jinak povinným odvodům do státního důchodového pojištění, lidé vrátí zpět do průběžného systému a v budoucnu se jim důchod nesníží.

Rychlé zhodnocení úspor

Právě možnost dostat se ke všem penězům v druhém pilíři vyvolala od loňského listopadu, kdy o ní média napsala, nový zájem o vstup do druhého pilíře - v lednu tak počet nových smluv podle čísel Asociace penzijních fondů skokově vzrostl na 300. V praxi zmíněná možnost znamená stopadesátiprocentní zhodnocení úspor. Ke dvěma procentům, která člověk na svůj důchodový účet odvádí z hrubé mzdy, mu stát totiž přidá tři další, která by jinak putovala do systému povinného sociálního pojištění. Například člověk s příjmem 25 tisíc hrubého měsíčně získá za rok spoření dohromady 15 tisíc korun.

Do druhého pilíře mohou nyní vstupovat plnoletí lidé, kterým letos bylo nebo bude maximálně 35 let. Možnost mají i starší, ovšem jen pokud k 1. lednu 2013 neplatili důchodové pojištění a teď se vracejí do práce – typicky ženy na mateřské. Na vstup pak mají půlroční lhůtu od chvíle, kdy začnou znovu pracovat.

Po lednovém skoku už ale zájem o vstup do druhého pilíře opět ochabl. "Do druhého pilíře nyní vstupuje řádově padesát lidí měsíčně," říká mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.

Kalousek: Vytratí se zásluhovost

Pro zrušení druhého pilíře byla zejména ČSSD, která v něm vidí vyvádění prostředků z průběžného (státního) systému. Naopak hnutí ANO bylo ještě před vstupem do vlády spíše pro posílení druhého pilíře - automaticky by do něj měli vstoupit „noví účastníci pracovního trhu", měli by však možnost se odhlásit.

Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se po zrušení druhého pilíře vytratí z důchodového systému tolik potřebný princip zásluhovosti, tedy vyšší důchody pro lidi, kteří na povinné spoření odváděli více peněz. Kromě dobrovolného penzijního připojištění se státním příspěvkem (třetí pilíř) tak zůstane hlavní důraz na prvním pilíři, tedy státním průběžném systému, který se podle Kalouska blíží k rovnému důchodu pro všechny. Připomněl, že právě důchodová reforma měla povinné odvody rozdělit a vedle solidarity v prvním pilíři chtěla posílit zásluhovost.

Poslanec František Laudát (TOP 09) neprosadil ve Sněmovně požadavek, aby vláda nejprve přišla s ekonomicky udržitelným modelem důchodů, tedy představila vlastní dlouhodobou alternativu k druhému pilíři.

Připravit novou „důchodovou reformu“ od roku 2017 má komise složená ze zástupců koaličních stran, opozice, zaměstnavatelských svazů, odborů a odborníků z řad ekonomů, demografů i sociologů. Cílem je „zajistit výplaty důstojných penzí, posílit princip zásluhovosti, narovnat transfery mezi rodinou a společností a zastropovat věk odchodu do důchodu". První návrhy komise vedené Martinem Potůčkem nyní zpracovávají ministerstva práce a financí. Vedle toho ale ministr financí Andrej Babiš (ANO) hovoří o vlastním návrhu reformy, který má vzejít z jím objednané studie. Představit ji chce do poloviny roku.

 

Právě se děje

Další zprávy