Kde žijí nejšťastnější lidé? V novém žebříčku Češi nezáří

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
5. 4. 2015 8:52
Prvních deset míst v "žebříčku pozitivních emocí" obsadily jihoamerické země. Česká republika skončila hluboko pod průměrem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

New York/Praha - Nejšťastnější lidé mohou žít v Latinské Americe. Vyplývá to z průzkumu americké agentury Gallup, která ve 143 státech světa zjišťovala pozitivní emoce. Na prvním místě žebříčku skončila Paraguay, za ní se shodně umístily Kolumbie, Ekvádor a Guatemala. Nejhůře nejméně pocitu štěstí zažívají lidé v Súdánu.

Česká republika se umístila až v poslední třetině sledovaných zemí - daleko za většinou sousedních států, ale také Ruskem, Rwandou nebo Sierrou Leone.

Bodování zemí je stanoveno na základě takzvaného indexu pozitivní zkušenosti. Ten vychází z loňského dotazování lidí po celém světě, zda den předtím zažili hodně radosti, hodně se smáli, cítili se uvolnění a bylo s nimi zacházeno s respektem. Celosvětové skóre indexu za rok 2014 dosáhlo 71 bodů, což je v souladu s předchozími roky.

Země Index pozitivní zkušenosti
Paraguay 89 bodů
Ekvádor 84 bodů
Guatemala 84 bodů
Kolumbie 84 bodů
Honduras 82 bodů
Panama 82 bodů
Venezuela 82 bodů
Kostarika 81 bodů
Nikaragua 81 bodů
Salvádor 81 bodů
... ...
Norsko 79 bodů
Rwanda 79 bodů
Švédsko 79 bodů
USA 79 bodů
... ...
Rusko 65 bodů
Slovensko 65 bodů
... ...
Česká republika 62 bodů
... ...
Izrael 61 bodů
Maďarsko 61 bodů
Mongolsko 61 bodů
... ...
Turecko 54 bodů
Tunisko 52 bodů
Súdán 47 bodů

Zdroj: Gallup.com

Nejde jen o peníze

Ačkoli index v sobě nezahrnuje ekonomickou úroveň dané země či vliv hrubého domácího produktu (HDP), autoři průzkumu přiznávají, že finance na štěstí člověka vliv mají. "Klíčovými tahouny pozitivních emocí jsou věci jako svoboda, sociální kapitál či charita - tedy takové, které činí život smysluplným. Peníze zcela jistě hrají důležitou roli v každodenních emocích lidí," uvádí agentura ve své zprávě.

Průzkum ve Spojených státech nicméně ukázal, že peníze sice na pozitivní pocity vliv mají, ale pouze do určité míry. "Poté, co si jedinec za rok vydělá 75 000 dolarů ročně (v přepočtu přes 1,9 milionu korun, pozn. redakce), efekt peněz na každodenní emoce se snižuje," uvádí Gallup.

A naopak Guatemala, kde jsou lidé podle hodnocení průzkumu jedni z těch nejradostnějších, patří zároveň podle HDP na hlavu k nejchudším zemím na planetě. Pro tamní obyvatele jsou pozitivní emoce součástí každodenního života.

Ani dobře, ani špatně

Regionem s nejnižší mírou pozitivních emocí je pás Středního východu a Severní Afriky (MENA), který dosáhl 59 bodů. Země v této oblasti (s výjimkou Saudské Arábie se 72 body) zároveň patří k těm s nejvyšší mírou negativních emocí. Válkou zmítáná Sýrie nebyla do žebříčku kvůli problematické realizaci průzkumu zařazena vůbec.

Nízká míra pozitivních emocí ovšem automaticky neznaméná vysokou míru těch negativních. Země bývalého Sovětského svazu například vykazují nejnižší míru u obou typů těchto pocitů. Agentura Gallup již dříve poznamenala, že lidé v tomto regionu mají tendence emoce příliš neprojevovat.

 

Právě se děje

Další zprávy