Děti vám sníží odvod na důchod. Nevychováváte, zaplatíte víc

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 21. 5. 2015 16:26
Důchodová komise zveřejnila nová doporučení na úpravu penzijního systému. Základní sazba sociálního pojištění by měla vzrůst.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Rodiny s více dětmi by měly platit nižší sociální pojištění, zatímco ostatním by se mělo mírně zvýšit. Takové doporučení dnes dala vládě důchodová komise, kterou při ministerstvu práce a sociálních věcí vede sociolog Martin Potůček.

Základní sazba sociálního pojištění by se podle komise měla zvýšit z 28 na 29 procent. Domácnosti s jedním dítětem by platily stejně jako dosud 28 procent, ale při dvou dětech by sazba klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta. Tyto procentní sazby by měly platit pro zaměstnance i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

„Přispívat do prvního pilíře lze buď finančně přes odvod sociálního pojištění, nebo přes děti, které budou později opět přispívat odvody do státního rozpočtu,“ zdůvodnil Potůček, proč by podle něj péče o děti měla zvýhodňovat rodiče při odvodech sociálního pojištění.

Stejně jako u daně z příjmů se dítětem rozumí nezaopatřená osoba žijící v domácnosti rodiče do 26 let. Sníženou sazbu pojistných odvodů za děti vyživované ve společné domácnosti by si podle návrhu komise mohli uplatnit oba rodiče, stejně jako při střídavé péči (podle rozhodnutí soudu).

Sazba pojistného by klesala jen na straně zaměstnance, zatímco zaměstnavatelé by tedy v každém případě odváděli na sociální pojištění 21,5 procenta z hrubé mzdy.

Domácnosti s mediánovým příjmem bez nezaopatřených dětí by si podle propočtů komise pohoršily měsíčně o 451 korun. Domácnosti s jedním dítětem jsou v porovnání s dosavadním systémem na nule, se dvěma v plusu 677 korun, se třemi dětmi by si polepšily o 1805 korun a se čtyřmi a více o 2932 korun.

Podle výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí by se výběr sociálního pojištění po přijetí navrhovaných pravidel mohl propadnout ročně až o čtyři miliardy korun. Podle výpočtů expertního týmu důchodové komise by ale celkové dopady na státní rozpočet měly být mírně pozitivní (plus 178 milionů korun ročně). Připomeňme, že důchodový účet je už dnes v minusu přesahujícím 50 miliard korun ročně.

Připravený materiál od komise dostane nyní k projednání vláda. Na dalších doporučeních se komise dnes neshodla.

Důchodový věk poroste pomaleji

Důchodová komise již na konci minulého roku vládě doporučila, aby se každých pět let přehodnocovala hranice pro odchod do důchodu. Lidé by podle jejího doporučení měli trávit v důchodu čtvrtinu života. Ministerstvo práce na základě tohoto doporučení připravuje zákon, který v roce 2030 sjednotí důchodový věk na úrovni 65 let a ten se bude dále přehodnocovat. Podle návrhu komise by například dnes narozené děti chodily do důchodu v 69 letech. Podle současných pravidel, která prosadila vláda Petra Nečase, by to bylo až po 73. roku života.

Komise na konci minulého roku vládě také doporučila, aby se sociální pojištění dělilo mezi manžele. Odvody a vyměřovací základy pro stanovení penze by se u manželů sečetly a rozdělily rovným dílem. Důchod obou by tak byl stejný. Srovnal by se propad mezi penzí mužů a žen. Toto opatření zatím ministerstvo práce analyzuje.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy