Do důchodu chodí Češi zbytečně brzy, ukazuje porovnání zemí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 6. 2015 14:03
Nemůžou za to zdravotní problémy či těžké pracovní podmínky, ale nastavení důchodového systému.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Do důchodu chodí Češi zbytečně brzy v porovnání s vyspělými evropskými státy. V průměru dokonce ještě před šedesátým rokem života. Hlavním důvodem přitom nejsou zdravotní problémy či těžké pracovní podmínky, ale nastavení důchodového systému. Ukazuje to studie akademického pracoviště IDEA CERGE-EI.

Češi hojně využívají možnosti předčasného důchodu a k penzi si navíc mohou dál vydělávat. Také oficiální důchodový věk je v Česku nižší než ve vyspělé Evropě, a přestože postupně roste, budou Češi odcházet do důchodu dříve i za několik let. 

"Naše zjištění jen velmi málo podporují názor, že relativně rané odchody do důchodu v České republice jsou primárně způsobeny horšími osobními a socio-ekonomickými podmínkami starších generací," uvádějí socioložka Jana Bakalová a ekonomové Radim Boháček a Daniel Münich ve shrnutí studie.

Analýza naopak ukazuje, že předčasné odchody do důchodu a z trhu práce jsou hlavně důsledkem institucionálního nastavení a motivací vyvolaných daňovým, sociálním a důchodovým systémem. A s největší pravděpodobností také politikou zaměstnanosti, jež ovlivňuje očekávání zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Autoři studie vycházejí z rozsáhlých průzkumů SHARE v zemích EU provedených mezi lety 2007 až 2013. Každé dva roky se výzkumníci ptají třeba na zdravotní stav nebo na pracovní podmínky lidí starších 50 let. V Česku bylo do výzkumu zapojeno 6000 lidí.

Vyšší důchodový věk doporučuje Brusel

Nasbíraná data ukázala, že čeští muži ve sledovaných letech odcházeli do starobního důchodu průměrně ve věku 59,4 roku a ženy v 56,1 roku.

Čeští muži tedy jdou do důchodu zhruba stejně brzy jako jejich protějšky v Německu či ve Francii. Výrazně zvýhodněny jsou ale české ženy - díky systému, v němž jsou odměňovány dřívějším důchodovým věkem za rostoucí počet dětí. Tuzemské ženy jdou do důchodu v průměru o zhruba tři roky dříve než Francouzky či Němky.

Nejpozději ze sledovaných zemí chodí do důchodu lidé ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku. U mužů to je v průměru o tři roky později, u žen dokonce takřka o sedm.

Nižší je v Česku také hranice pro odchod do řádného důchodu. A přestože se důchodový věk postupně zvyšuje, stále je to v porovnání s dalšími zeměmi mírný růst. Zatímco ve většině ze 13 evropských zemí, které studie sleduje, se bude v roce 2020 chodit do důchodu až v 65 letech, v Česku v té době muži budou chodit do penze v necelých 64 a například ženy s dvěma dětmi už v necelých 62 letech.

Jako příklad, jak lze důchodový systém nastavit, zmiňuje studie švédský model. Zákon tam lidi motivuje odcházet do důchodu později. Čím dříve jdou do důchodu, tím nižší je jejich důchod. A naopak za pozdější odchod jsou odměňováni vyšším důchodem.

Rychlejší růst důchodového věku - jako jedno z efektivních opatření pro řešení problémů s rostoucím deficitem důchodového účtu - dlouhodobě Česku doporučuje i Evropská komise. Současná vláda s ním ale nepočítá. Ve středu totiž ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová oznámila, že připraví zákon podle doporučení důchodové komise. Růst věku odchodu do důchodu by se tedy až do roku 2030 měnit neměl a poté by měl - oproti stávajícím pravidlům - zpomalit.

V jakém věku půjdou lidé do důchodu v roce 2020

(seřazeno podle abecedy)

Země Věk pro muže Věk pro ženy
Belgie 65 65
Česko 63+10 60+6 až 63+10
Dánsko 66 66
Francie 62 až 67 62 až 67
Itálie 66+11 66+11
Maďarsko 64 64
Německo 65+9 65+9
Nizozemsko 66+8 66+8
Polsko 67 62
Rakousko 65 60
Slovinsko 65 65
Španělsko 65 až 66+4 65 až 66,4
Švédsko 61 až 67 61 až 67

Zdroj: Studie akademického pracoviště IDEA CERGE-EI Číslo za znaménkem plus vyjadřuje počty měsíců, například 66+8 tedy znamená důchodový věk 66 let a 8 měsíců.

Češi přitom postupně dohánějí vyspělý svět ve věku dožití. Zatímco padesátníci v Česku v roce 1992 měli naději dožití ve věku 72,6 let u mužů a 78,6 roků u žen, o dvacet let později už to bylo 77,3 a 82,4 let. V sousedním Německu to bylo v roce 2012 zhruba 80 let u mužů a necelých 85 u žen.

Studie připomíná také hlavní problém důchodového systému v Česku: V budoucnu se výrazně sníží poměr takzvané aktivní populace (15 až 64 let) na počet důchodců. Zatímco nyní je to 68 procent, v roce 2050 by to mělo být 54 procent. Takzvaný důchodový účet se už v minulých letech dostal do výrazného záporu - loni to bylo více jak 50 miliard korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy