Dražší povinné ručení? Spočítali jsme, kolik si připlatíte

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 3. 2014 6:21
"Slušní" řidiči letos za povinné ručení připlácejí zhruba o pět procent více než před rokem
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinstock

Praha – Pojišťovny splnily svůj "slib" z loňského roku: Povinné ručení zdražilo. Za nové pojištění tak většina řidičů od letošního roku zaplatí v průměru o pět až sedm procent více než loni. Vyplývá to z analýzy, kterou online deník Aktuálně.cz provedl s využitím dat od společnosti Financial Solutions and Services.

Zmíněných pět až sedm procent vychází z modelového příkladu nejběžněji poptávaného povinného ručení na trhu v šesti možných variantách. Pro všechny jsme porovnali kalkulace deseti pojišťoven, které se zprůměrňovaly.

Jak ale ukazuje následující tabulka s jednou ze šesti vypočítaných variant, situace na trhu je složitější, než jak ji zachycuje průměrný výsledek. Některé pojišťovny totiž v tomto konkrétním případě dokonce cenu meziročně snížily.

Tabulka: Pojistník 40 let, Praha, Škoda Fabia 1.4, r. v. 2010 (1390ccm, 59kW), bonus 80 měsíců

Pojišťovna Cena 2013 Cena 2014
ČSOB Pojišťovna 2274 Kč 2182 Kč
Wüstenrot 2280 Kč 3114 Kč
AXA 2311 Kč 2412 Kč
Allianz Direct 2407 Kč 2175 Kč
Slavia 2522 Kč 3297 Kč
Generali 2548 Kč 2548 Kč
Hasičská vzájemná poj. 2779 Kč 3001 Kč
Česká pojišťovna 2943 Kč 3231 Kč
Kooperativa 3174 Kč 3640 Kč
Allianz 3726 Kč 3691 Kč
Česká podnikatelská poj. 4109 Kč 3521 Kč
Průměr 2825 Kč 2983 Kč

Zdroj dat: Financial Solutions and Services

K tabulce je nutné dodat, že její ambicí není v žádném případě primárně porovnat cenu jednotlivých pojišťoven. Dobře demonstruje celkový cenový pohyb na trhu, ale na objektivní porovnání jednotlivých cen u různých pojišťoven by bylo nutné mnohonásobně více modelových příkladů. Pojišťovny, které v naší tabulce vycházejí letos levněji, by v dalších srovnáních mohly vycházet dráž a stejná logika by platila i naopak.

„Ceny pojišťovny nezvedají napříč pro všechny klienty. Nejméně rizikovým klientům - zkušení řidiči, kteří nebourají - povinné ručení dokonce často o několik jednotek procent zlevňují,“ zachycuje trend na trhu povinného ručení Zdeněk Novák, produktový manažer společnosti Financial Solutions and Services.

Pojišťovny na druhou stranu přistupují stále častěji také k přísnějšímu trestání rizikovějších klientů, tedy těch, co často bourají. Rizikovější jsou ale třeba i mladší klienti kolem 20 let. „Pro nejvíce rizikové skupiny zdražují základní sazby až o desítky procent,“ říká Novák.

Několik důvodů pro zdražení

Pojišťovny v minulosti již delší dobu říkaly, že potřebují zvýšit cenu povinného ručení. Silný konkurenční boj totiž postupně srazil jeho průměrnou cenu o více než čtvrtinu. Zatímco ještě na začátku roku 2008 pojišťovny průměrně za jednu pojistku inkasovaly zhruba 3900 korun, v květnu 2013 už to bylo jen necelých 2800 korun.

Ke zlevňování přitom docházelo v situaci, kdy roste průměrná výše škod, což platí zejména u škod na zdraví, které za posledních deset let vyšplhaly na dvojnásobnou hodnotu.

Podle České asociace pojišťoven se tak „ekonomika produktu" dostala v předchozích letech do ztráty. V roce 2011 to bylo minus procento, v roce 2012 už tři procenta z celkového ročního pojistného. Na to pojišťovny nyní zareagovaly.

Ceny povinného ručení letos vyrostly také z dalších důvodů. Od září 2013 musí pojišťovny platit hasičům za zásahy u dopravních nehod paušální likvidační poplatek za záchranářské práce. Za každou započatou hodinu zásahu u dopravní nehody činí poplatek 5600 Kč.

Od ledna 2014 pak pojišťovny začaly platit i povinné odvody do Fondu zábrany škod. V rámci opatření, pro které se vžilo označení hasičská daň, musí pojišťovny odvádět tři procenta z ročního přijatého pojistného z povinného ručení. Prostředky z fondu jsou následně přerozdělovány hasičům, záchranářům, policii a část jde také na projekty prevence škod.

A na zdražení povinného ručení tlačí dále i nový občanský zákoník, který individualizuje odškodňování v případě újmy na zdraví a životě.

„Nový zákoník rozšiřuje jak definici pojmu „nemajetková újma“, za kterou mohou poškození žádat náhradu škody, tak i skupinu osob oprávněných nárokovat nemajetkovou újmu. Pojišťovny očekávají významný růst průměrného požadovaného odškodného za újmy na zdraví a životě a větší počet souvisejících soudních sporů,“ vysvětluje Novák.

Online kalkulačka: Najděte si nejvýhodnější povinné ručení pro vás díky porovnávači na HN Peníze.cz!

 

Právě se děje

Další zprávy