Dostanete nový občanský průkaz. K němu i čip za 500 Kč

Petr Kučera Petr Kučera
7. 11. 2011 6:00
Se zpožděním startují takzvané e-občanky. Z plánů "vše v jednom" ale sešlo
Občanský průkaz vydávaný od ledna 2012
Občanský průkaz vydávaný od ledna 2012 | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha - Úřady začnou od 1. ledna 2012 vydávat nové typy občanských průkazů. Takzvané elektronické občanky mají zjednodušit a zrychlit komunikaci lidí s veřejnou správou.

"Starší občanské průkazy není potřeba předčasně měnit. Platí až do data, které je na nich vyznačeno," ujišťuje mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Při prvním vydání průkazu nebo běžné výměně dostanou lidé nově na výběr. Buď si vyberou standardní verzi nového průkazu se strojově čitelnými údaji - ta bude nadále zdarma. Nebo zvolí lepší variantu s kontaktním elektronickým čipem, za niž si ale připlatí 500 korun.

Ani nadstandardní verze však v sobě nakonec nebude mít současně řidičský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a podobné dokumenty. Z původních plánů exministra Ivana Langera (ODS) na průkaz "vše v jednom" tak zbylo jen torzo.

Nově i pro děti mladší 15 let

O občanský průkaz mohou od roku 2012 nově požádat i rodiče dětí mladších patnácti let, teoreticky jej může dostat dítě už krátce po porodu.

Půjde však jen o možnost, nikoliv povinnost. A zatímco lidé starší 15 let dostanou průkaz zdarma, mladším jej stát vydá za poplatek 50 korun, platnost je přitom omezena na pět let.

Praktické využití těchto dětských pasů bude zřejmě jediné: Při cestách po Evropské unii mohou nahradit cestovní pas.

Od 26. června 2012 totiž začne platit pravidlo, že děti musí mít vlastní doklad - průkaz nebo pas - i při cestách s rodiči po Evropské unii.

Vydání cestovního pasu sice přijde na 100 korun (navrhované zdražení na šestinásobek neprošlo), nicméně oproti e-občance tento doklad uznají po celém světě, nejen v EU.

Ministerstvo vnitra a podle dostupných informací ani Evropská unie neplánují, že by občanské průkazy pro děti mladší 15 let začaly být povinné i pro ty, kdo nepřekračují státní hranice.

Bez fotky, ale ne na matričním úřadě

K vydání nového průkazu si už lidé nemusí přinést fotografii. Tu obstará přímo úředník, stejně jako naskenuje podpis - podobně jako už nyní u cestovních pasů.

Zájemci se tedy budou muset dostavit osobně. Pro osoby s omezenou pohyblivostí mají být k dispozici mobilní kanceláře.

Z finančních důvodů však stát nevybavil potřebnou technologií všechny úřady, které dosud občanky vydávaly. Oproti nynějšku tak ze systému vypadnou matriční úřady.

Žádosti budou přijímat jen úřady obcí s rozšířenou působností, následně zajistí i vydání hotových dokladů.

Vše v jednom? Zapomeňte

Vylepšená verze průkazu s čipem, za niž si zájemce připlatí 500 korun, zatím bude v praxi téměř k ničemu. Přednost jí zřejmě dají jen opravdoví nadšenci.

Základní funkce, spojené s potřebnou identifikací občana, jsou v obou verzích stejné.

Nadstandardní varianta měla umožnit, aby si na ni člověk „nahrál" i další průkazy. Jenže v blízké době se počítá pouze s tím, že si na ni zájemci budou moci uložit jen certifikáty umožňující použití zaručeného elektronického podpisu.

Kdo by si na stejný čip chtěl nahrát například řidičský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny, zbrojní průkaz nebo třeba předplatné městské dopravy, má smůlu.

V některých případech to vyplývá z předpisů Evropské unie, pro další doklady pak zatím chybí opora v českých zákonech nebo spolupráce mezi příslušnými resorty.

Příslušná evropská směrnice vyžaduje řidičský průkaz jako samostatný doklad, v současnosti v Česku probíhá jejich povinná a předčasná výměna za nový typ.

Podle ministerstva dopravy sice zřejmě bude možné nahrát na e-občanku údaje z řidičáku, půjde je však použít jen v rámci České republiky, nikoliv pro cestování do zahraničí.

Europoslanec Edvard Kožušník (ODS) pak upozorňuje, že Unie požaduje také samostatný a jednotný Evropský průkaz zdravotního pojištění. I tento doklad tedy do e-občanky neschováte, alespoň ne pro použití v zahraničí.

Kromě toho se Češi nezbaví ani cestovního pasu, i nadále by měl občanský průkaz stačit jen při cestách v rámci Evropské unie a některých dalších zemích.

Klíč k registrům. Snad už brzy

Obě verze nového občanského průkazu mají obsahovat základní identifikační údaje - fotografii, jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum a místo narození. Rodinný stav už mezi nimi nebude.

Na e-občankách zatím zůstane viditelná i adresa bydliště, ale povinně jen do roku 2017 - poté má být dobrovolná. O tři roky později má zmizet i rodné číslo - také v tomto směru byl Langerův původní plán radikálnější. Stát ale nestihl ani samotný start nového systému, navrženého původně na červenec 2010.

Elektronický občanský průkaz má být jakýmsi klíčem k údajům z nově vznikajících registrů veřejné správy. Citlivější osobní údaje výhledově nebudou zapsány ve viditelné formě tak jako dosud, ale úředník či policista by je získal až přiložením e-občanky ke "čtečce", která vytáhne data z registrů. I jejich start má ale zpoždění, naostro má začít v polovině roku 2012.

Hlavní výhodou registrů má být propojenost databází. Konečně už tedy nebude nutné obíhat úřady, všechny potřebné informace si úředník získá sám. Stejně tak má stačit nahlásit změnu údajů na jednom úřadě, automaticky se pak dostane ke všem ostatním.

Ochrana soukromí má být zajištěna mimo jiné automaticky vznikajícími záznamy o tom, který úředník se na data z registrů díval a o co konkrétně šlo. Při ztrátě občanky z ní navíc nepůjde nic vyčíst, protože bude pouze klíčem, nikoliv nosičem důvěrných dat.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Překvapení: Kalousek odmítl zdražení pasů a občane
Nová evidence živnostníků přežila pár měsíců, má končit
Nákup zaplatíte rychleji, startují bezkontaktní karty
 

Právě se děje

Další zprávy