Ve finančnictví pracuje víc žen než mužů, ti je ale řídí

Tereza Holanová Tereza Holanová
6. 3. 2014 13:59
Jak ukazuje výzkum, "nůžky" mezi muži a ženami se pomalu zavírají. Většina žen působí v oblasti finančního poradenství.
Foto: Komerční článek

Praha - Zapomeňte na obrázek typického poradce v obleku, finanční sektor v Česku ovládají ženy. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu tu v roce 2012 pracovalo 72 tisíc žen, zatímco mužů bylo jen 57 tisíc. Většina žen přitom působí v oblasti finančního poradenství.

"V první polovině 90. let byl největší podíl žen zaměstnán v segmentu peněžního zprostředkování, který zahrnuje především přijímání vkladů a poskytování úvěrů komerčními bankami, spořitelnami a úvěrovými družstvy. Postupem let se ale struktura zaměstnanosti měnila," stojí ve studii.

Vedoucí místa zatím ženy neovládly

Jak ale upozorňuje autorka výzkumu Klára Kalíšková, "nůžky" mezi muži a ženami se postupně zavírají. Například před dvaceti lety pracoval ve financích více než dvojnásobek žen, tehdy jich bylo 46 tisíc a mužů 22 tisíc.

Muži si navíc navzdory tomu, že je jich méně, drží ve většině firem vedoucí pozice. Žena šéfuje pouze každé dvacáté finanční firmě v Česku.

Stále více žen ve finančnictví má ale vysokoškolské vzdělání. Zatímco před dvaceti lety se mohlo chlubit diplomem jen 14 procent žen, v roce 2012 jich bylo 36 procent. Souvisí to s celkovým nárůstem vzdělanosti žen v Česku. "Zatímco v roce 1991 mělo vysokoškolské vzdělání pouze 5,1 procenta českých žen, v roce 2011 to bylo již 11,7 procenta," uvádí Kalíšková.

Celkový počet zaměstnanců ve finančnictví se za poslední dvě desetiletí zvýšil hlavně díky nárůstu počtu bank v devadesátých letech. Stejně tak vzrostl počet samostatně podnikajících osob ve finančním sektoru.

"Do tohoto jevu se zřejmě promítla i restrukturalizace, kterou velké banky provedly v reakci na ekonomickou krizi, kdy se část činností převedla na formu outsourcingu," vysvětluje Kalíšková.

 

Právě se děje

Další zprávy