Na vrácení poplatků od bank mohou firmy vydělat miliony

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 3. 2013 6:15
Za každého klienta má banka platit 1500 korun nad rámec samotných poplatků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Už jen do konce března se mohou lidé přidat k iniciativě PoplatkyZpět.cz. Zástupci projektu totiž vyhlásili poslední březnový den za poslední možnost vyplnit  plnou moc ve prospěch společnosti BSP Lawyer Partners ve věci vrácení poplatků za vedení úvěrového účtu.

Za měsíc fungování projektu podepsalo plnou moc 51 392 lidí, kteří od bank požadují vrácení poplatků v celkové výši přesahující tři čtvrtě miliardy korun.

Na začátku dubna pak společnost BSP Lawyer Partners plné moci definitivně zpracuje a pošle do bank hromadné výzvy jak k vrácení již zaplacených poplatků, tak k pozastavení jejich účtování do budoucna.

Zástupci projektu také poprvé uvedli, jakou částku budou požadovat od bank za zastupování klientů s úvěrem. Advokát právník Petr Toman sdělil deníku Insider, že nyní odcházejí první výzvy bankám, které vedle vrácení samotných poplatků požadují ještě uhrazení 1500 korun za zastupování jednoho klienta.

Banky mají týden na reakci

„Tím, že lidem dáváme termín, do nějž se ke službě mohou přidat, bychom rádi motivovali nerozhodné klienty, kteří se zasláním plné moci dosud vyčkávali. A zároveň tím informovali ty klienty, kteří čekají na další kroky z naší strany," uvedl Patrik Nacher, provozovatel serveru Bankovnípoplatky.com. Ten se v boji proti poplatkům za vedení úvěrového účtu spolu s Petrem Němcem a jeho projektem Jdeto.de spojil s iniciativou PoplatkyZpět.cz před zhruba čtrnácti dny.

Během tohoto týdne odejdou do bank první „pilotní" žádosti o vrácení poplatků. Zástupci projektu vyberou po deseti klientech České spořitelny, ČSOB, Hypoteční banky, Komerční banky a Raiffeisenbank, za něž zpracují a odešlou žádosti o „vrácení bezdůvodného obohacení".

Banky budou mít sedm dnů na reakci. Podle advokáta Petra Tomana, jehož kancelář bude klienty zastupovat, mají tyto žádosti určit další směr. Banky na výzvu mohou i nemusí reagovat. V případě, že tak udělají, zamítnou poplatky vrátit a napíší odůvodnění, mohou „pilotní" výzvy vyprecizovat finální formulaci hromadných výzev.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Nový nepřítel bank: Jsem rozčilený, nechci lidi obrat
Největší banku čeká žaloba. Konkurence poplatek ruší
Průlom: První banka vrátila poplatek za úvěrový účet

„Nedá se dopředu předvídat, jak která banka zareaguje. Právě proto je součástí naší strategie zaslání výzev na banky z vybraného vzorku plných mocí. Podle toho, jak banky zareagují, se budou odvíjet i naše následné kroky po 31. březnu," říká Toman.

1500 korun za jednoho klienta

Zástupci služby PoplatkyZpět.cz také poprvé uvedli, jakou náhradu budou od bank požadovat za zastupování nespokojených klientů.

Do bank bude firma BSP Lawyer Partners, která celý proces administruje, zasílat hromadnou výzvu k vrácení bezdůvodného obohacení, doplněnou o požadavek na uhrazení souvisejících nákladů ve výši zhruba 1500 korun na jednoho klienta. Toman zároveň připouští, že konečná výše této odměny za zastupování klientů se může stát předmětem jednání.

Lidé kolem projektu PoplatkyZpět.cz jsou přesvědčeni, že spory s bankami vyhrají. V zádech mají rozsudek německého soudu z roku 2011 a optimismus opírají také o postup českých bank, které individuální žádosti klientů hromadně odmítají, ale když se spor v jednotkách případů posunul k soudu či finančnímu arbitrovi, tak poplatky vracely.

Původně zástupci BSP Lawyer Partners i advokát Toman říkali, že na projektu vydělají hlavně levným PR, tedy propagací formou článků v médiích. Díky zmíněným 1500 korunám za každého zastupovaného klienta jim ale celý projekt může v případě úspěchu vynést desítky milionů korun. Už nyní mají podepsanou plnou moc od více jak 50 tisíc lidí, další budou přibývat až do konce března.

Pokud by za každého klienta od banky získali odměnu byť jen ve výši 1000 korun, pak už nyní v případě očekávaného úspěchu vyinkasují zhruba 50 milionů korun. Od této částky sice samozřejmě budou ještě odečítat náklady, ty ale budou řádově nižší.

A proč by banky měly přistoupit na dohodu, při které by vedle 750 milionů korun za samotné poplatky měly vyplácet ještě další desítky milionů advokátům a „vymahačům"? Protože kdyby došlo na soud a ten by banky prohrály, pak by tyto náhrady nákladů pravděpodobně násobně stouply.

Banky trvají na tom, že poplatek vybíraly či vybírají v souladu se zákonem. Když se online deník Aktuálně.cz v minulých dnech zástupců bank ptal, zdali jsou připravené hájit tento svůj postoj i u případného soudu, jednoznačné ano přišlo jen z České spořitelny. Další banky buď neodpověděly, nebo otázku považovaly za předčasnou.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si nezávislého průvodce:

 

Právě se děje

Další zprávy