Mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy

Miroslav  Hajda Aktuálně.cz Miroslav Hajda, Aktuálně.cz
1. 8. 2018 7:48
Spočítejte si, jak vysokou čistou mzdu (nebo plat), byste měli od zaměstnavatele dostávat v roce 2018. Pokud plánujete změnu zaměstnání, můžete si sami snadno vypočítat, o kolik si polepšíte.

Jak se počítá čistá mzda

Pro výpočet čisté mzdy je určující to, jakou máte hrubou mzdu (plat). Hrubá mzda se skládá z různých nárokových a nenárokových položek.

Mezi nárokové položky patří například mzda sjednaná v pracovní smlouvě, úkolová nebo hodinová mzda. Patří sem i různé příplatky - za práci přesčas, náhrada mzdy za svátek, mzda za noční práci nebo o víkendu a podobně..

Mezi nenárokové složky hrubé mzdy pak mohou patřit třeba prémie, odměny nebo provize za uzavřené obchody.

Sociální a zdravotní pojištění

Jakmile je určena hrubá mzda, tak následuje další krok výpočtu čisté mzdy. Tím je určení sociálního a zdravotního pojištění:

  • Sociální (důchodové) pojištění zaměstnance tvoří 6,5 % z hrubé mzdy
  • Zdravotní pojištění zaměstnance je 4,5 % z hrubé mzdy

Kromě sociálního a zdravotního pojištění, které se strhává z hrubé mzdy zaměstnanci, platí sociální a zdravotní pojištění také zaměstnavatel:

  • Sociální pojištění placené zaměstnavatelem = 25 % (zahrnuje nemocenské pojištění, důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti)
  • Zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem = 9 %

Superhrubá mzda a daně

Daň, která se platí ze mzdy zaměstnance, se nepočítá z hrubé mzdy, ale z takzvané "superhrubé mzdy". Superhrubá mzda je součet hrubé mzdy zaměstnance plus sociální a zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem.

Superhrubá mzda je tedy 134 % původní hrubé mzdy. Daň, kterou zaplatí zaměstnanec, je pak 15 % z této superhrubé mzdy. Ve výsledku ale zaměstnanec nikdy neplatí celou daň, protože si může uplatnit různé slevy a zvýhodnění.

Daňové slevy a daňové zvýhodnění na dítě v roce 2018

Daňová sleva/zvýhodnění Za rok Za měsíc
Na poplatníka 24 840 Kč 2 070 Kč
Na manžela/manželku 24 840 Kč uplatní se ročně
Na manžela/manželku s průkazem ZTP/P 49 680 Kč 4 140 Kč
Invalidní důchod I. a II. stupně 2 520 Kč 210 Kč
Invalidní důchod III. stupně 5 040 Kč 420 Kč
Držitel průkazu ZTP/P 16 140 Kč 1 345 Kč
Student 4 020 Kč 335 Kč
Umístění dítě ve školce (*) 12 200 Kč uplatní se ročně
Sleva na evidenci tržeb (**) 5 000 Kč uplatní se pouze jednou
Daňové zvýhodnění na první dítě 15 204 Kč 1 267 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě 19 404 Kč 1 617 Kč
Daňové zvýhodnění na třetí dítě 24 204 Kč 2 017 Kč

(*) uplatňují se skutečné náklady na základě potvrzení ze školky, částka 12 200 Kč je maximální hranice 

(**) týká se pouze samostatně výdělečných osob - slevu je možné uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat

Další postup výpočtu čisté mzdy

V předchozích odstavcích jsme si řekli, že z hrubé mzdy se spočítá sociální a zdravotní pojištění. Na základě toho, jaké sociální a zdravotní pojištění platí zaměstnavatel, se vypočítá superhrubá mzda. A z ní pak daň ve výši 15%.

Oproti této dani je možné uplatit různé daňové slevy (viz tabulka). Téměř každý zaměstnanec má možnost uplatnit si daňovou slevu za poplatníka (v roce 2018 je to 2070 Kč měsíčně). Nebo i jiné slevy. Pokud by součet daňových slev byl vyšší, než vypočítaná daň, pak se reálně žádná daň neplatí (odvádělo by se jen sociální a zdravotní pojištění). Výjimkou je daňové zvýhodnění na dítě/děti, kde to funguje trochu jinak.

Daňové zvýhodnění na dítě/děti

Pokud má zaměstnanec dítě (děti), může si uplatit daňové zvýhodnění (na jedno dítě může uplatnit vždy jen jeden z rodičů).

Od vypočítané daně se nejprve odečtou jednotlivé daňové slevy (za poplatníka, studenta, držitele průkazu ZTP/P apod.).

Pokud se po odečtení slevy z vaší daňové povinnosti dostanete "do minusu" (nárok na daňové zvýhodnění je vyšší než původně vypočtená daňová povinnost), stane se vzniklý rozdíl takzvaným daňovým bonusem. Díky tomu nejenže státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco získáte.

Maximálně můžete dostat 60 300 korun, minimálně stovku (vychází-li vám bonus nižší než 100 korun, nedostanete nic).

Daňový bonus však může uplatnit jen ten, kdo si za rok 2018 vydělal více než 73 200 korun ročně. Do limitu se počítají pouze příjmy ze zaměstnání či podnikání.

Podmínkou pro využití slevy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost - například cestování po světě - vás nicméně o slevu nepřipraví.

 

Právě se děje

Další zprávy