Na nový byt uspoří Češi za sedm let. Bez dalších útrat

ČTK ČTK
17. 6. 2015 14:45
V evropském srovnání se v dostupnosti bydlení Česká republika drží mírně pod průměrem. Nejdostupnější bydlení v Evropě je v Belgii.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Ekospol

Praha - Češi by si na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních uspořili za zhruba sedm let, pokud by si dávali stranou celý hrubý plat. Nejrychleji by si na vlastní bydlení uspořili v Belgii, přibližně za tři roky. Naopak ve Velké Británii by to zvládli za deset let, což je v Evropě nejdéle. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte s názvem Property Index, která analyzovala vývoj cen nemovitostí v 15 zemích Evropy, Rusku a Izraeli.

"V evropském srovnání se v dostupnosti bydlení Česká republika drží mírně pod průměrem. Nejdostupnější bydlení v Evropě je v Belgii, kde průměrný obyvatel potřebuje pouze 3,2 hrubého ročního platu na pořízení nemovitosti. Se 3,3 ročního platu je následují Němci. Naopak obyvatelé Velké Británie potřebují průměrně spořit až deset ročních platů, a jsou tak na tom ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy nejhůře," uvedla Diana Rádl Rogerová, partnerka v Deloitte, která je v rámci firmy odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě.

Zatímco v Česku by k pořízení sedmdesátimetrového bytu bylo třeba 7,1násobek průměrného ročního hrubého platu, Polákům ke koupi stejného bytu stačí 7,2násobek a Maďarům 7,8násobek. Porovnání hrubého platu zvolila společnost proto, že v každé zemi je odlišné zdanění práce, což by statistiku zkreslilo.

"Dostupnost bydlení obecně závisí na ekonomické vyspělosti dané země. Čím vyšší je ekonomická úroveň země, tím je bydlení ve vlastním v této zemi dostupnější. Velká Británie je spíše výjimkou potvrzující pravidlo. Vysoké ceny nemovitostí v této zemi jsou totiž výsledkem vysokého zájmu zahraničních investorů o tento trh," vysvětlil manažer oddělení nemovitostí ve společnosti Deloitte Petr Hána.

Ceny nových bytů v Česku se podle studie průměrně pohybují kolem 32 706 korun (1200 eur) za metr čtvereční, což je nejvíce ze zemí v regionu. Ještě více, 55 055 korun (2020 eur) za metr čtvereční, se platilo loni v Praze. Koupě nemovitosti v Praze tak byla o 13 procent dražší než ve Varšavě (47 970 korun, 1760 eur), a dokonce o 41 procent nákladnější než v Budapešti (32 433 korun, 1190 eur).

Z větších evropských měst bylo nejlevnější portugalské Porto, kde metr čtvereční v průměru stál 23 440 korun (860 eur). Naopak nejdražší byla oblast vnitřního Londýna s cenou 382 023 korun (14 090 eur) za metr čtvereční a Paříž s částkou 279 910 korun (10 270 eur) za metr čtvereční.

"Na základě dat za Českou republiku z Cenové mapy prodejních cen víme, že se cena nového vlastního bytu v Praze z minulého roku výrazně nezměnila. Naopak ceny některých ostatních evropských měst rostly až dvouciferným tempem. Ceny vnitřního Londýna vzrostly o 32 procent, a ceny v Dublinu dokonce o 34 procent. Otázkou je, zda je toto tempo růstu cen v dotčených městech dlouhodobě udržitelné a zda nejsme na počátku nové realitní bubliny," podotkl Miroslav Linhart, ředitel oddělení zaměřeného na poradenství v oblasti nemovitostí a stavebnictví ve společnosti Deloitte.

 

Právě se děje

Další zprávy