E.ON v tichosti zdražil elektřinu. Konkurence zatím vyčkává

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
25. 8. 2014 12:06
Lidé, které firma o zdražení stálého poplatku za odběrné místo přímo neinformovala, mohou ještě tři měsíce odstoupit od smlouvy.
Foto: Reuters

Praha - Energetická společnost E.ON v tichosti zvyšuje cenu elektřiny. Od pondělí 25. srpna zdražuje měsíční paušál, který domácnosti platí za existenci a správu odběrného místa. Cena komodity, tedy samotné elektřiny, se nemění.

Odběratelé zaplatí asi o 150 korun ročně navíc oproti dosavadnímu stavu, sám poplatek navíc činí jen několik procent z celkové ceny elektřiny. Zdražení sice není výrazné, přesto všichni, kdo se změnou nesouhlasí, mohou využít standardní možnosti dané zákonem – tedy vypovědět smlouvu do tří měsíců od účinnosti nového ceníku. Pokud se ovšem o zdražení vůbec dozvědí.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Firma totiž zveřejnila nové ceníky jen v příslušné sekci na svém webu, zákazníky na ně nijak aktivně neupozorňuje a pochopitelně se jimi nechlubí ani v tiskové zprávě. Běžný spotřebitel nenajde žádné upozornění ani v sekci Aktuality na webu E.ONu, firma mu neposlala ani žádné avízo poštou či e-mailem.

„Počínaje 25. srpnem zvyšujeme fixní plat za odběrné místo ze 48 korun bez DPH na 58 korun,“ potvrzuje online deníku Aktuálně.cz mluvčí E.ONu Vladimír Vácha. Zdražení se týká produktových řad Elektřina pro domácnosti a StandardPower pro podnikatele.

Nezbytný krok

„Jde o prvního významného dodavatele, který se odhodlal ke zdražení po sedmnácti měsících cenové stagnace a zlevňování,“ upozorňuje analytik webu CenyEnergie.cz Petr Woff. Právě tento srovnávač cen si změny všiml zřejmě jako první.

„Hlavním důvodem, proč jsme přikročili ke zvýšení stálého platu, byl růst vstupních nákladů, který nedokážeme ze své pozice ovlivnit. Naposledy jsme cenu za odběrné místo zvyšovali v roce 2009, tento krok byl tudíž již nezbytný,“ vysvětluje Vácha.

Stálý plat za odběrné místo byl u E.ONu dosud skutečně nižší než u srovnatelné konkurence. Energetická skupina ČEZ zákazníkům za odběrné místo účtuje až 60 korun bez DPH. Pražská energetika má pak u základních tarifů fixní poplatek 79 korun.

ČEZ ani Pražská energetika zatím neplánují následovat E.ON a poplatek nyní zvednout.

„Stálý měsíční plat v tuto chvíli zvyšovat nehodláme. Kompletní ceníky obvykle oznamujeme v jednom okamžiku. Vyhlašování cen na rok 2015 nás letos teprve čeká. Naposledy jsme ohlašovali změny loni 17. září, kdy jsme uváděli na trh nový produkt ČEZ Fix s nižší cenou elektřiny o pětinu,“ připomíná mluvčí ČEZu Jan Pavlů.

„Pražská energetika letos poplatek za odběrné místo nezvýšila a s žádným zvýšením minimálně do konce roku nepočítá,“ říká mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Zvýšení paušálu by pro firmy mohlo být vítaným přilepšením v době, kdy jim kvůli zlevňování energie na velkoobchodních trzích klesají marže, a tedy i zisky. Zákazníci navíc mírně omezují svou spotřebu nebo odcházejí k levnější konkurenci.

„Nejpozději na přelomu roku uvidíme, zda ostatní společnosti také zkusí zvýšit svoje zisky zdražením, anebo naopak osloví ztracené zákazníky příznivější nabídkou,“ očekává Woff.

Nedostali jste dopis? Ještě můžete odejít

Nenápadného zvýšení fixního poplatku u E.ONu mohou využít zákazníci, kteří by rádi odešli ke konkurenci. Podle energetického zákona má totiž dodavatel energií povinnost oznámit změny cen měsíc před nabytím účinnosti.

„Povinnost jsme splnili. Nové ceníky jsme zveřejnili s měsíčním předstihem, tedy 25. července,“ tvrdí mluvčí E.ONu Vácha.

Podle právníka Pavla Juřičky ze společnosti TylorWessing ale pouhé zveřejnění ceníku na webu nebo v zákaznickém centru nestačí. „Na základě výkladového stanoviska Energetického regulačního úřadu musí být toto oznámení natolik adresné a individuálně určené, aby neuniklo pozornosti zákazníka,“ upozorňuje Juřička.

Pokud tedy E.ON o změně ceny neinformoval odběratele dopisem, e-mailem nebo telefonicky, mohou do tří měsíců (počínaje platností změn) od smlouvy odstoupit. Jedině kdyby firma oznámila plánované zvýšení předem a poučila zákazníka o právu na odstoupení, mohl by odstoupit od smlouvy nejpozději deset dnů přede dnem zvýšení ceny.

Energetikům jde jen třetina ceny

Stálý poplatek za odběrné místo tvoří jen několik procent celkové platby za elektřinu. „Dodavateli, tedy prodejci elektřiny, platíme především za každou spotřebovanou jednotku energie – zde se dostáváme asi na třetinu celkového vyúčtování,“ upřesňuje analytik Petr Woff.

„Zbylé poplatky určuje stát, hlavně Energetický regulační úřad. Asi čtyřicet procent platíme distributorovi, tedy správci regionální rozvodné sítě. Zhruba deset procent jde na rozvoj podporovaných zdrojů energie. A drobné poplatky připadají státem vlastněnému operátorovi trhu OTE a firmě ČEPS,“ dodává Woff s tím, že ke všemu se ještě přičítá 21procentní daň.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy