Bez zásahu ČNB může být euro za 25 korun, říká expert

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 24. 7. 2015 15:31
Online rozhovor: Analytik Miroslav Novák odpovídal na otázky čtenářů.
Bez zásahu ČNB může být euro za 25 korun, říká expert
Rozhovor skončil
Analytik odpovídá od 12 hodin.
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor - Česká měna od začátku roku plynule posiluje a v posledních dnech se už pohybuje na hranici kurzu 27 korun za euro. Další posilování koruny, které by odpovídalo rostoucí tuzemské ekonomice, ale možné není. Česká národní banka stále drží intervenční režim a přes oslabenou měnu usiluje o návrat tuzemské ekonomiky k dvouprocentní inflaci. To prokázala před týdnem, kdy proti posilování koruny opět zasáhla.

Dříve než ve druhé polovině roku 2016 přitom ČNB intervenční režim neopustí, myslí si analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

"Poté sice již nebude platný intervenční režim, ale ČNB bude hodně aktivní," říká v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. Centrální banka tak podle něj bude chtít zabránit tomu, aby koruna skokově neposílila, podobně jako se stalo letos ve Švýcarsku. S výrazně silnější korunou by měly problém hlavně podniky, které vyvážejí do zahraničí a jejichž zboží by tedy bylo méně konkurenceschopné.

"Až se situace stabilizuje, tak se z trhu (ČNB) více stáhne," předpokládá expert. Teprve pak by podle něj euro mohlo stát méně než například 25,50 koruny.

Bez zásahu ČNB může být euro za 25 korun, říká expert

Rozhovor skončil
24. 7. 2015
Ptá se: Karel Novotny

Hrozí po skončení intervencí ČNB podobný scénář jako ve Švýcarsku?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Pokud ČNB nebude do dění na devizovém trhu zasahovat, tak ano. Současná bankovní rada ČNB však často zdůrazňuje, že bude na trhu aktivní i potom, co intervenční režim ukončí a nedovolí koruně rychle posílit. V době, kdy bude intervenční režim ukončen, již velmi pravděpodobně bude mít bankovní rada jiné složení, ale ani tak nepředpokládám, že by koruně dovolili noví centrální bankéři posílit jako v případě Švýcarska. Určitě je však nutné počítat s tlakem na zhodnocování koruny a vysokou volatilitou.

24. 7. 2015
Ptá se: Martin

jaky ocekavate kurs po ukonceni intervence nbcr?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Za předpokladu, že bude ČNB na devizovém trhu aktivní, tak mezi 26,50 – 27 CZK/EUR. V dalších měsících poté návrat koruny na hodnoty zpřed listopadu 2013, tj. 25,50 CZK/EUR a níže. Hodně bude záviset na domácích datech a samozřejmě i na složení bankovní rady.

24. 7. 2015
Ptá se: Vit Zdrahal

No kolik si myslite, by mohla CNB Ceskou Korunu oslabit ve 3.Ctvrleti.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Domnívám se, že současné hodnoty kurzu CZK ČNB příliš nevyhovují. Pro ČNB je ideální kurz dále od 27 CZK/EUR, řekněme v rozmezí 27,20 – 27,50.

24. 7. 2015
Ptá se: Pepino

Dobry den,pokud dojde k uvolneni koruny za jak dlouho spadne euro vuci korune? Vyplati se dale pracovat v Nemecku? A samozrejme ta nejdulezitejsi otazka :-) Prepokladany kurz vuci euru ... Hezky zbytek dne preju :-)

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Čistě hypoteticky, pokud by příští čtvrtek ČNB oznámila na mimořádném zasedání ukončení intervenčního režimu a dále nebyla na devizovém trhu aktivní, tak by koruna okamžitě posílila k hodnotám před listopadem 2013, tj. cca 25,50 CZK/EUR a pravděpodobně i níže. To však ČNB neudělá. Po ukončení intervenčního režimu (asi 2.pol. r.2016) bude ČNB na devizovém trhu aktivní a korunu usměrňovat. Takže velmi hrubý odhad: kurz na 25,50 - zhruba ukončení intervenčního režimu + 3 až 6 měsíců.

Záleží jak je vaše práce v Německu ohodnocena, ale vzhledem ke zhruba 2,5násobné čisté průměrné mzdě oproti ČR se v Německu vyplatí pracovat i po ukončení intervence.

24. 7. 2015
Ptá se: Patrik

Dobrý den,
co si myslíte o samotné intervenci ČNB a kontrolovaném oslabováním koruny? Opravdu to české ekonomice prospívá? Nebylo by z hlediska toho, že chceme v budoucnu přijmout Euro lepší naopak korunu posilovat, aby rozdíl mezi eurem a korunou při přijetí Eura byl co nejnižší?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. ČR je ukázkovou malou otevřenou ekonomikou s vysokým podílem zahraničního obchodu na HDP, navíc s přebytkovou obchodní bilancí. Čistě z tohoto pohledu tak slabší kurz koruny byl pro ČR přínosem a přispěl k oživení ekonomiky a růstu HDP. Vedle toho se však s intervenčním režimem pojí i řada rizik, z nichž se s některými ČNB potýká už nyní a s dalšími potýkat bude. Namátkou – růst devizových rezerv, opuštění intervenčního režimu, ale třeba i to, že si čeští vývozci zvyknou na slabší kurz a minimální volatilitu (malé pohyby CZK k EUR).

24. 7. 2015
Ptá se: Franta Vlk

Uvazuje CNB, ze zahaji v ramci zpevnovani ceske meny vyrobu a nasledny vyvoz knofliku? Dekuji za odpoved.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den, posilování koruny pravděpodobně povede k útlumu domácí výroby knoflíků a vyššímu dovozu ze zemí mimo EU (pravděpodobně z asijských zemí).

24. 7. 2015
Ptá se: Pavel

Je cela problematika intervence soucasti ideologie V. Klause, jak procesne oddalit a komplikovat prijeti eura?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Ne, V. Klaus byl od začátku velkým odpůrcem intervence a zůstává jím i nadále. Myslím, že se dá dohledat záznam diskuze mezi ním a M. Hamplem (viceguvernér ČNB) na půdě VŠE, která ohledně intervence příliš přátelská nebyla.

24. 7. 2015
Ptá se: Agent

Může se reálně v nedaleké době stát česká koruna podobně pevnou a žádanou měnou, jako byla předválečná československá koruna?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Vzhledem k velikosti české ekonomiky koruna nikdy nebude celosvětově významněji užívanou měnou, jakou je např. švýcarský frank nebo koruny – norská či švédská. V rámci středoevropského regionu však koruna dlouhodobě má status relativně bezpečné měny, která v nejistých časech (před intervencí 2013) nepodléhá zdaleka tak výrazným pohybům jako například maďarský forint či polský zlotý.
Co se týče předválečné ČS koruny, dovolím si poznámku. Neprohloubila právě tehdy silná koruna hospodářské problémy ČS?

24. 7. 2015
Ptá se: Jaroslav Kýval

V Minulosti bylo europod24.-Kč a nikomu to nevadilo.Nejsou intervence ČNB v zájmu EU nebo Německa,protože to zvýhodňuje export firem,které ČR nevlastní znevýhodňuje to malé firmy,které nakupují suroviny a služby v zahraničí a zejména to znevýhodňuje všechny občany ČR růstem cen veškerého zboží z dovozu.Za zdůvodnění by seCNB měla stydět a vláda by měla zasáhnout.Jaroslav Kýval

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Kurz na 24 CZK/EUR vadil exportérům. Určitě lze dohledat řadu komentářů z roku 2008 a ještě z dřívějších let, jak silná koruna poškozuje domácí vývoz. Většina vývozců tehdy žádala, co nejrychlejší zavedení eura. To se po r. 2009 změnilo.
Souhlasím, že menším vývozcům se zdražily dovážené vstupy a pozitiva intervence mohly být v jejich případě nižší. Celkově se však v posledních minimálně dvou letech pohybujeme v de facto v deflačním prostředí, kdy ceny výrobců (ať již jde o průmysl, zemědělství či stavebnictví) stagnovaly nebo klesaly a i růst spotřebitelských cen byl minimální.

24. 7. 2015
Ptá se: Eduard Rubeš

Dobrý den, Jaká je podle Vás reálná hodnota koruny vůči Euru a kdy je podle Vás možné uvolnění ze strany ČNB v polovině roku příštího či na jeho konci, nebo dříve? Děkuji

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Záleží na výpočtu, ale zhruba kolem 25 CZK/EUR. Dříve než ve 2. polovině roku 2016 ČNB intervenční režim neopustí. Klíčový je únor 2017, kdy prezident M. Zeman vymění další dva členy bankovní rady (BR) a centrální bankéři jmenovaní současným prezidentem, budou ve většině. Vzhledem k tomu, že prezident mnohokrát zmínil, že do BR bude jmenovat jen ty, co budou proti intervenci, tak 1. čtvrtletí je z personálního hlediska nejzazším termínem ukončení intervenčního režimu.

24. 7. 2015
Ptá se: fpul

Pokud ČNB to tvrdi že záměrem intervence je zdražení importu a tim zvysit tlak na inflaci, tak proc fixuje korunu k euru a ne ke koši men,? Zejmena vůni USD? Proc nereaguje na pokles eur vuci usd ačkoliv podstatna cast dovozu je v usd?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. To je především otázka na ČNB. Osobně se domnívám, že důvody jsou především jednoduchost a transparentnost. Klíčovou měnou pro český zahraniční obchod je jednoznačně euro. Zbylé měny jsou přeci jen mírně významné včetně USD, v kterém jsou placeny především suroviny a obecně dovozy ze zemí mimo EU. Košem měn (ať již z pěti měn jako na začátku 90. Let) nebo dvou (EUR a USD) by se také ČNB přiblížila více fixnímu kurzu, což nechce. ČNB totiž uvádí, že nad haldinou 27 CZK/EUR nechá kurz volně plovat.

24. 7. 2015
Ptá se: Miroslav Dvořák

Dobré dopoledne

Rád bych se zeptal, jak bude v praxi vypadat ukončení intervenčního režimu.
Před intervencemi byl kurz eura vůči české koruně zhruba kolem 25 ,- Kč ( nevím přesně ) .
Dá se předpokládat,že v případě ukončení intervencí dojde ke skokové ůpravě kurzu ( pokud na základě čeho bude stanoven nový kurz ) nebo bude docházet k postupnému uvolnování a kurz bude ovlivněn trhem?
Děkuji S pozdravem Miroslav

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. V ideálním případě ČNB oznámí, že nastaly podmínky pro ukončení intervenčního režimu s tím, že ruší hranici 27 CZK/EUR. Dále zdůrazní, že nevidí důvody pro silné zhodnocení koruny a že bude aktivní na trhu, s tím, že nedovolí koruně výrazněji posílit (může uvést i konkrétnější hodnoty, např. 26,50 CZK/EUR). Po ukončení inter. Režimu tak bude fungovat určité mezidobí (3 – 6 měsíců v závislosti na ek. podmínkách), kdy sice již nebude platný intervenční režim, ale ČNB bude na trhu hodně aktivní. Až se situace stabilizuje, ČNB se z trhu více stáhne. Velmi pravděpodobně postupné uvolňování.

24. 7. 2015
Ptá se: vladimir d.

Jaký objem transakcí je třeba, aby zahýbal s kursem CZK? Nemají na kurs CZK větší vliv spekulanti typu Sorosa, než tisíce drobných střádalů, kteří teď v létě poptávají euro a prodavají koruny?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. V listopadu 2013 ČNB nakoupila devizy v hodnotě cca 200 mld. CZK (na přesné číslo bych se musel podívat). Pokud by chtěla nyní ČNB korunu oslabit řádově o desítky haléřů, musela by prodat odhadem přes 30 mld. CZK. Možná by stačila i menší částka, protože by ČNB dala trhu jednoznačně najevo, že se jí aktuální hodnota kurzu nezamlouvá. Na kurz má vliv celá řada účastníků – od spotřebitelů (nižší význam), přes hedge fondy, podniky, banky, dotace z EU atd. ČNB však korunu může nad hladinou 27 CZK/EUR držet vždy, může vždy prodávat koruny. Nevýhodou je hromadění devizových rezerv.

24. 7. 2015
Ptá se: Petr

Myslíte si, že na světě existují hráči, kteří mohou ovlivnit kurz velkých měn (USD, GBP, CHF, ...)? Dělá se to a jak dlouho může taková hra trvat? Nemám na mysli národní banky, ale spekulanty. Díky.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Ano. Viz. Slavný případ G. Sorose a Bank of England na začátku 90. let. Možným případem je např. „útěk do bezpečí“ v r. 2011 do švýcarského franku. Následně tamní centrální banka musela zavést intervenční hladinu 1,20 CHF/EUR. Ve většině případů se však hedge fondy soustředí, respektive výrazněji mohou ovlivnit měny zemí emerging markets – příklad JV. Asie v 90. letech.

24. 7. 2015
Ptá se: Paul

Dnes zverejnil bloomberg tuto zpravu
Výnosy u všech splatností českých bondů klesají, 2Y dluhopis nese aktuálně negativní úrok -0,066 %

Jak velka je souvislost vynosu bondu s intervencemi na ceske mene?

Jak moc do zaporu az mohou jit?Jake jsou duvody investoru aby takove bondy nakupovali, kdyz maji zaporny vynos?Muze se to promintnout napr. i do uroku u hypotek v CZK ktere by take mohli jit az k 0 ci do zapornych cisel?Nemuze se korune stat to same co britske libre, tedy pokud nastoupi nejaci velci investori ala Buffet a na intervencich naramne vydelaji, zatimco to zaplati cesky danovy poplatnik?dekuji

Odpovídá: Miroslav Novák

dobrý den.Výnosy kratších vládních dluhopisů jsou v záporu především díky spekulacím, že ČNB zvažuje zavedení záporné diskontní úrokové sazby. Pokud by se tak stalo (záporné sazby mají v EZ, Dánsku, Švýcarsku …), tak by banky za přebytečnou likviditu uloženou u ČNB musely ještě platit a celkově by to znamenalo, že si vláda může dluh financovat levněji. Respektive zavedení záporných úrokových sazeb by bylo doplňovalo intervenční režim.
Jak moc do záporu? V závislosti zda a o kolik ČNB zavede záporné úrokové sazby. Hypotéky v záporu? Myslím, že ne, ale nižší sazby oproti současným ještě ano. Na intervenci primárně vydělaly exportní podniky a výsledně i většina ekonomických subjektů. Tím nechci říct, že intervence neměly a nemají řadu rizik. Mají (to jsem řešil již níže)

24. 7. 2015
Ptá se: Lukáš

Dobrý den,

rád bych se zeptal, nakolik si myslíte, že udržování slabé koruny ohrožuje české podniky, co do možností investic do vlastního rozvoje? Technologie, které jsou nutné pro inovaci výroby mohou být často zahraniční, takže jejich nákup při současném kurzu eura může výrazně prodražovat. Jak velký problém to je?

Rozvinu-li to, tak není to ostatně příznakem širšího problému? Nejsou soustavně přijímány kroky, které v české ekonomice vedou spíše k podpoře odvětví s nižší přidanou hodnotou, než kroky podporující opak (řekněme různou hi-tech výrobu apod.)? Je to vývoj, se kterým můžeme být spokojeni?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Investice do nových technologií. Domnívám, že se tento problém může týkat spíše menší části českých podniků (ale přiznávám, že žádnou odbornou studii jsem na toto téma nečetl). Proč to tvrdím? Vycházím z jednoduchého předpokladu, že většina podniků v předchozích letech šetřila a nyní se většině podniků, ať již exportérům a zprostředkovaně i importérům, daří lépe. Rovněž pokud se podívám na data o HDP, tak investice rostou, i když velký vliv na tom mají zásoby. Co je však problém, že menší české firmy mají určitě horší přístup k úvěrům a následně i k technologiím než velké zahraniční společnosti, ale i to se lepší.
K Vaší druhé otázce. Podhodnocený kurz koruny se určitě podepsal a ještě podepíše pod to, že si řada exportérů, může zvyknout na slabší kurz a následně po ukončení intervence mohou mít problémy se silnější korunou. Určitě souhlasím i s argumentem, že slabší kurz může držet v některých odvětvích firmy s nižší přidanou hodnotou, které by při kurzu 24 CZK/EUR byly nerentabilní, musely více inovovat, případně musely ukončit provoz. Zde možná stojí za zmínku Švýcarsko, kde je CHF také enormně silný a tamní firmy se s tím musejí vypořádat. Přidaná hodnota u tamních firem je však ve většině případů nesrovnatelně vyšší než v ČR a také je třeba zmínit, že výroba s vyšší přidanou hodnotou je během na dlouhou trať.

24. 7. 2015
Ptá se: Petr Turek

Každý občan ČR bez aktivní účasti na kapitálovém trhu ve smyslu profitu z současných intervencí ČNB, a takových je rozhodná většina, je jimi okamžitě evidentně poškozován, a konec konců, vzhledem k prognóze hodnoty měny v narostlé devizové rezervě, lze na jeho vrub konstatovat i podíl na její kurzové ztrátě. Je v takovém případě nezávislost ČNB adekvátní?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Dopad intervence ČNB z hlediska růstu HDP či zaměstnanosti je pozitivní. Investovat do cenných papírů má možnost každý občan ČR starší 18 let. Je však pravda, že investice na kapitálovém trhů je do značné míry funkcí mzdy. Čím více vydělávám, tím, více mohu investovat a tím více mám v portfoliu zastoupeny např. akcie. Nízkopříjmové skupiny obyvatel tak mají horší přístup na kapitálový trh. Bohužel realita je taková, že z nízkých sazeb a kvantitativních uvolňování (např. USA) mají větší prospěch ti bohatší, taková je realita.
Do budoucna bude problém ztráta ČNB z držby devizových rezerv, s tím souhlasím. ČNB by měla zůstat nezávislá (nezávislost je hodně abstraktní pojem), do jmenování členů bankovní rady bych zapojil i další orgány, např. Senát ČR.

24. 7. 2015
Ptá se: Václav

Dobrý den pane Nováku,
v jakém časovém horizontu, dle Vašeho názoru, dojde k přijetí Eura v ČR a jaký by dle Vás mělo Euro v tu dobu mít. Je jasné, že co nejvýhodnější, ale pokuste se prosím odhadnout s ohledem na předpokládaný vývoj české i evropské ekonomiky jeho úroveň.

Děkuji.......

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Závisí na politické vůli a jaká bude vláda v příštím volebním období. Dříve než v r. 2020 to myslím není ani reálně možné. Kurz CZK k EUR. Slabší kurz znamená lepší mzdovou konkurenceschopnost po přijetí EUR. Silnější kurz naopak vyšší nebezpečí slabšího růstu HDP. Hodnota kolem 26 CZK/EUR by byla momentálně adekvátní, avšak úplně nejlepší by bylo se vstupem do eurozóny ještě počkat.

24. 7. 2015
Ptá se: Lubos

Hypotetické extrémní příklady:
Proč, třeba se nestanovil pevný kurs koruny vůči Euru na 35 nebo 20?
Jaký by to byl šok pro celou zemi v obou případech?
A jak by to pocítili lidé, kteří nemají nijak velké úspory nebo ti co mají minimální dluhy (půjčky, hypotéky atd.).
Podle mě, mimo zaměstnanosti a cestování to obyčejného člověka jinak moc neovlivní.
Nebo by to mělo drastický vliv na jeho život?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Extrémní kurzy, které by byly ekonomickou sebevraždou.
20 CZK/EUR – ztráta konkurenceschopnosti, pokles HDP, růst nezaměstnanosti, hlavně by ČNB tento kurz nemohla držet, protože se jedná o nadhodnocený kurz a mohla by ho držet jen do výše devizových rezerv. Hůře by na tom byly dlužníci, lépe věřitelé. Tok majetku směrem k věřitelům.
35 CZK/EUR – dvouciferná inflace, ztráta důvěry v domácí měnu, nejistota investorů, podniků a dalších ekonomických subjektů. Lépe by na tom byly dlužníci, špatná zpráva pro věřitele.

24. 7. 2015
Ptá se: Jaroslav

Kdy bude Euro zase za 28,- Kč ? Ještě letos?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. To bohužel říci neumím, ale v nebižší době (1 - 3 měsíce) to není příliš pravděpodbné.

24. 7. 2015
Ptá se: Montér

Souhlasím s panem Jaroslav Kýval.
Ještě bych dodal, že značce CZ je v EU přiděleno spodní patro.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Například Škoda je poměrně ceněné auto mezi evropskými spotřebiteli, i když je pravda, že kapitál je německý. Ale našla by se určitě řada ryze českých firem, které jsou známé jako výrobci kvalitního zboží.

24. 7. 2015
Ptá se: Leoš

V zájmu každé země je mít stabilní a "tvrdou" měnu. Jak je tedy možné, že ČNB dělá vše proti tomu? Jednání ČNB je v podstatě sabotáží a škodí všem občanům ČR.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Existuje vnitřní a vnější stabilita měny. Vnitřní je měřena inflací, vnější v poměru k jiným měnám. V zájmu každé země by mělo mít měnu, která odpovídá možnostem ekonomiky. Čína měla dlouhodobě podhodnocenou měnu a i díky ní se vypracovala tam, kde je. To samé je případ Japonska v 70.letech minulého století. Některé země mají tvrdou a stabilní měnu (např. Řecko euro) a moc jim to nefunguje.

24. 7. 2015
Ptá se: Josef Trávnický

Dobrý den.
Jak to vidíte Vy z pozice odborníka, pokračování kurzu koruny?
Děkuji.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Koruna nad 27 CZK/EUR minimálně do 2. pol. roku 2016. Po ukončení intervence pozvolný návrat směrem k 25 CZK/EUR.

24. 7. 2015
Ptá se: Pavel Smolnický

ČNB ústy guvernéra prohlásila, že intervence budou trvat asi do června 2016 a že nechce, aby došlo ke skokovému posílení české koruny. Myslíte si, že v průběhu 1. pololetí 2016 se bude kurz postupně uvolňovat až k předpokládaným cca 25,- Kč za EUR? Děkují za odpověď.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Opuštění intervenčního režimu jsem se věnoval již dříve. Odkazuji níže. Děkuji za pochopení.

24. 7. 2015
Ptá se: mdratva

Co se stane když bude sílit eurovůči koruně

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Tento scénář momentálně moc nehrozí. Pokud by k tomu došlo a ČNB chtěla silnější kurz, dělal by opak než nyní. Nakupovala eura a prodávala devizové rezervy.

24. 7. 2015
Ptá se: roman

Dobry den,

Kdy myslite ze ceska vlada zverejni design ceskych eurominci? Je to nezavazny, ale popularni krok k prijeti eura.

Diky za odpoved.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Teprve poté, kdy požádáme oficiálně o vstup do eurozóny. Za této vlády se to nestane.

24. 7. 2015
Ptá se: Jiří Dvořák

Jaká legislativa by se musela změnit před zavedením záporných sazeb čnb. Děkuji za odpověd.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Diskontní sazba ČNB se používá pro výpočet sankčních úroků. Záporná sazba by znamenala, že dlužník bude úroky dostávat a ne platit. Jaké přesné změny v legislativě by se musely uskutečnit bohužel nevím.

24. 7. 2015
Ptá se: Marie

Dobrý den,
mohu se zeptat jaký očekáváte vývoj inflace v ČR v dalších letech. Myslíte, že cílová 2 % ČNB jsou s ohledem na stávající vývoj vůbec dosažitelná ?
Děkuji. M.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Dosažení 2 % je do značné míry odvislé od vývoje cen v zahraničí. Vzhledm k tomu, že nízkoinflační protředí panuje v celé Evropě, tak si na 2 % ještě počkáme. Letos na 2 % nebudeme, nejdříve ve 2. polovině r. 2016. 2 % dosžitelná určitě jsou, stačí, když výrazněji vzroste cena ropy a zemdělských výrobků.

24. 7. 2015
Ptá se: Grady

Kdyz PPF vzala pujcku v Eurech na koupi O2 - CNB jakoby nahodou intervenovala a PPF na tom vydelala.
22.7. schvalila firma Cetin, ze se zadluzi, aby PPF mohlo pujcku vratit. Dluh je ale v CZK a je potreba tech par drobnych prevest na Eura.
- Da se ocekavat, ze kamaradi z CNB prestanou intervenovat, aby jakoby nahodou PPF mohlo zamenit CZK na Eura vyhodneji?
- Nebylo by to tech nahod uz nejak hodne ?
Dekuji za Vas usudek

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Bohužel Vás nepotěším, ale otázku ponechám bez komentáře. Náhody se dějí a nekdy je jich jakou náhodou více.

24. 7. 2015
Ptá se: Julie

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký názor máte na nákup certifikátů bank s ohledem na vývoj kurzu USD vůči CZK? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Osobně bych se v tomto případě snažil eliminovat kurzové riziko, což většina bank umožňuje.

24. 7. 2015
Ptá se: M.Petránek

Dobrý den. Po přečtení mnoho příspěvků na toto téma mám pocit, že naši představitelé ČNB jsou bankovní náfukové co se bijí do prsou, jak jsou úžasní a co dostali jako děti hračku v podobě české koruny. Není již jediný důvod k oslabování naší měny spíše mnoho důvodů naopak. Najdete nějaký relevantní důvod snad kromě ("držení slova intervencí do 6/2016") a tím neustále opakovaného držení kredibility ČNB? děkuji za vaší odpověď

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Hlavní důvod naplněn nebyl, inflace se stále nachází pod 1 %, místo na 2 %. Chápu, že pro většinu lidí je to slabá náplast a asi i nesmsylná argumentace, ale na cílování inflace je založena měnová politika nejen ČNB, ale téměř každé vyspělé centrální banky.

24. 7. 2015
Ptá se: Jaromir Richter

Dobrý den, vzhledem k tomu, že očekáváte posílení koruny vůči euru po ukočení intervencí ČNB v červnu 2016, očekáváte podobný vývoj vztahu koruna/libra, resp. koruna/dolar? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. V tomto ohledu Vás zklamu, ale takto daleko nevidím. Pokud bych zde uváděl, kde bude CZK za 1,5 roku k USD a GBP, tak bych si prostě vymýšlel a to nechci. Co se týče USD, bude hodně záviset na tom jak rychle Fed bude zvyšovat úrokové sazby. V případě GBP je nutné sledovat rovněž sazby BoE (centrální banka).

24. 7. 2015
Ptá se: Pavel

Kolik by byl kurz podle vašeho odhadu při vstupu ČR do eurozóny . O kolik by se lišil od aktuálního, nebo jaké jsou prepocty?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Záleží, kdy budeme do EZ vstupovat. Pokud bychom vstupovali nyní, tak jako adekvátní bych viděl mírně podhodnocený kurz (cca 26 CZK/EUR). Pokud za 10 let, tak se hodnota kurzu od toho současného může opravdu zásadně lišit.

24. 7. 2015
Ptá se: LM

Proč tedy ČNB raději nenechá posilovat korunu mírně již dnes a nevyhne se tím pozdějšímu skokovému posílení?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Hlavním úkolem ČNB je vrátit inflaci na 2 %. S návratem na 2 % ČNB počítá ve 3.Q 2016. Pokud by začala ČNB korunu posilovat již nyní, tak by se doszažení 2 % více či méně zpozdilo, a to ČNB nechce.

24. 7. 2015
Ptá se: Míla

Dobrý den,
můžete popsat jak vlastně vypadá "intervenční režim" ČNB? Předpokládám, že banka nakupuje Eura na trhu a tím vyvolává vyšší (umělou) poptávku po EUR a tím se jejich cena zvyšuje. Není to nevýhodné? Po ukončení intervencí cena EUR spadne a ČNB tím prodělá? Díky za objasnění. M.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Až do minulého pátku režim probíhal tak, že ČNB nebyla na devizovém trhu aktivní. Vše probíhalo tak, že trh věděl, že ČNB brání hranici 27 CZK/EUR. Nyní se koruna nachází těsně nad hladinou 27 CZK/EUR a pokud by ČNB neintervenovala, tak by byl možná kurz již pod 27.
Ano banka nakupuje devizy (hlavně eura) a prodává koruny. Tím kumuluje devizové rezervy, ze které nakupuje především bezpečné vládní dluhopisy a vydělává na úrocích. Problém je, že až bude režim ukončen a koruna posílí, tak ČNB utrpí ztrátu z držby rezerv v důsldku změny kurzu. Ostatně ztrátu má ČNB velkou ještě z předchozích let, hlavně z před r. 2008, kdy koruna hodně posilovala.

24. 7. 2015
Ptá se: standa

Dobry den,

Chci se zeptat jak ČNB dělá intervenci. Nakupuje EUR ale za co? Odkud má koruny.Tiskně nové koruny a nebo používá koruny z komerčních bánk a nebo jinak??

Děkuji za odpověď

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Účetně vytváří nové koruny, za které obratem kupuje devizy. Viz. předchozí odpověď.

24. 7. 2015
Ptá se: Tom

Dobry den,
mohl byste prosim odhadnout "skutecny kurz" CZK-EURO. Myslim tim pri porovnani ekonomickych ukazatelu. Kurz ktery by se pri pripadnem vstupu do eurozony vyplatil nejen exporterum, ale tez obycejnym lidem, tak aby jim automaticky neznehodnotil uspory.

Diky Tom

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Rovnovážný kurz CZK k EUR cca 25 CZK/EUR. Do EZ by však bylo lepší vstoupit s mírně slabším kurzem – 26 CZK/EUR (pokud bychom vstupovali nyní).

24. 7. 2015
Ptá se: MichalG

Dobry den, jakym zpusobem se bude rezim ukoncovat? bude to bez oznameni a postupne nebo se neco oznami a zahybe to s kurzem nebo jina moznost? Nebude to trosku problematicke? diky

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Ukončení a opuštění režimu jsem se věnoval v dřívějších odpovědích, odpověď tam určitě najdete. Díky za pochopení.

24. 7. 2015
Ptá se: Jindra Velík

Když už pan Singer musí mít inflaci, nešlo by to zařídit i jinak než devalvací koruny ? Například zvýšením DPH ?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Jednorázově ano, ale DPH či spotřební daně by musela zvýšit vláda, to není v pravomoci ČNB. ČNB však jde především o udržitelnou inflaci kolem 2 % a ne inflaci v závislosti na zvýšení nepřímých daní. ČNB používá celou řadu dalších typů inflace, které jsou očištěny například o daňové změny, potraviny nebo pohonné hmoty.

24. 7. 2015
Ptá se: MichalG

Byla podle vas tehdy obava z deflace realna a jak je to nyni? Tehdy to hlavne bylo nizkymi cenami ropy, coz ale zase je dobre pro prumysl, zlevni se doprava a dalsi naklady na vyrobu.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. V době intervence 2013 ceny pohonných hmot deflačním rizikem nebyly. Ropa začala zlevňovat až od poloviny roku 2014. Hlavním důvodem intervence byla obava z deflace, která však měla jiné zdroje než ropu. Tím hlavním zdrojem byla nízká poptávka domácností a podniků po zboží a investicích. V případě poklesu cen ropy se jedná o pozitivní nákladový šok, který je pro ekonomiky, které nejsou producenty ropy, jednoznačně pozitivní.

24. 7. 2015
Ptá se: Boleslav Kolář

Dobrý den, hodnota eura vůči dolaru klesá s přibývajícími problémy v Eurozóně. Proč ČNB odvozuje kurz od eura a ne od dolaru, vždyť je nad slunce jasnější, že euro jako umělá měna vyhovuje jen některým zemím? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Především proto, že ČR leží v Evropě hned vedle Německa, které platí eurem a kam směřuje 30 % českého exportu. Proto, že ČR čerpá dotace z EU v eurech atd. Dolarové toky ve srovnání s těmi eurovými jsou výrazně nižší.

24. 7. 2015
Ptá se: Michael

Dobrý den,
Všude se tvrdí, že vlastní měna je důležitá pro konkurenceschopnost hospodářství. Jak moc si myslíte, že je toto tvrzení pravdivé, není to spíš hospodářská politika země (formy podpory podnikání, daňová zátěžm efekticita státní správy atd) která konkurenceschopnost ovlivňuje ?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Skvěle jste uhodil hřebíček na hlavičku. Pro konkurenceschopnost země je důležitá celá řada faktorů a vše není jen o kurzu. Měnový kurz však hraje velice důležitou roli a při opravdu nevhodném kurzu může konkurenceschopnost dané ekonomiky značně poškodit. Na jednu stranu zde sice máme tržní mechanismy, které by kurz měly usměrňovat podle vývoje v ekonomice, na druhé straně dnes tržní účastníci mohou způsobit značné nerovnováhy, protože existuje volný tok kapitálu. Například silný příliv peněz do země způsobí posílení kurzu, následně vzniknout ekonomické disbalance a potom rychlý odliv kapitálu a znehodnocení měny.

24. 7. 2015
Ptá se: Václav

Dobrýden,
k intervencím ČNB mám 2 otázky
1) ekonomický růst
Souhlasíte s tím, že ekonomický růst by měl být primární zodpovědností vlády a ne centrální banky? Tj. vláda by měla uskutečňovat reformy, zajišťovat dobré právní prostření, dbát na nízké zdanění práce tak, aby byl zajištěn ekonomický růst?
2) stabilita měny
Souhlasíte s tím, že centrální banka by se měla starat primárně o stabilitu měny? ČNB svými intervencemi se tímto zpronevěřila svému úkolu zajišťovat stabilitu měny - v důsledku intervencí dlošlo ke skokové změně kursu. ČNB defakto zaměnila příčinu a důsledek.díky za vaše komentáře.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
1 + 2. Souhlasím s Vámi ohledně hospodářské politiky na straně vlády. Nicméně problém je v tom, že hlavním cílem ČNB je stabilita cenová, zjednodušeně inflace. Navíc má ČNB v zákonu o ČNB větu, že kromě inflace podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády a hospodářské politiky v Evropské unii, pokud není tento vedlejší cíl v rozporu s cílem hlavním. Ať se nám to líbí nebo ne, tak inflaci na straně jedné a hospodářskou politiku prostě nelze jednoznačně oddělit. Jsou to spojené nádoby, když nějaký krok vlády vyvolá zákonitě reakci ČNB a naopak.
V 90. letech se ČNB starala o dva cíle - měnu (byl fixní kurz) a inflaci.

24. 7. 2015
Ptá se: Boris Chrást

Dobrý den. Bankéři jsou možná dobří ekonomové, ale špatní psychologové. Jak chcete přesvědčit obyvatelstvo, že přijetí eura je pro nás dobré, k čemuž jsme se se vstupem do EU zavázali, když vidíme neustále kurz 27 Kč a více.
Je přece zásadní rozdíl s ohledem na platy, důchody,úspory atd.,pokud bychom příjmali euro s kurzem 27 nebo třeba 20Kč za euro.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Vzhledem k tomu, že nejsem příznivcem přijetí eura, tak obyvatelstvo, ani Vás o výhodách přesvědčovat nebudu. Jinak krátká poznámka k euru. Říkám tomu euro pyramida o třech koncích. Spotřebitelé, firmy a makroekonomická stabilita. Krátkodobě je euro výhodné pro spotřebitele i firmy. Nicméně euro sebou přináší řadu makroekonomických rizik, z nichž řadu vidíme v posledních letech. Výsledně jsou nakumulovaná makroekonomická rizika natolik závažná, že se vrací zpět jako bumerang a díky zhoršení makroekonomického prostředí negativně dopadají zpět na firmy i spotřebitele.

24. 7. 2015
Ptá se: Franta

Dobrý den, takový lidé jako jsou v radě ČNB jako je Singer to dělají jen pro svůj prospěch ne proto aby bylo normálním lidem lépe

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Členům bankovní rady bych nekřivdil, jsem přesvědčen o tom, že intervenci udělali s nejlepším úmyslem, ačkoliv reakce veřejnosti byla veskrze negativní. Jinak růst zaměstnanosti v posledním roce připadá z části na vrub i intervenci.

24. 7. 2015
Ptá se: Martin

Dobrý den,

proč ČNB drží stále intervenci, když původně byly zamýšlené intervence kvůli zvýšení zisku tržeb ze zahraničí exportérům? Tržby se sice zvedly, ale lidi to na platech snad ani nepoznali, jelikož si společnosti nechali vše pro sebe a tím pádem se akorát tak celý proces zpomalil, jelikož lidé neměli (nemají) z čeho utrácet. Teď slyšíme, že je konec krize, intervence stále běží, ČNB požaduje vyšší mzdy, aby lidé utráceli, ale přitom ostatním zemím a společnostem v ČR vyhovuje, že jsme jedna z nejllevnějších pracovní sil v EU. Není ta intervence nakonec zbytečná?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Hlavním důvodem intervence bylo, aby se ČR vyhnula deflaci a aby se inflace stabilizovala na 2 %. Vše ostatní, včetně zisků exportérů, bylo vedlejším efektem intervence. Růst mezd zůstává slabší, nicméně je přeci jen vyšší než v letech 2012 a 2013. Mzdy bohužel rostou až poté, co dojde k dostatečnému růstu zaměstnanosti a mzdy samozřejmě nerostou ani v rámci skupiny zaměstnanců rovnoměrně. K intervenci – na vývoji ekonomiky lze vidět, že intervence kladně přispěla k růstu HDP.

24. 7. 2015
Ptá se: Martin

Dobrý den, proč nelze vyplácet mzdy v €? V takovém případě by nemusel kurz CZK/€ dělat takové problémy (mzdové náklady jsou určitě jednou z nejvýznamnějších položek).

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Mzdy v eurech by v některých případech vyplácet šlo a minoritně se to i děje. Problém je, že zaměstnavatel by tak převáděl kurzové riziko na zaměstnance, protože v ČR se platí korunou.

24. 7. 2015
Ptá se: Marek

Dobrý den,
v jakém pásmu lze čekat pohyb na páru EUR/CZK? Můžeme se opět dostat třeba na až 27,50,- Kč nebo bude volatilita spíše minimální? Děkuji.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Předpokládám, že ČNB v nadcházejících týdnech nezbyde nic jiného než provést výraznější intervenci. Koruna by tak mohla oslabit řádově o desítky haléřů. 27,20 – 27,50 je podle mě reálné a kurz v tomto rozmezí by ČNB vyhovoval jednoznačně více než ten aktuální.

24. 7. 2015
Ptá se: dotaz

Dá se v blízké budoucnosti očekávat růst úroků u spořících účtů nebo např. u hypoték?

Děkuji

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Vzhledem k úrokovým sazbám ČNB, nízké inflaci a velké konkurenci, tak se domnívám, že v nejbližší době (6 - 12 měsíců) ne.

24. 7. 2015
Ptá se: Martin Pecina

Dobrý den,
neměli by naši exportéři konkurovat v zahraničí především kvalitou svých výrobků než nízkou cenou, kterou jim díky "intervencím" ČNB všichni de facto dotujeme ze svého?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Exportéři by měli/musí konkurovat obojím, jak kvalitou, tak i cenou. Závisí na složení exportu, pokud se jedná o zboží s vysokou přidanou hodnotou, můžete si dovolit vyšší cenu. Pokud je vývoz složen ze součástek, tak vám často nic jiného než konkurovat cenou nezbyde.

24. 7. 2015
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,

hrozí, že by po dobu intervence mohla ČNB korunu posunout těsně pod hranici či nad hranici 28 korun za euro?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Vyloučit to samozřejmě nelze, ale nevidím to momentálně příliš pravděpodbně. 27,20 - 27,50 je však reálné.

24. 7. 2015
Ptá se: Šimon Úradník

Dobrý den,
zajímalo by mě - kdyby, čisté hypoteticky, ČNB držela kurz koruny na 27,3 Kč do roku 2020 a ještě v tom roce bychom vstupovali do eurozóny. Snížila by ČNB kurz koruny na 25,5?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Aby mohla ČR přijmout euro, musí splňovat nominální konvergenční kritéria (známá jako Maastrichstká) a jedním z těchto kritérií je stabilita kurzu měny k euru minimálně pod dobu 2 let. V našem případě koruny k euru. ČNB by tak nemohla najednou těsně před přijetím eura výrazněji posílit nebo oslabit korunu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední otázku, tak děkuji Vám všem za zajímavé otázky a omlouvám se, pokud jsem některé nezodpověděl, některé zodpověděl málo srozumitelně a také za případné gramatické chyby.

S pozdravem M. Novák

 

Právě se děje

Další zprávy