Kolik vydělal váš penzijní fond? Příjemně překvapil, potvrzují konečná čísla

Jiří Hovorka Olga Skalková Jiří Hovorka, Olga Skalková
Aktualizováno 23. 5. 2016 13:28
Výnosy pěti z osmi penzijních společností v takzvaném penzijním připojištění se loni dostaly nad jedno procento, a jsou tak na úrovni nejlepších spořicích účtů. V meziročním srovnání si však fondy pohoršily. Hlavním důvodem jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Penzijní fondy, v nichž si na přilepšení k důchodu spoří více jak 4,1 milionu lidí, loni splnily svůj hlavní úkol a překonaly inflaci.

Rozdíl mezi jednotlivými společnostmi je ale veliký - od 0,4 procenta u společnosti Conseq do 1,4 procenta u Penzijní společnosti České pojišťovny.

Výnosy pěti z osmi penzijních společností se dostaly nad jedno procento, a jsou tak zhruba na úrovni nejlepších spořicích účtů na trhu.

Penzijní společnost Výsledek 2015 Výsledek 2014
PS České pojišťovny 1,4 % 1,7 %
Allianz PS 1,38 % 1,64 %
ČSOB PS 1,2 % 1,4 %
PS Komerční banky 1,16 % 1,35 %
AXA PS 1,1 % 1,46 %
NN PS 0,88 % 1,13 %
PS České spořitelny 0,85 % 1,42 %
Conseq PS 0,4 % 0,7 %
Inflace 0,3 % 0,4 %

V meziročním srovnání si ale fondy pohoršily. Hlavním důvodem jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů, v nichž mají penzijní fondy uloženu významnou část peněz. Jejich výnosy pokračovaly v meziročním poklesu a u některých z nich se dostaly do záporu. Například Penzijní společnost České spořitelny ukládá do českých státních dluhopisů zhruba 46 procent vkladů klientů v transformovaných fondech.

V příštích letech budou výnosy dál mírně klesat a nejlepší fondy by se měly pohybovat kolem jednoho procenta. Penzijním společnostem totiž postupně dobíhají dříve investované peníze s vyššími výnosy. "Nové prostředky jsou investovány s nízkým výnosem a výnosy budou postupně klesat," říká Tomáš Vystrčil, viceprezident Asociace penzijních společností ČR.

U takzvaných transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení (nemohou jít do minusu) omezené možnosti investování, je jejich hlavním cílem porazit inflaci a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. O jistý výnos do zhruba čtyř procent ročně se pak stará státní příspěvek.

Kdo má u penzijních fondů zájem o vyšší výnos, může v rámci třetího pilíře zvážit přestup ze "starého" transformovaného fondu do "nového" účastnického fondu. Musí ale počítat s tím, že hodnota peněz v těchto fondech může kolísat - neposkytují totiž garanci alespoň nulového zhodnocení.

Za dvacet let nad inflací

Penzijní společností plní svou funkci u transformovaných fondů i dlouhodobě. Ukazuje to následující tabulka, ve které jsou průměrná zhodnocení v jednotlivých fondech za dvacet let fungování penzijního připojištění. Průměrnou inflaci v tomto období těsně neporazil jen fond od Penzijní společnosti České spořitelny.

Penzijní společnost Průměrné zhodnocení
Generali * 4,77 %
NN (dříve ING) 4,54 %
AXA 4,48 %
České pojišťovny 4,27 %
ČSOB ** 4,23 %
Komerční banky 4,22 %
Inflace 3,79 %
České spořitelny 3,66 %

V tabulce není penzijní fond od skupiny Allianz, který také v dlouhém čase inflaci výrazně poráží. Allianz na trh vstoupila až v roce 1997 a od té doby má její fond průměrný roční výnos 3,85 procenta, zatímco průměrná inflace v tomto období dělala 3,22 procent.

Poslední z penzijních společností Conseq je se svým transformovaným fondem na nule. Conseq v roce 2013 koupil penzijní fond od společnosti Aegon, která na trh penzijního připojištění vstoupila v roce 2007. Od té doby fond připisoval ročně v průměru 2,14 procenta, což odpovídá průměrné inflaci v letech 2007 až 2015.

Čisté roční výnosy (průměrný roční výnos minus průměrná roční inflace) transformovaných fondů za období 1995 až 2015:

Penzijní společnost Průměrný roční čistý výnos
Generali * 0,98 %
NN (dříve ING) 0,75 %
AXA 0,69 %
Allianz 0,63 %
České pojišťovny 0,48 %
ČSOB ** 0,44 %
Komerční banky 0,43 %
Conseq 0 %
České spořitelny - 0,13 %

Poznámky k tabulkám: * Od roku 2013 byl penzijní fond Generali sloučen z transformovaným fondem od Penzijní společnosti České pojišťovny. ** Průměrné výsledky do roku 2009 jsou za ČSOB Penzijní fond Stabilita, do té doby fungoval ještě fond ČSOB Progres, který ale firma přestala od roku 2010 prodávat. Výpočet Aktuálně.cz, zdroj dat Asociace penzijních společností ČR

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy