Druhé varování aktivním důchodcům: Daňový trik neprojde

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 1. 2013 16:27
Žádosti o přerušení důchodu lze vzít zpět, jinak hrozí zhruba pětitisícová sankce
Foto: Jan Langer

Praha - Pracující důchodci, kteří se pouze na Nový rok odhlásili od pobírání důchodu, aby i nadále mohli uplatnit základní daňovou slevu i na příjmy z roku 2013, dostali další jasný vzkaz od státu.

Až dojde k vyúčtování, budou muset daňovou úsporu vrátit a navíc zaplatit penále ve výši 20 procent. V oficiálním prohlášení na svém webu to nyní uvedlo Generální finanční ředitelství.

Už v minulém týdnu zaznělo podobné varování od ministra financí Miroslava Kalouska. Avšak zatímco ministerstvo mělo stejný názor už v prosinci, Generální finanční ředitelství jej tehdy údajně nesdílelo a jasně se vyjádřilo až teď.

Pracující důchodci, kteří nechtějí v budoucnu platit zhruba pětitisícové penále, mají přitom nyní dvě možnosti. Buď vezmou zpět svou žádost o pozastevní čerpání důchodu nebo si jednoduše daňovou slevu neuplatní, ať již přímo nebo přes zaměstnavatele.

Trik, díky němuž vydělávající důchodci za určitých okolností nemusí přijít o 24 840 korun ročně, využila podle informací České správy sociálního zabezpečení zhruba třetina pracujících důchodců, tedy zhruba 30 tisíc lidí.

Zrušení roční daňové slevy pro aktivní důchodce prosadila vládní koalice v rámci úsporného balíčku. Novinka se má týkat nejen pracujících penzistů, ale například také důchodců s příjmy z pronájmu nebo třeba z fotovoltaických panelů na střeše vlastního domu.

Žádný objektivní důvod

"V případě, kdy na základě žádosti poživatele starobního důchodu dojde k zastavení výplaty důchodu k 1. lednu a ze všech objektivních okolností vyplývá, že jediným účelem takového kroku je získání slevy na poplatníka, bude tento postup posuzován ve vztahu k možnému zneužití práva, a to se všemi důsledky vyplývajícími z daňového řádu," cituje stanovisko Generálního finančního ředitelství jeho mluvčí Pavla Homolová.

Jak mluvčí dodala na dotaz Aktuálně.cz, v praxi tak bude s největší pravděpodobností penalizován každý, kdo přerušil pobírání důchodu jen na 1. ledna a zároveň si skutečně daňovou slevu uplatní. Říká sice, že všechny případy budou posuzovány individuálně, ale u přerušení jen na jediný den si úřad nedovede představit žádný jiný důvod přerušení než obcházení zákona, zvláště když následně bude čerpána daňová sleva.

Na to, že takový postup bude brán jako obcházení zákona se všemi z toho plynoucími důsledky, už v prosinci 2012 upozorňovali v online deníku Aktuálně.cz poradci v důchodové problematice Martin Kohoutek a Jan Bednář. "Tento postup jsme konzultovali s ministerstvem financí a podle jeho výkladu by se jednalo o obcházení zákona. Generální finanční ředitelství ovšem tento názor nesdílí. Těžko říci, který názor se nakonec prosadí." Nyní je tedy už jasné, který názor se prosadil.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Tip pro pracující důchodce: Jak neztratit daňovou slevu
Aktivní důchodci zaplatí vyšší daně. Nejen když pracují
Do důchodu půjdou Češi ještě později, předpovídá Rusnok

V prosincovém textu zveřejnil online deník Aktuálně.cz i komplikovanější návod, jak si slevu ponechat. Ten počítá s přerušením pobírání důchodu na tři měsíce, za což je pracující důchodce odměněn následným růstem důchodu o 1,5 %. Penzista se tedy připraví o tři měsíční důchody, vrátit by se mu to mělo (díky vyššímu důchodu a daňové slevě) zhruba za dva roky.

Právě tento postup může u finanční správy uspět - na rozdíl od přerušení důchodu jen na výrazně kratší dobu v řádu několika málo dnů. Žadatel totiž může argumentovat tím, že účelem je (legální) zvýšení důchodu, nikoliv obcházení zákona za účelem zachování daňové slevy - úřad mu těžko dokáže opak.

Tento názor po vydání článku potvrdila i mluvčí Generálního finančního ředitelství. "Pokud dojde k přerušení výplaty starobního důchodu z důvodu navýšení vyměřovacího základu, tedy jak uvádíte na tři měsíce, nedomníváme se, že v těchto případech by se jednalo o účelové obcházení zákona," říká pro Aktuálně.cz Petra Homolová.

Přerušení lze stáhnout

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení z 31. prosince 2012 přerušilo důchod od Nového roku zhruba 27 500 lidí. Konečné číslo je nejspíš vyšší, avšak mluvčí úřadu Jana Buraňová říká, že přesná statistika bude k dispozici až 18. ledna. Kolik z těchto lidí si pobírání důchodu přerušilo jen na 1. ledna a kolik na zmíněné tři měsíce, zatím není možné zjistit.

Pracující důchodci, kteří se po těchto varováních obávají, že o slevu stejně přijdou a ještě budou muset zaplatit sankce, mohou vzít tuto žádost zpět. "A to jak v době před vydáním rozhodnutí, tak i v rámci námitkového řízení. Námitky je však nutné podat do 30 dnů od doručení rozhodnutí," říká mluvčí.

Kdo z nich by nechtěl riskovat penále a zároveň by v termínu svou žádost nestihl vzít zpět, ten se nevystaví riziku, když slevu prostě neuplatní.

Penále téměř pět tisíc korun

V případě, že pracující důchodce slevu v daňovém přiznání za rok 2013 využije a finanční úřad určí, že krátkodobé přerušení důchodu bylo obcházením zákona, bude následně muset doplatit využitou daňovou slevu a k tomu ještě penále ve výši 20 procent z tohoto doplatku.

U pracujícího důchodce, který si u zaměstnavatele vydělá 10 tisíc hrubého měsíčně, to například znamená doplacení daně ve výši 24 120 korun a penále činí 4824 korun.

Nad deset tisíc měsíčně hrubého se už daňová sleva uplatní celá, takže u vyšších hrubých mezd by tedy museli lidé doplatit celou slevu (24 840 korun ročně). Penále by v takovém případě činilo 4968 korun.

Sleva na dani se skutečně odečítá od výše daně, nikoliv jen od daňového základu, jak se občas lidé mylně domnívají.

Odboráři nabízejí pomoc. Odborářům

Na poslední vývoj zareagovala také Českomoravská konfederace odborových svazů. Nabídla seniorům - ovšem jen odborářům - bezplatnou právní pomoc "v případném sporu se státem".

Odboráři považují odejmutí daňové slevy pracujícím důchodcům za diskriminační. "Listina základních práv a svobod zajišťuje rovné podmínky a zacházení, v tomto případě tedy i daňových. Pokud tedy pracující důchodce vydělává a platí daně, sociální a zdravotní pojištění jako kterýkoliv jiný občan, má mít stejná práva," uvádějí ve svém prohlášení.

Podle odborářů je odhlášení od pobírání důchodů k 1. lednu, ke kterému přistoupilo zhruba 30 tisíc důchodců, zcela legitimní. "Považujeme za pohrdání právem otevřené výhružky ministra financí na adresu právě těchto téměř tří desítek tisíc osob, že budou penalizováni proto, že využili svého občanského práva řídit se platným zákonem," stojí dále v prohlášení odborářů.

 

Právě se děje

Další zprávy