Kolik ušetříte za plyn a elektřinu? Pozor na fixace cen

David Tramba, Ekonom
7. 9. 2015 6:26
Pokud se výrazněji nezvýší poplatky za distribuci, měla by typická domácnost podle propočtu týdeníku Ekonom ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu, u zemního plynu až desetinu. Na lepší cenu se dostanou hlavně zákazníci, kteří přistoupí na různé akční nabídky určené k zachytávání přelétavých klientů. Naopak "výhodné" fixace se v předchozích letech nevyplatily, vyvarujte se jich i pro nejbližší roky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Hroutící se ceny komodit na světovém trhu přinesou zajímavou úsporu ve výdajích za energie. Platí to především pro průmyslové podniky, které mohou ušetřit desítky milionů korun. Maloodběratelé, tedy typicky domácnosti, se kvůli jiné struktuře ceny tak výrazné úspory nedočkají. Pokud se výrazněji nezvýší poplatky za distribuci, měla by typická domácnost podle propočtu týdeníku Ekonom ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu, u zemního plynu až desetinu.

Elektřina v základním celoročním pásmu se zatím letos na pražské energetické burze obchoduje za ceny zhruba o sedm procent nižší, než je průměr loňského roku. Konečný výsledek může být ještě příznivější. V posledních týdnech dál zlevňuje a současně mírně posiluje koruna vůči euru. Ještě větší prostor k poklesu ceny – okolo 15 procent – je u zemního plynu. Také zde můžeme v posledních týdnech sledovat další cenový sešup.

Prostor pro snížení cen tedy je. Otázkou zůstává, zda bude i vůle. Po zkušenosti z loňského roku si lze tipnout, že maloodběratelé se plného promítnutí tržního vývoje do základních tabulkových ceníků nemusí dočkat. Obchodníci se pokusí využít situace a navýšit si své ziskové marže.

Na lepší cenu se dostanou hlavně zákazníci, kteří přistoupí na různé akční nabídky určené k zachytávání přelétavých klientů. Potvrzují to i dodavatelé energií oslovení týdeníkem Ekonom. Mezi poražené naopak budou patřit domácnosti, které se před dvěma roky nechaly přemluvit k podpisu dlouhodobé smlouvy na odběr elektřiny – a hlavně plynu – s tříletou cenovou fixací. Taková domácnost zaplatí v příštím roce tisíce korun navíc.

Všechna uvedená čísla se týkají pouze samotné komodity. Celkové náklady ovlivní také další složky ceny. Očekává se, že nahoru půjdou platby za distribuci a přenos plynu. Energetický regulační úřad, který tuto část ceny stanovuje, by totiž měl zohlednit dvě mírné zimy. Předpokládaný pokles cen plynu mohou pokazit také vyšší požadavky na množství plynu ukládaného na zimu do zásobníků.

Také v nejbližších letech se „výhodná“ nabídka fixace ceny elektřiny či plynu na několik let dopředu vyplatí jen dodavatelům, ne odběratelům. Na brzký růst cen přinejmenším do roku 2019 to nevypadá ani na lipské energetické burze EEX, ani podle analytika Michala Šnobra.

Češi by se v tomto desetiletí měli dočkat ještě dalšího zlevnění. Ceny elektřiny i plynu se kotují na burzách v eurech. Pokud Česká národní banka opustí během druhé poloviny příštího roku politiku umělého oslabování kurzu koruny, následné posílení domácí měny může srazit cenu komodity o pět i více procent.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Co konkrétně chystají Pražská energetika nebo E.ON? Kam směřuje mimořádně silná konkurence dodavatelů na českém trhu? Jak se může změnit placení příspěvků na financování obnovitelných zdrojů energie? Čtěte podrobněji v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

Další zprávy