Hypotéky jsou nejlevnější v historii. Sazby klesly na nový rekord, potvrzuje statistika

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 3. 2016 5:30
Průměrná sazba u nově sjednaných úvěrů v únoru klesla na historické minimum - 2,02 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Odborníci čekají pokračování poklesu pod dvouprocentní hranici. Úměrně tomu roste zájem o hypotéky.
Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Hypotéky jsou nejlevnější v historii, a během března mohou dokonce poprvé prolomit dvouprocentní hranici.

Průměrná sazba v únoru klesla na historické minimum 2,02 procenta z lednových 2,06 procenta. Dosavadní rekord držel červen roku 2015 se sazbou 2,05 procenta.

Ukazuje to nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Ke snížení průměrných sazeb pomohli všichni tři největší hráči na trhu – Hypoteční banka, Česká spořitelna i Komerční banka v únoru nabízely úvěry pod dvě procenta.

"V závěru loňského jara, kdy bylo dosaženo poslední minimum, však měli aktivní klienti s dobrou bonitou větší šanci dosáhnout přes individuální slevy u nejoblíbenější pětileté fixace na sazby nižší než nyní," mírní nadšení z nového rekordu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Sazby mohou jít pod dvě procenta

Podle dat makléřské společnosti Golem Finance v únoru měnilo ceny hypoték deset z patnácti bank. U nejčastěji nabízených úvěrů došlo ve většině případů ke zlevnění. "Tato vlna bude podle našeho názoru dobíhat ještě v březnu, takže se s největší pravděpodobností dočkáme prolomení dvouprocentní hranice," říká Luboš Svačina z Golem Finance.

Ve druhé polovině loňského roku odborníci tvrdili, že úrokové sazby hypoték sice zůstanou nízko, ale jejich snižování už skončilo. Příčin nečekaného zlevňování na začátku roku 2016 je několik. Na sklonku loňského roku se očekávalo, že dlouhé období velmi nízkých úrokových sazeb na globálních finančních trzích skončí. Jenže teď to vypadá na pravý opak a sazby mohou ještě klesat. Což bankám umožní hypotéky dál zlevňovat.

Banky spěchají před změnou pravidel

Další pokles úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje bank o klienty. Chtějí současně uzavřít co nejvíce smluv, než – zřejmě od poloviny roku – začne platit nový zákon. Kdo si vezme hypotéku až poté, ušetří na případném předčasném splacení úvěru. Na dříve podepsané smlouvy se nová pravidla začnou vztahovat až na konci fixace − tedy při změně úrokové sazby. Pro banky je tak výhodnější získat co nejvíc klientů ještě za současných podmínek.

V únoru se také na obvyklejší úrovně vrátila výše průměrné hypotéky. Ta v lednu poprvé v historii přerostla hranici dvou milionů korun, v únoru ale klesla na 1,878 milionu korun. Banky, které své výsledky Hypoindexu hlásí (což je drtivá většina trhu), v únoru sjednaly celkem 7782 hypoték v celkové hodnotě 14,6 miliardy korun. To je čtvrtinový růst v porovnání s únorem roku 2015 a únorový historický rekord. Už minulý rok byl přitom z pohledu celkově sjednaných hypoték rekordní.

Za stále rostoucím zájmem nejsou jen rekordně nízké sazby. "Stále rostoucí zájem o hypoteční úvěry souvisí i s růstem cen nemovitostí - průměrná nabídková cena bytů podle našich dat vzrostla v Česku za posledních 12 měsíců o osm procent - a rostoucí poptávkou po nemovitostech k dalšímu pronájmu," říká Svačina.

 

Právě se děje

Další zprávy